U okviru planirane realizacije treće faze projekta Enerdži vud, za koju je Ministarstvo ekonomije u ovoj godini obezbijedilo 50.000 eura, biće moguće ugraditi više od 100 sistema za grijanje na moderne oblike biomase - pelet i briket, procjenjuju u ovom vladinom resoru.
Generalni direktor za energetsku efikakasnost Marko Radulović kazao je da projekat omogućava podizanje beskamatnih kredita u iznosu do 3.500 eura, sa maksimalnim periodom otplate do pet godina, a da će mogući broj ugrađenih sistema zavisiti kako od cijene sistema koji građani izaberu, tako i od visine kamatne stope koja bude ugovorena sa bankama.
- U toku je javni poziv svim zainteresovanim distributerima/instalaterima da najkasnije do 6. septembra dostave svoje ponude Ministarstvu ekonomije. Pored toga, uputili smo i zvaničan poziv svim bankama u Crnoj Gori da do 28. avgusta dostave pismo zainteresovanosti za učešće u ovom projektu. Nakon evaluacije svih prispjelih ponuda i potpisivanja odgovarajućih sporazuma o saradnji sa partnerima na projektu, očekujemo da će se tokom jeseni, a prije početka grejne sezone, steći svi uslovi za početak realizacije projekta - kazao je Radulović za "Dan".
U prethodne dvije faze, koje su realizovane uz podršku Luksembruške agencije za razvojnu saradnju, odnosno na osnovu granta Vlade Kraljevine Norveške, ugrađeno je ukupno 775 sistema za grijanje na moderne oblike biomase. Polovina ugrađenih sistema je, kako kaže Radulović, na sjeveru.
- Kada je riječ o opštinama, najviše sistema za grijanje na biomasu je ugrađeno u Opštini Pljevlja (172 ili 22 odsto), čime smo naročito zadovoljni imajući u vidu potrebu građana Pljevalja da postojeće sisteme grijanja zamijene novim, efikasnijim sistemima kojima je uticaj na zagađenje životne sredine sveden na tehnološki minimum - naveo je Radulović.
Govoreći o postupku apliciranja za beskamatni kredit u okviru ovog projekta, Radulović je pojasnio da je procedura veoma jednostavna.
- Prvo, građanin stupa u kontakt sa nekim od izabranih distributera/instalatera, od koga dobija savjet tehničke prirode u pogledu toga koji sistem za grijanje bi bio najpogodniji za stambeni objekat u kojem boravi. Nakon izbora sistema građanin od instalatera dobija ponudu za isporuku i ugradnju sistema, odnosno profakturu sa kojom odlazi u jednu od izabranih banaka, gdje aplicira za odobrenje kredita - pojasnio je Radulović.
Ukoliko se kredit odobri, kako je dodao, kvalifikovani distributer/instalater ugrađuje sistem za grijanje u stambenom objektu korisnika, a klijent banci otplaćuje beskamatni kredit u jednakim mjesečnim ratama.
- Dakle, građanin vraća banci glavnicu kredita, dok kamatu i naknadu za obradu kredita banci plaća Ministartsvo ekonomije - istakao je on.
Svi podaci o projektu mogu se naći na sajtu resornog ministarstva.
D.M.