Boraveći u službenoj posjeti, oni su održali konstruktivne sastanke sa ministarkom obrazovanja, Mirelom Karabina, zamjenicom ministra vanjskih poslova, Odetom Barbullushi, zamjenikom ministra kulture Zefom Çunijem, rektorom Univerziteta u Tirani Mynyrom Konije,u potrpredsjednikom državnog komiteta za manjine, Kristom Gocijem, kao i sa zamjenicom ambasadora Crne Gore u Tirani, Snežanom Radonjić.
Tokom sastanaka naglašena je dobra saradnja između Crne Gore i Republike Albanije, sada već članice NATO alijanse, i pohvaljen dobar zakonodavni i institucionalni okvir u oblasti unaprijeđenja i zaštite ljudskih i manjinskih prava u Crnoj Gori.
Rektor Univerziteta u Tirani, Mynyr Koni, istakao je kao jedan od prioriteta tog univerziteta podršku studentima/kinjama koji dolaze iz Crne Gore i izrazio očekivanje da će se ove godine biti upisani svi studenti/kinje koji/e dolaze iz Crne Gore. Prema njegovim riječima, u slučaju da se eventualno pojavi potreba u toku upisnog roka, kandidati/kinje iz Crne Gore se neće takmičiti sa kandidatima/kinjama iz drugih zemalja, već unutar sebe.
Zajednički je ocijenjeno da se dodatno treba unaprijediti korišćenje pretpristupne pomoći kroz prekograničnu saradnju, te da je osim ekonomske i turističke saradnje, prepoznata potreba da se produbi i saradnja u oblasti kulture. Neophodna je razmjena iskustava u oblasti obrazovanja, kroz konferencije, seminare, radionice i druge obuke za nastavnike/ice, unaprijeđenje saradnje između škola, kao i češća razmjena kadrova.
Sagovornici su dogovorili da se intenziviraju kontakti sa nadležnim resorima u cilju što kvalitetnije pripreme zajedničke sjednice dviju vlada, koja će se održati u Skadru, oktobra ove godine.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava