Ministarstvo nauke organizovalo je prvu video konferenciju sa predstavnicima Evropske svemirske agencije – ESA, u cilju prikupljanja informacija radi uključivanja naučnika iz Crne Gore u rad ove prestižne naučne agencije.
Ispred Ministarstva nauke sastanak je vodio generalni direktor Direktorata za naučno-istraživačku djelatnost dr Darko Petrušić, a prisustvovali su i profesori sa Univerziteta Crne Gore: Radovan Stojanović, Janko Jovanović, Darko Skupnjak, Marina Mijanović Markuš, Slobodan Đukanović, potom Biljana Stamatović sa Univerziteta Donja Gorica, kao i Nikola Bulatović (asistent na ETF-u) i Bojan Jovović (Radio klub Podgorica). Ispred Evropske svemirske agencije govorio je Frederik Nordlund, direktor Odsjeka za međunarodnu saradnju.
Na sastanku je detaljno predstavljen sistem organizacije u ESA, kako bi se učesnici bliže upoznali sa načinom rada Agencije, te poljima istraživanja koja vrše. Punopravno članstvo u ESA imaju 22 zemlje, a Agencija uspijeva koordinacijom finansijskih i intelektualnih resursa zemalja članica da sprovodi programe i aktivnosti izvan opsega samih evropskih zemalja.
Glavno sjedište Agencije je u Parizu, dok se širom svijeta nalaze centri u zavisnosti od ciljeva istraživačkih programa i to u Njemačkoj, Španiji, Italiji, Holandiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Belgiji, a takođe posjeduje kancelarije i u SAD-u i Rusiji.
Zemlje koje nijesu članice ESA sarađuju sa ovom naučnom organizacijom preko tzv. „cooperation agreement“, odnosno ugovora o saradnji na određenim projektima, a što je jedan od načina i da se uključi Crna Gora. Na sastanku je dogovoreno da Crna Gora definiše prioritetne oblasti istraživanja, kao i potencijale projekte na kojima može sarađivati sa Agencijom.
Projekti Evropske svemirske agencije su dizajnirani da istraže planetu Zemlju, svemirsko okruženje, Sunčev sistem i univerzum uopšte, a zadatak Agencije je da razvija moderne tehnologije kako bi se unaprijedila evropska industrija.