U cilju tačnog, objektivnog i odgovornog izvještavanja javnosti, a povodom nestručnih izjava potpredsjednice Demokratske Crne Gore, Zdenke Popović o navodnom upućivanju zahtjeva za pozajmicu od strane Ministarstva finansija MMF-u, kao i o završnoj izjavi misije od 1.marta tekuće godine, ovaj organ daje sljedeće saopštenje:
Posjeta Misija MMF-a Crnoj Gori iz marta tekuće godine u skladu sa članom 4 Osnivačkog ugovora predstavlja regularni godišnji pregled makro-ekonomskih pokazatelja, koje rade svih 189 članica na godišnjem nivou, ili po potrebi češće.
Radi otklanjanja eventualnih pogrešnih tumačenja u vezi sa uvodom završne izjave Misije MMF-iz pomenutog perioda, napominjemo da se ista odnosi na generički prikaz slučajeva kada se sprovodi analitički prikaz koji se može koristiti od regularne konsultacije do razgovora povodom traženja programa. U slučaju Crne Gore, radi se isključivo o redovnim godišnjim konsultacijama, što je lako provjerljivo na web sajtu MMF-a za Crnu Goru. Ujedno demantujemo da je bilo kakav izvještaj sa protekle misije bio predmet razmatranja Borda direktora MMF-a, što je takođe lako provjerljivo na istom sajtu.
Posebno nestručnim se čini činjenica da je g-đa Popović regularnu završnu izjavu misije MMF-a mogla protumačiti kao poziv za program, jer bi ista u slučaju postignutog dogovora o programu morala sadržavati informacije o tipu programa, veličini pozajmice i dužini trajanja programa. Ništa od navedenog nije dio završne izjave iz marta tekuće godine. Iznad svega smo iznenađeni da bi g-đa Popović mogla smatrati da Ministarstvo finansija, kao odgovorna institucija, jedan tako važan događaj kao što je traženje pozajmice od MMF-a, želi ili može sakriti od javnosti. S obzirom na to da će misija MMF-a u Crnoj Gori boraviti tokom naredne sedmice, da bi uradila procjenu promjene makroekonomskog okruženja, uključujući procjenu efekata Fiskalne strategije, njihova završna konferencija će biti odlična prilika za neposrednu komunikaciju sa širom javnosti.
Ministarstvo finansija ima odličnu saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama, uključujući i MMF od kojeg dobija značajnu tehničku pomoć, uključujući i one za izradu Strategije upravljanja dugom, modernizaciju i jačanje budžetskih procesa, kao i reformu poreskog sistema.
Imajući u vidu tržišnu osjetljivost koja može biti izazvana ovako senzacionalističkim izjavama navodno eminentnih ekonomskih analitičara političke javnosti, apelujemo da se prije davanja ovakvih izjava, prvo konsultuju zvanična sredstva informisanja MMF-a gdje je lako provjerljivo kako izgleda izvještaj o zahtjevu za program, i koje elemente isti mora sadržati, a kako izgleda elementarni oblik redovnog izvještaja o članu 4 Osnivačkog ugovora.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA