Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Objavljen poziv za ERC grantove za osnaživanje istraživačkih timova u Horizontu 2020

Objavljeno: 2017-10-31 17:00:00 Autor: Ministarstvo nauke
ERC grantovi za osnaživanje istraživačkih timova (ERC Consolidator Grant - ERC-2018-CoG) namijenjeni su podršci vodećim istraživačima u fazi karijere u kojoj oni konsoliduju (ojačavaju) sopstvene nezavisne istraživačke timove ili programe. Potrebno je da istraživački timovi posjeduju naučnu izvrsnost i da su nedavno uspostavljeni.

Da bi bio kvalifikovan za učešće, vodeći istraživač mora ispunjavati uslov da je od momenta odbrane doktorata proteklo više od 7 a manje od 12 godina, u odnosu na 01. januar 2018. godine (tj. doktorat je dodijeljen u periodu od 01. januara 2006. godine do 31. decembra 2010. godine).

Prijave projekata mogu biti u bilo kojem području istraživanja. ERC projekti funkcionišu na 'bottom-up' osnovi bez prethodno određenih prioriteta.

Neophodno je da vodeći istraživač demonstrira već postojeću istraživačku samostalnost, npr. objavljeni radovi bez učešća PhD mentora, radovi (kao prvi autor) u međunarodnim multidisciplinarnim časopisima ili vodećim časopisima u okviru konkretne naučne oblasti, prezentacije na relevantnim međunarodnim naučnim skupovima, patenti, nagrade i slično. On/a ima mogućnost da realizuje istraživanje u bilo kojoj državi članici (EU MS) ili pridruženoj zemlji (AC), uključujući matičnu zemlju, odnosno instituciju. Vodeći istraživač ne mora obavezno raditi u instituciji domaćinu u trenutku podnošenja prijedloga. Međutim, međusobni ugovor i obaveza Institucije domaćina o načinu na koji će se uspostaviti veza su potrebni, ako prijedlog projekta bude uspješan.

ERC pokriva sve naučne oblasti, sa strukturom panela u tri ključne oblasti:
Fizičke i inženjerske nauke; Prirodne nauke; i Društvene i humanističke nauke.

Maksimalni grant za projekat može biti do 2 miliona eura za period do 5 godina. Dodatnih 750.000 eura može biti dodijeljeno za troškove koji bi bili namenjeni: a) početnim troškovima istraživača koji prelaze u zemlju Evrospke unije ili pridruženu zemlju, iz neke druge zemlje, kao posljedica dobijanja ERC granta; b) kupovinu opreme; c) pristup objektima od značaja. Od vodećih istraživača očekuje se da posvete minimalno 50% svog radnog vremena ERC projektu.

Kompletan predlog projekta se sastoji od sljedećih elemenata:

» Prošireni sinopsis– 5 stranica
» Biografija: 2 stranice
» Naučni rad: 2 stranice – vodeći istraživač treba da obezbijedi listu postignuća koji se odnose na njegov dosadašnji naučni rad
» Naučni predlog: 15 stranica
» Izjava podrške institucije domaćina (da nudi odgovarajuće uslove vodećem istraživaču kako bi realizovao istraživanja i upravljao sredstvima tokom trajanja projekta)
» Pregled etičkih pitanja
» Skenirana PhD diploma i dodatna dokumentacija u cilju provjere podobnosti

U prvoj fazi, prošireni sinopsis, biografija i naučni rad perspektivnog rukovodioca istraživanja će se ocjenjivati. U drugoj fazi, ocjenjivaće se kompletni predlozi projekata koji su prošli prvu fazu evaluacije.

Prijava ima tri dijela:

– Part A: Administrativna forma: Opšte informacije, Administrativni podaci organizacije, Budžet, Etička pitanja i Specifična pitanja vezana za poziv.
– Part B1: Informacija o istraživaču i proširen sinopsis - 5 strana prijedloga – ocjenjuju se u prvoj fazi
– Part B2: Detaljni prijedlog projekta (15 strana) – ocjenjuju se u drugoj fazi.

Krajnji rok za podnošenje predloga projekata u okviru ovog poziva je 15. februar 2018.godine, 17:00h (po briselskom lokalnom vremenu).

Radni program Evropskog istraživačkog savjeta za 2018. godinu možete da preuzmete ovdje: Radni program ERC 2018.pdf

Informacije za aplikante koje detaljno opisuju kako se popunjavaju elektronski formulari možete preuzeti ovdje: Informacije za aplikante za CoG.pdf

Dodatne informacije: Milena Milonjić, NCP za Evropski istraživački savjet, tel: 020 405 307,
e-mail: milena.milonjic@mna.gov.me