Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Uvođenje UN ciljeva održivog razvoja u školama jugo-istočne Evrope

Objavljeno: 2016-12-12 16:04:58

Prva regionalna konferencijua „SEEDLING –Uvođenje UN ciljeva održivog razvoja u školama jugo-istočne Evrope” održana je 08. i 09. decembra 2016. godine u Beogradu u organizaciji Regionalnog centra za životnu sredinu za centralnu i istočnu Evropu (REC) uz podršku Austrijske agencije za razvoj i saradnju.

Operativni ciljevi ove konferencije su bili:
• Obezbijeđenje izgradnje kapaciteta o ciljevima održivog razvoja, procesu i međusobnoj povezanosti ciljeva, ulozi svakog pojedinca u procesu „transformisanja našega svijeta“;
• Izlaganje najnovijih rezultata reformi obrazovanja u svakoj od zemalja;
• Razmjena iskustva i umrežavanje sa zainteresovanim stranama u cilju dalje saradnje;
• Stimulisanje i podsticanje kritičke rasprave o nastavnom materijalu čija izrada je u toku.
• Promocija obrazovanja za održivi razvoj.

Konferencija je okupila više od 50 učesnika koji predstavljaju različite obrazovne institucije iz Mađarske, Austrije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Republike Makedonije, Moldavije, Crne Gore i Srbije.

Ispred Crne Gore konferenciji su prisustvovali: Marko Vukašinović, Ministarstvo prosvjete, Nevena Čabrilo i dr Snežana Grbović, Zavod za školstvo, Prof. dr Tatjana Novović, Filozofski fakultet, Nikšić, Prof. dr Danka Petrović, Prirodno-matematički fakultet, Podgorica i Milica Radusinović, OŠ „Sutjeska“, Podgorica.

Sprovedene aktivnosti na polju uvođenja ciljeva obrazovanja za održivi razvoj u Crnoj Gori predstavila je Nevena Čabrilo, koordinatorka obrazovanja za održivi razvoj u Zavodu za školstvo.

Cilj SEEDLING projekta je da osnaži obrazovanje, izgradnju kapaciteta i podizanje svijesti o novim ciljevima održivog razvoja (SDGs) u zemljama jugo-istočne Evrope kroz njihovu ugradnju u obrazovne programe i kroz regionalnu saradnju i umrežavanje donosioca odluka, edukatora i nastavnika.

Svrha ovog projekta, konkretno, je da se izgrade kapaciteti i vještine relevantnih institucija, nastavnika i učenika u smjeru razumijevanja novih ciljeva održivog razvoja i njihovog uvođenja u tekući proces reforme obrazovanja u narednom razdoblju, te pospješivanje prekogranične saradnje između institucija u oblasti obrazovanja za održivi razvoj (ESD).

Projektne aktivnosti su podijeljene u tri dijela: institucionalno jačanje i podrška umrežavanju institucija na nacionalnom i međunarodnom nivou; razvoj online nastavnog materijala i izgradnja kapaciteta nastavnika; i proširivanje znanja učenika o prilikama za stvaranje radnih mjesta.