Danas, 26. jul 2017. godine, je u Ministarstvu rada i socijalnog staranja održana sjednica Savjeta za prava djeteta, kojom je predsjedavao ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić.
Tokom sastanka je održana prezentacija izvještaja o praćenju primjene Nacionalnog plana akcije za djecu (NPAD) 2013-2017, za 2016.godinu. U izradi Izvještaja učestvovala je međuresorna radna grupa, u čijem sastavu su bili predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja, koje je koordiniralo izradom izvještaja, Ministarstva prosvjete, Ministarstva zdravlja, Ministarstva pravde, Ministarstva kulture, Kancelarije za borbu protiv trgovine ljudima, institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda i NVO Centar za prava djeteta.
Tematske oblasti NPAD-a u skladu sa kojima je rađen Izvještaj su: Koordinacija i upravljanje javnim politikama prema djeci u Crnoj Gori; Definicija djeteta i opšti principi konvencije o pravima djeteta; Građanska prava i slobode djeteta; Socijalna zaštita, porodično okruženje i alternativno staranje; Zdravstvena zaštita i dobrobit; Obrazovanje, slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti; i Posebne mjere zaštite djece.Članovi Savjeta su se složili da je izvještaj izuzetno dobar, kao i da sprovođenje mjera iz Nacionalnog plana akcije za djecu podrazumjeva međusektorski pristup.
Na sjednici je predstavljen izvještaj o funkcionisanju multidisciplinarnih timova za zaštitu od nasilja u porodici i nasilja nad djecom. Procjena rada multidisciplinarnih timova je sprovedena sa ciljem da se kroz analizu aktuelne prakse, njenih prednosti i nedostataka, poboljša efikasnost i djelotvornost timova. Procjena je realizovana kao rezultat inicijative Ministarstva rada i socijalnog staranja, a uz tehničku podršku UNICEF-a.
Nalazi procjene koja je izvršena ukazuju na činjenicu da su multidisciplinarni timovi u velikoj mjeri doprinijeli poboljšanju razumijevanja fenomena zlostavljanja djece, podigli svijest o odgovornostima i stvorili mrežu u kojoj stručnjaci mogu raditi zajedno. Sa druge strane, nalazi upućuju i na nedostatke u funkcionisanju timova i potrebu za njihovim reorganizovanjem i usmjeravanjem.
Iz analize su proizašle i brojne preporuke, kako za unapređenje rada multidisciplinarnih timova, tako i za razvijanje multidisciplinarnog pristupa u svim aspektima tretiranja problematike nasilja.
Na sastanku je razmatrana mogućnost preduzimanja dodatnih mjera u cilju zaštite od nasilja kako korisnika usluga centara za socijalni rad, tako i zaposlenih u centrima.
PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja