Danas je u Ministarstvu održivog razvoja i turizma održan i sastanak Upravnog odbora na projektu „Revizija infrastrukture u sektoru životne sredine i izrada studije priuštivosti“, koji se finansira iz Operativnog programa za regionalni razvoj za 2012-2013. godine, Instrumenta za pretpristupnu podršku Evropske unije (IPA) a Direkcija javnih radova je implementaciono tijelo. Revizija infrastrukture u sektoru životne sredine i izrada studije priuštivosti su obaveze planirane kroz Nacionalnu strategiju za transpoziciju, implementaciju i primjenu pravne tekovine EU u oblasti životne sredine i klimatskih promjena s Akcionim planom za period 2016-2020. godine, koju je Vlada Crne Gore usvojila 28. jula 2016. godine.
Upravni odbor projekta čine predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva finansija, Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstva evropskih poslova (Nacionalni koordinator za IPA podršku NIPAK), Direkcije javnih radova, D.O.O. „Project-Consulting“ (PROCON), Društva za vodosnabdijevanje i odvođenje otpadnih voda za Crnogorsko primorje i opštinu Cetinje (VODACOM) i predstavnik Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori u svojstvu posmatrača.
Upravnim odborom je predsjedavala generalna direktoricaza EU integracije i međunarodnu saradnju u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Marija Vukčević, koja je upoznala članove UO sa ciljem projekta kroz koji će se identifikovati nedostaci u pogledu infrastrukture u sektoru životne sredine s aspekta usklađenosti sa pravnom tekovinom Evropske unije (EU)za Poglavlje 27 - životna sredina i klimatske promjene, i izraditi studija priuštivosti kojom će se definisati moguće opterećenje krajnjij korisnika. Posebno istaklaznačaj ovog projekta za planiranjebudućih ulaganja u oblasti životne sredine kao i definisanje dugoročnih izvora finansiranja.
Glavni ekspert na projektu Nenad Čolić predstavio je presjek aktivnosti realizovanih u početnoj fazi projekta koja je rezultirala Početnim izvještajem. Kako je naveo, tokom prve faze uspostavljena je uspješna komunikacija sa nadležnim institucijama i koordinacija aktivnosti, te održani sastanci sa svim ključnim zainteresovanim stranama na projektu, na osnovu čega je pripremljen pregled postojećeg stanja u sektoru životne sredine. Takođe, prikupljeni su potrebni ekonomski podaci na mikro i makro nivou za izradu studije priuštivosti.
UO je usvojio Početni izvještaj koji su eksperti pripremili u proteklih mjesec dana i predstavlja analizu početnog stanja.
Realizacija projekta
planirana je do početka novembra 2017. godine.