Regionalna konferencija na temu rodne ravnopravnosti u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj, koja je održana u Budvi 12. i 13, decembra, bila je prilika da se sagleda implementacija standarda rodne ravnopravnosti, uključujući Istanbulsku konvenciju i ulogu nacionalnih mehanizama u unapređivanju politika rodne ravnopravnosti.
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za prava žena (UN Women) i Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, okupio je ključne aktere/ke iz vlada, parlamenata, civilnog društva i međunarodnih organizacija. Učesnici/e konferencije su imali priliku da razmjene iskustva u vezi sa izazovima u ispunjavanju rodnih standarda preduzetih u procesu pridruživanja EU. Na panelu na kojem su govorile predstavnice institucioinalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost iz Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Albanije, svoju prezentaciju imala je i načelnica Odjeljenja za rodnu ravnopravnost u Ministartsvu za ljudska i manjinska prava, Biljana Pejović.
Načelnica Pejović je predstavila institucionalne i zakonodavne okvire za rodnu ravnopravnost u Crnoj Gori, kao i trenutno stanje u vezi sa ostvarivanjem politike rodne ravnopravnosti. Ona je konstatovala da su uspostavljeni mehanizmi za unaprjeđenje politike jednakih mogućnosti i zaštite prava žena, ali da je svakako neophodno i dalje raditi na implementaciji politika i jačanju kako institucionalnih, tako i ljudskih i materijalnih resursa.
Pejovićeva je istakla da je Crna Gora usvojila sve međunarodne standarde iz ove oblasti, te da je rezultat uspješne politike koju sprovodi Vlada Crne Gore i resorno ministartsvo, u saradnji sa ostalim institucijama i međunarodnim organizacijama, članstvo u globalnim inicijativama i međunarodnim tijelima.
„Jačanje saradnje na regionalnom nivou i povezivanje institucionalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost zemalja Zapadnog Balkana i Turske sigurno predstavlja dobru pretpostavku za unaprjeđivanje politike rodne ravnopravnosti na globalnom nivou, ali svakako je i doprinos poboljšanju kvaliteta života žena u ovim zemljama”, zaključila je Pejovićeva.
Učesnici/e su imali priliku da sagledaju izazove u postizanju rodne jednakosti na nacionalnom i regionalnom nivou, uključujući i kapacitete mehanizama rodne ravnopravnosti i žena na pozicijama odlučivanja, da promovišu i sprovode orodnjavanje javnih politika, kao i da pronađu načine za poboljšanje regionalne saradnje u cilju osnaživanja žena i postizanja rodne ravnopravnosti.
Osnovni cilj ove značajne konferencije bio je između ostalog i identifikovanje svih mogućih problema u implementaciji politike rodne ravnopravnosti i njihovo zajedničko rješavanje.
Na kraju, na konferenciji je formulisana zajednička platforma za dalje podsticanje dijaloga u cilju sprovođenja rodno senzitivnih politika u regionu, kao i bolje razumijevanje trenutnog statusa po pitanju zaštite žrtava i prevencije nasilja u porodici u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj, budući i da je jedan čitav dan bio posvećen implementaciji svih standarda koje predviđa Istanbulska konvencija.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava