Direktnom komunikacijom Ministarstva ekonomije i privrednika iz svih crnogorskih opština, privrednici će doći do informacija šta je to što Ministarstvo ekonomije nudi, a mi ćemo čuti šta vi smatrate da u našim programima treba promijeniti kako bi vaše poslovanje bilo što uspješnije. To je namjera Biznis karavana, kazala je ministarka ekonomije Dragica Sekulić danas u Bijelom Polju na otvaranju zajedničkog projekta Ministarstva ekonomije i UNDP-ja.
Biznis karavan – karavan dobrih poslovnih prilika, koji je danas krenuo od Bijelog Polja, obići će tokom ove godine sve opštine u Crnoj Gori i tako upoznati privrednike sa svim programima podrške razvoju biznisa koje Ministarstvo ekonomije sprovodi.
„Prioritet Ministarstva ekonomije su investitori i privrednici, odnosno oni koji su, s jedne strane, zainteresovani za nove investicije, i oni koji, sa druge strane, već godinama posluju. Ministarstvo ekonomije vam je na raspolaganju da pomogne da u svom poslu budete što uspješniji i da zajedno prevazilazimo različite barijere na koje nailazite“, kazala je ministarka Sekulić i dodala da je biznis karavan dobar početak intenzivne saradnje Ministarstva sa privrednicima.
Prema njenim riječima, u prilično bogatoj komunikaciji sa privrednicima unazad nekoliko mjeseci, saznali smo da je mali broj privrednika upoznat sa svim onim što Ministarstvo ekonomije daje kroz svoje programe podrške.
„Ministarstvo ekonomije realizuje devet programa podrške i oni se uglavnom odnose na različite finansijske pomoći i olakšice, što u direktnom finansiranju dijela obaveza, što u smanjenim obavezama koje privrednici imaju prema državi. U velikoj mjeri sarađujemo i sa lokalnim samoupravama u dijelu obaveza koje privrednici imaju i prema lokalnim samoupravama“, kazala je Sekulić.
Predsjednik Opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić kazao je da i država i lokalne samouprave teže da stvore što bolji privredni ambijent koji bi izazvao veće investicije.
„Pobleme na koje nailazimo možemo prevazići kroz ono što činimo kao lokalni set podsticaja i kroz mjere koje se sprovode od strane države, u proteklih 10 godina u kontinuitetu, a posljednih par godina i proaktivno, ali samo uz pomoć vas priverednika koji najbolje osjećaju ne samo ono što su stimulansi, već i ono što pokušavamo da stavimo u drugi plan i prevaziđemo, a to su barijere sa kojima se susrećete u obavljanju svoje privredne aktivnosti“, kazao je Žurić.
Predsjednik Odbora direktora Investiciono razvojnog fonda (IRF) Zoran Vukčević kazao je da je IRF posljednjih nekoliko godina napravio značajan iskorak kada je u pitanju kreditna podrška malom i srednjem biznisu, i uopšte ekonomskom razvoju Crne Gore.
„Značajno smo poboljšali kreditne uslove kada je u pitanju podrška preduzetnicima. Za 2017. godinu smo planirali da plasiramo najmanje 120 miliona eura i ta smo sredstva već obezbijedili kroz ugovor sa Evropskom investicionom bankom. Za ovu godinu obezbijedili smo 33 kreditne linije koje imaju disperziju u svim segmentima koji mogu da budu svera biznisa, upravo polazeći od našeg osnovnog zadatka, a to je otvaranje novih radnih mjesta“, kazao je Vukčević.
Osnovni cilj Biznis karavana je da se, kroz unapređenje poslovnog ambijenta, aktiviranje sektora malih i srednjih preduzeća, privlačenje novih investitora i povećanje stope zaposlenosti naročito u manje razvijenim područjima zemlje, utiče na povećanje konkurentnosti privrede i prevazilaženje regionalnih socio-ekonomskih razlika.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE