Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje sa 20. sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 2017-04-07 02:50:35 Autor: Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore
 

Vlada je, na današnjoj 20. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Duško Marković, utvrdila Predlog zakona o taksama na upotrebu duvanskih proizvoda i elektroakustičnih i akustičnih uređaja u ugostiteljskim objektima, kojim se omogućava vlasnicima, odnosno korisnicima ugostiteljskih objekata upotreba duvanskih proizvoda u dijelu ugostiteljskog objekta, kao i upotreba elektroakustičnih i akustičnih uređaja i nakon 24 časa za period organizovanja kulturno zabavnog programa na otvorenom i zatvorenom prostoru, uz plaćanje propisane takse. Predloženim odredbama stvaraju se uslovi za podršku i razvoj biznisa u ugostiteljskoj djelatnosti, posebno imajući u vidu što je od strane vlasnika ugostiteljskih objekata ukazano na činjenicu da zabrana korišćenja duvanskih proizvoda značajno smanjuje promet. Takođe je od strane udruženja poslodavaca ukazano i da ne bi bilo cjelishodno uvoditi ovakve zabrane pred turističku sezonu, jer i turisti ovakvu mogućnost prepoznaju kao povoljnost.

Usvojena je Informacija o rezultatima pregovora sa sa Credit Suisse AG, London Branch u vezi sa zaduživanjem Crne Gore u formi kreditnog aranžmana u iznosu od 30 miliona eura, i kreditnog aranžmana u iznosu do 50 miliona eura, kod iste banke, čime je bitno smanjena zaduženost kod te banke i zaključen po Crnu Goru povoljniji aranžman. Dug je sa 150 miliona eura smanjen na 80 miliona eura, uz dogovorene povoljnije uslove sa aspekta kamate, jer je umjesto dosadašnjeg dvanaestomjesečnog EURIBOR-a uvećanog za 6,5 odsto dogovoren tromjesečni EURIBOR uvećan za 3,9 odsto. Takođe je umanjena svota za obradu kredita jer je dogovoreno 0,75 odsto od odobrenog kredita, umjesto ranijih 1,95 odsto.

U cilju racionalizacije potrošnje i realizacije mjera štednje, Vlada je donijela Odluku o izmjeni Odluke o varijabilnom dijelu zarade. Odlukom se smanjuje varijabilni dio zarade sa 80 odsto na 50 odsto prosječne zarade.

Usvojen je Predlog strategije za prevenciju i zaštitu djece od nasilja u porodici sa Akcionim planom 2017-2021, kojom je obuhvaćeno većinsko stanovništvo, nacionalne manjine i emigranti, do 18 godina starosti. Strategija, na bazi međunarodnih standarda predviđenih Konvencijom o pravima djeteta identifikuje i razrađuje šest strateških ciljeva koji se odnose na: zakonodavstvo i politike koje djecu štite od svih oblika nasilja; unapređenje institucionalnog okvira za brigu i zaštitu djeteta; osnaživanje pravosudnog sistema; pokretanje promjena u društvenim normama i kulturnoj praksi; razvijanje životnih vještina kod djece kako bi se spriječilo nasilje i kreiranje sistema za monitoring, evaluaciju i istraživanje. Strategijom je predviđeno umrežavanje baze podataka relevantnih ministarstava, kao i formiranje komisije sastavljene od predstavnika nadležnih institucija i NVO sektora, za praćenje njene implementacije.

Vlada je usvojila Informaciju o ispunjenosti uslova za početak primjene novog Zakona o upravnom postupku. Tim povodom, zaduženi su svi subjekti da intenziviraju napore i aktivnosti za stvaranje uslova koji će omogućiti da novi Zup počne da se primjenjuje 1. jula 2017. godine, što je jedan od bitnih preduslova za podizanje kvaliteta upravnih usluga i stvaranje servisno orijentisane javne uprave za koje se Vlada odlučno zalaže.

Usvojena je Informacija o portalu eUprave za 2016. godinu. U cilju stvaranja moderne i efikasne državne administracije značaj elektronske uprave prepoznat je, prije svega, kroz realizaciju projekta portala e-uprave, koji predstavlja jednu od osnovnih karika u njenom razvoju. Razvijen je kao svojevrstan elektronski šalter državne uprave prema fizičkim i pravnim licima, kao i unutar samih organa uprave. U izvještajnom periodu Portal je posjetilo 43 odsto više korisnika u odnosu na period od početka rada 2011. godine do kraja 2015. godine. Takođe, broj e-usluga na Portalu je porastao za 48 osto u prošloj godini, u odnosu na uporedni period.

Vlada je usvojila Informaciju o aktivnostima na projektu „Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje“, koja sadrži presjek započetih pripremnih aktivnosti na remedijaciji četiri lokacije koje su obuhvaćene projektom, i to: Kombinat Aluminijuma Podgorica (2 bazena crvenog mulja i deponija čvrstog otpada), Jadransko brodogradilište Bijela (grit i kontaminirano zemljište), Termoelektrana Pljevlja (deponija pepela i šljake Maljevac) i Rudnik „Šuplja stijena“ (jalovište Gradac).

Informacija o realizaciji i efektima politika u oblasti preduzetništva i biznisa, sa preporukama za intenziviranje aktivnosti u preduzetim programima i projektima, koju je Vlada usvojila predstavlja pregled mjera, aktivnosti i efekata po resorima, u pravcu podsticanja preduzetništva i biznisa sa posebnim akcentom na finansijsku podršku (direktnu i indirektnu) razvoju preduzetništva i biznisa i regulatorne reforme.

Usvojena je i Informacija o preispitivanju i stvaranju pretpostavki za realizaciju projekta mosta „Verige“.

Vlada je usvojila Operativni plan poboljšanja energetske efikasnosti za 2017. godinu, sa Izvještajem o realizaciji u prošloj godini. Operativni plan sadrži pregled mjera energetske efikasnosti, čija realizacija je planirana na 56 objekata u nadležnosti organa državne uprave, sa ukupnim procijenjenim budžetom u iznosu od 8.218.587 eura. Ukupan budžet za prošlu godinu iznosio je 10.837.114. eura, od čega je utrošeno 8.751.456. eura.

Na današnjoj sjednici, Vlada je usvojila Izvještaj o realizaciji projekta „Uključivanje građana u borbu protiv sive ekonomije“. Od početka realizacije projekta Upravi za inspekcijske poslove i Poreskoj upravi podnijeto preko 11.000 prijava građana u oblasti sive ekonomije, koje su rezultirale kaznama u ukupnoj vrijednosti od preko 2,2 miliona eura, čime je prikupljena suma od 833.548 eura za investiranje u projekte od opšteg društvenog značaja.

SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE