Ministarstvo za ljudska i manjinska prava organizovalo je, u saradnji sa Savjetom Evrope, treninge o razvoju i implementaciji kampanja promocije uvođenja registrovanog partnerstva u pravni sistem Crne Gore i medijskom izvještavanju o registrovanom partnerstvu na efikasan i korektan način.
Počev od 80-ih godina prošlog vijeka, brojne su države usvojile posebne zakone koji su, na neposredan način, uredili zajednice istopolnih partnera. Prva zemlja koja je osobama istog pola dala mogućnost da stupe u registrovanu zajednicu je bila Danska 1989. godine. Od tada, veliki broj zemalja uredio je pravni status istopolnih zajednica kojim je omogućeno osobama drugačije seksualne orijentacije da mogu zakonski urediti zajednički život sa svojim partnerom/kom.
Treninzi ovog sadržaja su od velikog značaja budući da otvaraju prostor za dijalog o budućim zakonskim rješenjima i u Crnoj Gori, u cilju obezbjeđenja punije jednakosti LGBT zajednice kada je riječ o stvaranju mogućnosti istopolnim partnerima da ostvaruju imovinska i druga prava priznata heteroseksualnim zajednicama.
Države u našem okruženju usvojile su zakonsku legistativu u ovoj oblasti, najprije Hrvatska 2003. godine, potom i Slovenija, dok se u Bosni i Hercegovini i Srbiji razvijaju procesi izrade nacrta ovih pravnih rješenja.
Ekspertkinje iz Irske, koje je angažovao Savjet Evrope, dr.Grainne Healy i Orla Howard prezentovale su učesnicima/ama radionice kreiranje i sprovođenje medijske kampanje “DA- jednakost” koja je postigla izvandredne rezultate kod irske javnosti u prihvatanju jednakih prava, pozitivna iskustva, kao i standard, i ulogu koju su mediji imali tokom trajanja navedene kampanje.
Trening je bio korisna prilika da se, kroz interaktivan pristup učesnika/ca, sagleda crnogorski medijski kontekst i praksa u vezi sa izvještavanjem o ljudskim pravima LGBT osoba, te senzibilizacije cijelokupne društvene javnosti u vezi sa zaštitom prava LGBT osoba i postizanja njihove ravnopravnosti u crnogorskom društvu.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava