Podgorica, 12. avgust 2017. (MINA) - Polozaj mladih u Crnoj Gori bolji je nego sto je bio u prethodnom periodu, ali je daleko od stanja koje bi bilo adekvatno njihovim potrebama i mogućnostim, ocijenio je direktor Direktorijata za mlade u Ministarstvu sporta Nenad Koprivica.
„Naša je namjera da u partnerskom odnosu sa mladima konstantno radimo na stvaranju uslova da se njihov polozaj popravi“- kazao je Koprivica u intervjuu agenciji MINA, povodom 12. avgusta – Međunarodnog dana mladih.
Posvećenost Vlade razvoju omladinske politike u Crnoj Gori i zaokruzivanju institucionalnog okvira, potvrđena je, kako je kazao, formiranjem Ministarstva sporta, koje u svom sastavu ima Direktorat za sport i Direktorat za mlade.
„Uloga Direktorata za mlade je najviše da koordinise i prikuplja informacije – jer pitanja od važnosti za mlade su prožeta kroz sve sektore: obrazovanje, zaposljavanje, zdravlje, kulturu itd. tako da svako ministarstvo u svojoj nadleznosti sprovodi mjere koje se odnose na mlade“- naglasio je Koprivica.
Prema njegovim riječima, u proteklih nekoliko godina uloženo je mnogo značajnih i vrijednih napora da se položaj mladih u Crnoj Gori unaprijedi i to od najrazličitijih subjekata: institucija na nacionalnom i lokalnom nivou, organizacija civilnog društva, međunarodnih organizacija, entuzijasta i pojedinaca.
„Ali, postoji značajan prostor za unaprjeđenje koordinacije cjelokupnog procesa“- ocijenio je Koprivica.
Uloga Direktorata za mlade je, kako kaže, da doprinese prvenstveno unapređjenjem pravnog i institucionalnog okvira: obezbjedjivanjem uslova za sprovodjenje Zakona o mladima i sprovodjenjem Strategije za mlade, kao i kroz saradnju i pruzanje podrske lokalnim samoupravama, da izrade ili ako ih vec imaju, unaprijede svoja strateska dokumenta - Lokalne akcione planove za mlade.
„Nemoguće je odgovoriti na sve izazove sa kojima se suočavaju mladi u Crnoj Gori, ali Ministarstvo sporta u kontinuitetu radi na unaprijeđivanju statusa mladih i rješavanju teškoća sa kojima se susrijeću“- poručio je Koprivica i dodao da je usvajanjem Zakona o mladima i Strategije za mlade obezbjeđeno jedinstveno sprovođenje omladinske politike, unaprijeđivanje društvenog položaja mladih i obezbjeđivanje podrške u organizovanju, društvenom djelovanju, kao i razvoju i ostvarivanju ličnih i društvenih potencijala.
„Formirali smo i Međuresorsko koordinaciono tijelo za sprovođenje omladinske politike, jer smatramo da resorna ministarstva moraju da sarađuju na svim poljima od interesa za mlade kako bi ostvarili svoje potencijale. Smatramo da su uključenost i posvećenost svih aktera omladinske politike, posebno mladih, ključni faktor uspjeha njenog sprovođenja“- kazao je Koprivica.
Podsjetio je da smo „prvi put od 2011., u okviru Konkursa, finansirali 36 projekata koji koji promovišu, razvijaju i unaprjeđuju omladinsku politiku, kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou. Iznos od 170.000 eura, koliko je ovogodišnjim konkursom Ministarstvo sporta dodjelilo omladinskim organizacijama, najveći je iznos državne podrške od uspostavljanja organa nadležnog za oblast mladih, koja je ranije bila pod okriljem Uprave za mlade i sport“- napomenuo je Koprivica, pojašnjavajući da „smo svjesni da ovaj iznos nije dovoljan da odgovori na sve potrebe mladih, ali „već sada sa sigurnošću mogu potvrditi da će taj iznos na narednom konkursu biti veci, a naša je intencija da bude duplo uvećan u odnosu na ovogodišnji“.
Direktor direktorata za mlade zaključio je izmedju ostalog, da će se rad ministarstva nadograditi na postojeća postignuća i intenzivirati partnerstvo sa lokalnim samoupravama, drugim institucijama, civilnim sektorom i poručio da „sve ono što je Ministarstvo sporta putem svog Direktorata za mlade uradilo za svega osam mjeseci postojanja, govori o našoj želji i političkoj volji da u kontinuitetu unaprjedjujemo status i položaj mladih i zajednički rješavamo teškoće s kojima se suočavaju“.