Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održani sastanci EFSA-e i GF-TADs stalne ekspertske grupe za bolest kvrgave kože u Crnoj Gori

Objavljeno: 2017-10-24 13:57:53 Autor: Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove
Crna Gora je od 18. do 20. oktobra 2017. godine bila domaćin sastanaka ekspertskog tima za bolest kvrgave kože Evropske agencije za bezbjednost hrane (EFSA) i Petog sastanka ekspertke grupe za bolest kvrgave kože za Jugositočnu Evropu koju je osnovala Evropska komisija (EK), Svjetska organizacija za zdravlje životinja (OIE) i Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) a koja djeluje u okviru programa za kontrolu prekograničnih bolesti životinja (GF TAD's).

U organizaciji Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja odnosno Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove sastanci su održani u hotelu Queen of Montenegro, u Budvi. 

Sastanak eksperskog grupe za bolest kvrgave kože GF TAD's otvorio je Bernard Van Goethem direktor direktorata Evropske komisjie za krizni menadžment za hranu, životinje i bilje (DG SANTE) i direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vesna Daković.

Učestvovalo je oko 50 delegata i to iz: Albanije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grčke, Hrvatske, Italije, Kosova, Makedonije, Mađarske, Rumunije, Rusije, Srbije, Slovenije, Turkse , Ukrajine, Velike Britanije i Crne Gore, kao i predstavnici Evropske komisije, OIE-a, FAO, EFSA-e, Evropske referentne laboratorije za bolest kvrgave kože: CODA-CERVA i Pirbright instituta.

Delegati zemalja učesnica su predstavili trenutnu epiziotiolšku situaciju po pitanju bolesti kvrgave kože, a takođe je izvršena i analiza sprovedenih mjera za sprječavanje širenja i pojavljivanja bolesti kvrgave kože u prethodnom periodu. Zaključeno je da vakcinacija predstavlja najefiksaniju mjeru u borbi protiv ove bolesti te da istu treba sprovesti i u narednoj godini. Evropska komsija će podržati sprovođenje mjere vakcinacije kroz model finansijske podrške i/ili donacije vakcina.