Inicijativa za osnivanje međunarodnog naučnog instituta na prostoru Jugoistočne Evrope predstavlja dobru priliku za povezivanje regiona, jačanje naučnih kapaciteta i smanjenje odliva mladih talenata, ocijenjeno je u razgovoru ministarke nauke Crne Gore
dr Sanja Damjanović i ministarke
Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke Bosne i Hercegovine,
prof. dr Elvire Dilberović.
Ministarka
Damjanović je boravila u zvaničnoj posjeti Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke Bosne i Hercegovine, tokom koje je predstavila Inicijativu o osnivanju Međunarodnog naučnog instituta za razvoj održivih tehnologija, u regionu Jugoistočne Evrope sa misijom »Nauka za mir«.
Ministarka
Dilberović je kazala u razgovoru da Federalno Ministarstvo BiH kontinuirano podržava razvoj nauke, te naučno-istraživačke i istraživačko-razvojne djelatnosti u Federaciji BiH, s ciljem stvaranja uslova za brže uključivanje Bosne i Hercegovine u krug zemalja regije i Evropske unije, opredijeljenih za izgradnju društva zasnovanog na znanju i njegovoj primjeni.
Ona je izrazila nadu da će ovaj projekt, imajući u vidu sveukupni značaj nauke i istraživačkog rada za društveni i ekonomski razvoj, dobiti potrebnu podršku svih zemalja, čime bi se otvorio prostor za međusobnu saradnju i njegovu realizaciju.
Sastanku je prisustvovao i ambassador Crne Gore u Bosni i Hercegovini
Milan Lakić.
Interesovanje za Inicijativu u prethodnom periodu takođe su iskazali ministri nauka Republike Slovenije, Republike Hrvatske, Republike Srbije i Republike Makedonije. Profesor Herwig Schopper (nekadašnji generalni direktor CERN-a), glavni je inicijator osnivanja Međunarodnog instituta u Jugoistočnoj Evropi, a inicijativa ima i podršku UN-a, UNESCO-a i CERN-a, kao i komesara za nauku i inovacije u Evropskoj Komisiji Karlosa Moedasa.
Glavni cilj Instituta je promocija i unapređivanje saradnje između nauke, tehnologije i industrije, obezbjeđivanje platforme za razvoj obrazovanja i usavršavanja mladih naučnika i inženjera, ali i transfera znanja tehnologija iz evropskih laboratorija, kao što su CERN i drugi centri. Zbog umrežavanja različitih aktivnosti, ova inicijativa bi bila jedinstvena u cijelom regionu i još jedan uspješan primjer CERN-ovog modela. Ovakav projekat bi znatno uticao na poboljšanje životnog standarda i smanjenje nezaposlenosti.
Ministarstvo nauke ostvaruje izuzetno uspješnu bilateralnu saradnju u oblasti nauke i tehnologije sa Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine, kao i Federalnim ministarstvom obrazovanja i nauke Federacije Bosne i Hercegovine i Ministarstvom nauke i tehnologije Republike Srpske.
Vlada Crne Gore zaključila je Sporazum o naučnoj i tehnološkoj saradnji sa Vijećem ministara Bosne i Hercegovine, 1. decembra 2008. godine, i na osnovu predmetnog sporazuma, realizovana su tri konkursa za sufinansiranje naučno-tehnološke saradnje između Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Na ovaj način, našim naučnicima i naučno-istraživačkim timovima otvorila se mogućnost da sa kolegama iz Bosne i Hercegovine rade na zajedničkim projektima, razvijaju mobilnost, razmjenjuju stečena znanja i iskustva, i kao rezultat zajedničkog rada dolaze do novih saznanja.
Takođe, nadležna ministarstva Crne Gore i Bosne i Hercegovine aktivno su učestvovala u radu Upravljačke platforme za istraživanje u zemljama Zapadnog Balkana u prethodnom periodu (Steering Platform on Research for the Western Balkan Countries), kao i u projektima Sedmog okvirnog programa za nauku i istraživanja (FP7), u periodu 2008-2013. godine.
MINISTARSTVO NAUKE