Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE ZA MEDIJE: Nikšić domaćin okruglog stola na temu biznis barijera

Objavljeno: 2017-02-16 22:58:00 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
Nikšić, 16. februar 2017. godine – Najčešće biznis barijere sa kojima se susreću nikšićki preduzetnici odnose se na neadekvatan inspekcijski nadzor, tarifiranje potrošnje električne energije, nedostatak adekvatne radne snage i poreska politika u ruralnim područjima zaključak je sa okruglog stola koji je održan danas u Nikšiću, u okviru ovogodišnje kampanje „Bez barijera. Da posao ne stoji!“. Događaj je okupio privrednike koji posluju na teritoriji ove opštine, koji su pokrenuli diskusiju o najčešćim preprekama sa kojima se suočavaju u svakodnevnom poslovanju i predlagali rješenja za njihovo uklanjanje. Cilj okruglih stolova u okviru ove kampanje je da se kroz dijalog sa privrednicima iznađu novi načini zadalje unapređenje kvaliteta, efikasnosti i dostupnosti javnih usluga, kao i stvaranja boljeg i stimulativnijeg poslovnog ambijenta. 

Na otvaranju okruglog stola, menadžer Opštine Nikšić, Živko Kecojević je dao kratak osvrt na urađeno u prethotnom periodu. Lokalna uprava je davala akcenat na poboljšanju infrastructure kao preduslov za privlačenje investitora u oblasti vodosnabdijevanja, izgradnje vodovoda, vodnih akumulacija, putne infrastrukture, rekonstrukcije dijela magistralnih i regionalnih puteva, stalni rad na modernizaciji i rekonstrukciji lokalnih puteva, obezbjedjenju elektro – energetske infrastructure, razvoju turizma i poljoprivrede kroz strudijske posjete zemljama u okruženju, kao i poboljšanju sportske I kulturne ponude (otvaranje Bazena, Pozorišta, hotela Onogošt).

Fiona Mekluni, stalna predstavnica UNDP i stalna koordinatorka Sistema UN u Crnoj Gori pozvala je privrednike da putem platforme www.bezbarijera.me prijave barijere u poslovanju i na taj način aktivno učestvuju u stvaranju javne uprave po mjeri građana i biznisa. Ona je podsjetila da je prva faza kampanje ukazala na ključne barijere, poput neodgovarajućeg pravnog okvira, neefikasnosti administracije, skupih administrativnih procedura, finansijskih ograničenja prilikom pokretanja i razvoja biznisa, nejasnih procedura, neadekvatne inspekcijskog nadzora i sive ekonomije. „Na osnovu ovih informacija koje stižu direktno od privrednika, Vlada i lokalne samouprave imaju polaznu osnovu da preduzmu konkretne korake na uklanjanju uočenih nedostataka u regulativi i administrativnim procedurama. Institucije zadužene za sprovođenje preporuka, kao što su Poreska uprava, Uprava za inspekcijski nadzor i Investicioni-razvojni fond već rade na uvođenju konkretnih mjera, poput uspostavljanja jednoobraznih procedura za inspektore i izmjena i dopuna Zakona o inspekcijskom nadzoru kako bi se inspekcijskim organima omogućila veća ovlašćenja u borbi protiv sive ekonomije. Vaša mišljenja i komentari su prepoznati, uzeti u obzir i ja se nadam da će vas to podstaći da danas govorite još otvorenije i glasnije,“ zaključila je Mekluni. 

Gevin Vesi, zamjenik šefa misije, Britanska ambasada Podgorica “Sličan projekat smo realizovali u Velikoj Britaniji I nastavljamo  da ga realizujemo. Iz našeg iskustva to je jako uspješan projekat, uspješan je upravo iz tog razloga što ide od dna ka vrhu, odnosno što upravo  privrednici,  građani najbolje znaju koji su to problemi sa kojima se oni suočavaju I koriste  priliku da kroz ovaj kanal ukažu nadležnim organima na te probleme. To je ujedno izazov postavljen pred nadležne organe da te problem rješavaju, da uklanjaju barijere na koje građani I privrednici nailaze kako bi imali bolju šansu, bolju priliku da stvore uspješan biznis.

Zato vas pozivam sve, u svim opštinama, u svim djelovima Crne Gore da svojim idejama ukazujete na probleme na koje nailazite i na taj način postavljate izazove pred nadležne organe da ih rješavaju. Mi ćemo  nastaviti da pružamo podršku kroz ovaj projekat i dalje ćemo nastaviti takođe da podržavamo nadležne organe da kad  god  se novi propis bude radio, da se uradi aniliza uticaja propisa i troškova i koristi koji oni potencijalno mogu da donesu. Neki od njih će možda proisteći iz ideja koje ćete vi predočiti nadležnim organima, a mi ćemo i dalje biti tu kao podrška lokalnim organima, opštini Nikšić I svim opštinama u Crnoj Gori”.

Ivan Radulović, načelnik Direkcije za analizu uticaja propisa, Ministarstvo finansija je istakao da Ministarstvo finansija radi na unaprjeđenju poslovnog ambijenta, i da razumije izazove kojima su izloženi privrednici. „U ovom segmentu nastojimo da poslovno okruženje bude naklonjeno realizaciji biznis ideja, a državna administracija servis sa jasnim i brzim procedurama. Osnovni cilj realizacije ovog projekta je pokretanje širokog javnog dijaloga u cilju identifikovanja i eliminisanja komplikovanih i dugotrajnih procedura, odnosno biznis barijera u javnoj upravi sa fokusom na lokalni nivo."

Ovaj događaj organizovan je u okviru druge faze kampanje „Bez barijera. Da posao ne stoji!“ kao dio projekta “Jačanje kapaciteta za unapređenje poslovnog ambijenta, regulatornih i strukturnih reformi”, koji UNDP sprovodi u saradnji sa Ministarstvom finansija, uz finansijsku podršku Britanske ambasade u Podgorici. Okrugli stolovi održani su već u Podgorici, Tivtu i Ulcinju, a nakon Nikšića uslijediće događaji u Pljevljima i Beranama. 

Ministarstvo finansija
Oština Nikšić
Britanska ambasada u Podgorici
Kancelarija UNDP u Crnoj Gori