Zadatak Biznis karavana je da Ministarstvo ekonomije, ono što je njegov resor, kroz direktno djelovanje pomogne privrednicima, a da ono što nije u njegovoj nadležnosti prenese kolegama i podsjeća ih da izađu u susret privredi, kazala je ministarka ekonomije Dragica Sekulić tokom Biznis karavana koji je danas održan u opštini Kolašin.
„Jer, mi smo tu zbog privrede, a ne privreda zbog nas. Naš prvi zadatak je da saslušamo to što nam oni imaju reći, a obaveza da u što većoj mjeri krenemo to da realizujemo. Jer, svako ko zaposli jednog čovjeka iz Crne Gore znači da je obezbijedio jednoj porodici stalni izvor prihoda i jednako je važan kao onaj koji zapošljava 500 ili 1.000 ljudi“, kazala je ministarka Sekulić.
U okviru Biznis karavana, Ministarstvo ekonomije je u saradni sa lokalnom samoupravom Opštine Kolašin danas organizovalo sastanak sa privrednicima na kojem je prezentovano 9 programa podrške koje realizuje Ministartsvo ekonomije. Predstavnici Ministarstva su prisutnim privrednicima podijelili brošure i, zajedno sa ministarkom Sekulić, odgovorili na sva njihova pitanja vezana za ove, ali i druge programe koje Vlada Crne Gore realizuje.
Kako je ministarka Sekulić kazala nakon sastanka, privrednici iz Kolašina, kao i oni iz Mojkovca ili Bijelog Polja, se često žale na nedostatak radne snage.
„Često čujemo da u Crnoj Gori nema dovoljno posla, da ima veliki broj nezaposlenih i veliki broj ljudi na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, a od privrednika čujemo da imaju ogroman problem sa zapošljavanjem ljudi, posebno iz opština u kojima rade. Na primjer, drvoprerađivači koje smo juče čuli u Mojkovcu, i oni sa kojima smo danas razgovarali u Kolašinu, vrlo često zapošljavaju ljude van Crne Gore zato što niko sa teritorije njihove ili drugih opština u Crnoj Gori ne želi da radi u drvnoj industriji, bez obzira na pristojnu platu i stalni radni odnos koji im oni nude“, kazala je ministarka Sekulić.
Pored toga, privrednici se često žale na nedostatak informacija o tome koji su im programi podrške na raspolaganju.
„Kao i da prilikom donošenja određenih propisa nemamo senzibiliteta za to što su njihove potrebe, već da ih donosimo na svoju ruku, da se oni tome prilagođavaju, a ne da ih prvo kontaktiramo“, kazala je ministarka Sekulić.
Na današnjem sastanku je dogovoreno da Ministarstvo i lokalna samouprava budu u stalnoj komunikaciji, da se odrede kontakt osobe i u lokalnoj samoupravi, i u Ministarstvu ekonomije koji će biti na raspolaganju privredi.
„Nadamo se na ovo neće biti jedina prilika u kojoj ćemo biti u mogućnosti da razgovaramo sa privrednicima, već da će nam to biti uobičajena praksa“, zaključila je ministarka Sekulić.
Predsjednica Opštine Kolašin Željka Vuksanović kazala je da je lokalna zajednica otvorena da sa Ministarstvom ekonomije ubuduće sarađuje i uvijek bude na usluzi privrednicima.
„Na ovom zadatku smo zajedno. Želim da podvučem važnost ovakvih karavana, kada ono što država radi se spusti u lokalnu zajednicu tačno do onih kojima je namijenjeno – privredi“, kazala je Vuksanović.
Ona je dodala se lokalne samouprave često odlučuju da uvode nove namete na privrednike, kako bi mogle finanirati to što država propisuje.
„Kolašin nije među tim opštinama, zato što su sva zahvatanja iz privrede smanjena na najmanju moguću mjeru. Nadam se da će Zakon o finansiranju lokalnih samouprava riješiti taj problem. Jer, ako ako imaju obavezu da nešto urade, a nemaju sredstava, neke lokalne samouprave su se, da bi mogle da finansiraju to što moraju da urade, odlučivale da uvode nove namete na privrednike“, kazala je Vuksanović.
Ministartsvo ekonomije je, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), pokrenulo Biznis karavan – karavan dobrih poslovnih prilika, kako bi obišli sve opštine u Crnoj Gori i u direktnoj komunikaciji upoznali privrednike sa svim programima podrške razvoju biznisa koje Ministarstvo ekonomije sprovodi.
Osim opštine Kolašin, do sada je Karavan posjetio opštine Bijelo Polje, Berane i Mojkovac.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE