Objavljeno:
2017-02-28 •
22:24:00
Autor:
MUP
Dana 20-21.02.2017. godine, organizovana je konferencija i radni dio sastanka za iznalaženje najbolje mogućnosti za implementaciju sistema NICS (Next Incident Command System) i njegove integracije sa postojećim sistemom CoordCom u okviru NATO Pilot projekta napredne regionalne koordinacije u hitnim situacijama (Advanced Regional Civil Emergency Coordination Pilot – ARCECP), koji će se realizovati tokom naredne četiri godine u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Makedoniji. Ovaj projekat ima za glavni cilj uvezivanje svih službi/institucija sistema zaštite i spašavanja u jedinstveni sistem za komunikaciju i koordinaciju, kao i povezivanje državnih centara 112 navedenih država za slučajeve prekogranične saradnje i upućivanja pomoći. Sistem je predviđen za djelovanje u slučaju svih hitnih situacija a posebno vanrednih stanja koje mogu da pogode Crnu Goru.
Uz prisustvo mnogobrojnih predstavnika hitnih službi i ostalih institucija sistema zaštite i spašavanja, NATO kancelarije ,,Naukom za mir i bezbjednost”, Odjeljenja nacionalne bezbjednosti USA, Spin Global firme i NATO agencije za tehničke konsultacije i pitanja, održane su prezentacije sistema zaštite i spašavanja Crne gore i Makedonije i predstavljene su impozantne tehničke informacione-komunikacione mogućnosti sistema kojeg posjedujemo – CoordCom, kao i mogućnosti NICS sistema kojeg implementiramo. Ovom prilikom su predstavljene institucije koje su uključene u implementaciju projekta, Službe zaštite Podgorice, Cetinja i Danilovgrada, Hitna medicinska pomoć i Zavod za seizmologiju i hidrometeorologiju. Takođe, upućen je poziv svim prisutnim institucijama da se uključe u projekat i na taj način ostvare benefite sistema kojeg posjedujemo i implementiramo.
Na tehničkom dijelu sastanka koji je uslijedio upoređivani su sistemi dvije države, mogućnosti i potrebe. Organizovana je edukacija i upoznavanje svih učesnika projekta sa sistemom NICS kroz obuku, kao i posjeta OKC112 Direktorata za vanredne situacije gdje su svim prisutnim predstavljene trenutne mogućnosti sistema CoordCom i kapaciteti kojima raspolažemo.
U okviru donešenih zaključaka sa ovog sastanka svih prisutnih navedenih institucija uključenih u projekt, najbitniji je prepoznavanje ovog sistema kao zajedničkog koji služi svim institucijama sistema zaštite i spašavanja ali i koji zahtijeva dijeljenje operativnih podataka bez kojih se sistem ne može koristiti u punom kapacitetu.