Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: ODRŽANA KONFERENCIJA “NASILJE U PORODICI I RIZICI PO DJECU - PREMA SVEOBUHVATNOM RJEŠENJU“

Objavljeno: 2017-06-07 22:58:00 Autor: mrss
Sekretar Ministarstva rada i socijalnog staranja, Elmedin Rovčanin, govorio je danas, 07.06.2017. godine, u 09:30 časova na konferenciji „Nasilje u porodici i rizici po djecu - prema sveobuhvatnom rješenju“, koja je organizovana u okviru kampanje Zaustavimo nasilje, koju su pokrenuli UNICEF i Vlada Crne Gore, NVO Centar za ženska prava, uz podršku UNICEF-a, Evropske unije i Fondacije Petrović Njegoš.

„Nasilje u porodici nije “privatna stvar” već javni i društveni problem. Slučajevi nasilja predstavljaju povredu ljudskih prava. Naša država se obavezala međunarodnim sporazumima da će sprječavati nasilje u porodici i pružati zaštitu žrtvama. Ipak, razne prepreke još uvijek otežavaju implementaciju međunarodnih standarda za zaštitu žrtava nasilja. Te prepreke su duga tradicija i shvatanje da je ta vrsta nasilja “normalna”, prevashodno nad ženama, jer su žene u najvećem procentu žrtve nasilja u porodici, zatim posmatranje problema kao privatnog, potčinjen položaj žena u društvu i porodici i uloga nasilja u stvaranju i održavanju te potčinjenosti, predrasude i stereotipi koji opravdavaju nasilje nad ženama, nehumani stavovi, neznanje odgovornih aktera u odnosu na međunarodne standarde ljudskih prava, itd“, rekao je sekretar Rovčanin u okviru svog izlaganja.

Takođe, ovom prilikom osvrnuo se i na činjenicu da će Ministarstvo rada i socijalnog staranja u dijelu svoje nadležnosti maksimalno uložiti napore u izgradnji sistema socijalne zaštite, sa eliminacijom nasilja kao prioritetnim ciljem u tim aktivnostima.

Na koferenciji su govorili i renomirani međunarodni eksperti i ekspertkinje, među kojima i g. Landi Bankroft, specijalista za porodične odnose sa 25 godina iskustva u radu sa nasilnim muškarcima i njihovim porodicama, koji je radio i kao klinički supervizor, evaluator za starateljstvo, istražitelj zlostavljanja dece i sudski vještak. Autor je pet knjiga u ovoj oblasti, uključujući i američki bestseler o porodičnom nasilju “Zašto on to radi” i koautor knjige “Nasilnik kao roditelj”, koja je dobila nacionalnu nagradu.

O porodičnom nasilju i rizicima po djecu govorila je dr Lin Harn, koja predaje i istražuje pitanja nasilja nad ženama i djecom u Velikoj Britaniji, a radila je kao docentkinja na studijama politike i kriminalistike na univerzitetima u Sanderlendu i Roehamptonu i kao naučna saradnica na Univerzitetu u Bristolu.

O pravnim aspektima zaštite djece od nasilja govorila je gđa Branka Žigante Živković, sudija Visokog prekršajnog suda u Zagrebu, koja više od 15 godina radi u Odjelu javne sigurnosti i javnog reda i mira na sprovođenju sudskih mjera propisanih Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji.

Cilj konferencije je da unaprijedi zašitu djece i podršku nenasilnom roditelju/staratelju, kroz unaprjeđenje znanja profesionalaca/ki o rizicima i najboljim načinima zaštite djece koja su izložena nasilju u porodičnom okruženju, sa fokusom na period nakon razvoda braka ili prekida partnerskih odnosa roditelja, koji se u praksi pokazao kao izuzetno rizičan. 

Na ovaj način prvenstveno se doprinesi boljoj zaštiti djece i drugih nenasilnih i njegujućih članova porodice koji mogu obezbijediti emocionalni oporavak djece sa iskustvom nasilja, ali i da pomognemo profesionalcima koji nailaze na teškoće i dileme koje im otežavaju svakodnevni rad u ovoj oblasti.

Konferencija je okupila stručnjake, donosioce odluka, predstavnike/ce međunarodnih i organizacija civilnog društva, renomirane međunarodne eksperte/ekspertkinje, predstavnike/ce pravosuđa, profesionalce/ke koji se bave zaštitom djece, pitanjima starateljstva, porodičnih odnosa, predstavnike/ce institucija i ustanova koje intervenišu u slučajevima nasilja u porodici i programima za djecu izloženu nasilju, profesionalce/ke koji se obučavaju za rad sa nasilnicima, terapeute, psihologe, pedagoge, NVO koji pružaju usluge ženama koje su pretrpjele nasilje, zastupnike/ce djece, advokate, medijatore.




PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja