Izvještajem o radu na programu 1.1.20. Posebni nadzor Aleurocanthus spiniferus, koji se realizuje u okviru Programa fitosanitarnih mjera za 2017. godinu, odgovorno lice Fitosanitarne laboratorije Biotehničkog fakulteta je konstatovalo da su dosadašnji rad na ovom programu i dinamika njegove realizacije bili direktno vezani za stanje na terenu, odnosno za vidno usporen i fiziološki oslabljen vegetativni porast citrusa u većini lokaliteta na Primorju, a posebno u području Bokokotorskog zaliva u kojima je Aleurocanthus spiniferus za sada dominantno prisutan.
Jaka i hladna zima je imala za posledicu gotovo značajan gubitak lisne mase u mnogim zasadima citrusa, tako da je vegetativni prirast citrusa počeo da se intenzivnije razvija tek u drugoj polovini ljeta. U skladu sa navedenim i populacija Aleurocanthus spiniferus koja je bila značajno smanjena u prvom dijelu vegetacije, povećala se u drugoj polovini ljeta.
Radom na ovom programu obuhvaćeni su zasadi citrusa na cijelom Primorju, uz istovremeno praćenje pojave i razvića Aleurocanthus spiniferus, kako na eventualno novim lokalitetima, tako i na drugim biljkama domaćinima.
Utvrđeno je da su na citrusima simptomi napada najizraženiji na lokalitetima u Bokokotorskom zalivu (Baošići, Đenovići, Kumbor, Herceg Novi) i u lokalitetu Šušanj gdje je zabilježeno postepeno širenje vrste po zasadima citrusa u odnosu na mjesto prvog nalaza zabilježenog krajem novembra 2014. godine.
Na pojedinim lokalitetima zabilježen je jak napad i uspješno razviće svih razvojnih stadijuma, praćeno tipičnim znacima napada (obilno lučenje medne rose i razvoj gljive čađavice).
Zdravstvenim pregledima u drugoj polovini vegetacije utvrđeno je razviće Aleurocanthus spiniferus i znaci jačeg napada na ruži (Baošići, Đenovići i po prvi put u Herceg Novom) i na bršljanu (Baošići, Đenovići), razviće kolonije na naličju vinove loze (Đenovići i po prvi put u Šušnju) i visteriji-samo imaga (Kumbor). U Šušnju je, u septembru 2017. godine zabilježen i novi domaćin, japanska mušmula (Eriobotria japonica).
Kada govorimo o mjerama suzbijanja preporučuje se tretiranje insekticidima, kako u zasadima citrusa tako i na svim biljkama koje su do sada registrovane kao domaćini. Izdvojeno suzbijanje pojedinih biljaka ili biljnih vrsta neće dati zadovoljavajuće rezultate. Hemijsko suzbijanje može se vršiti preparatima koji se primjenjuju u suzbijanju drugih vrsta leptirastih vaši: mineralna ulja, neonikotinoidi, organofosfati, u skladu sa uputstvom na preparatu. Tokom vegetacije, primjena nekih od preparata sa kontaktnim ili utrobnim djelovanjem preporučuje se u vrijeme pojave prvih kolonija.
Proizvodnja sadnog materijala Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i njihovih hibrida mora biti slobodna od Aleurocanthus spiniferus. U slučaju prisustva Aleurocanthus spiniferus u proizvodnji sadnog materijala vrši se uništavanje napadnutog bilja, a ostale biljke treba hemijski istretirati.
Štetni organizam Aleurocanthus spiniferus je regulisani štetni organizam za bilje Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i njihove hibride, osim plodova i sjemena, u skladu sa Pravilnikom o fitosanitarnim mjerama za sprječavanje unošenja, širenja i suzbijanje štetnih organizama i listama štetnih organizama bilja, biljnih proizvoda i objekata pod nadzorom („Sl.list CG”, br. 39/11 i br.80/16). Aleurocanthus spiniferus se nalazi na Listi II A odjeljak I pomenutog pravilnika, na kojoj su štetni organizmi čije se unošenje i širenje zabranjuje u Crnoj Gori ako se utvrdi prisustvo tih organizama na određenom bilju ili biljnim proizvodima.
U prilogu su slike Aleurocanthus spiniferus sa terena.