Ministarka nauke dr Sanja Damjanović razgovarala je danas sa predsjednikom Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, profesorom dr Draganom K. Vukčevićem i potpredsjednikom prof. dr Ljubišom Stankovićem, o trenutnom statusu regionalnog projekta uspostavljanje Međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope, kao i budućim koracima koje će preduzeti Ministarstvo nauke u cilju njegove realizacije.
Ministarka je upoznala akademike sa radom grupe međunarodnih eksperata koji su nedavno boravili u Budvi i održali prvi radni sastanak u vezi sa idejnim rješenjima za dvije opcije projekta, odnosno Četvrtu generaciju sinhrotronskog izvora zračenja i Hadronsku kancer terapiju sa istraživanjima iz Biomedicine. Završne verzije idejnih rješenja biće predstavljene na Naučnom forumu u Trstu, 25 i 26. januara 2018. godine, koji organizuju Ministarstvo nauke Crne Gore i Međunarodni institut za teorijsku fiziku (ICTP). Na Forumu će takođe učestvovati i predstavnici Evropske komisije.
Ona je predočila sagovornicima da Ministarstvo ima podršku Međunarodne agencije za atomsku energiju u vidu potrebne tehničke podrške, a koja se prije svega odnosi na programe obuke mladih istraživača i inženjera u cilju izgradnje neophodne ekspertize za buduće upravljanje sofisticiranom tehnologijom.
Predsjednik CANU-a akademik Vukčević je kazao da Akademija snažno podržava ovaj regionalni projekat, te da će dati puni doprinos u daljoj realizaciji Međunarodnog naučnog instituta, a o čemu je takođe razgovarao i sa predsjednikom Vlade Duškom Markovićem. S tim u vezi, najavljeno je i formiranje radne grupe u okviru Crnogorske Akademije nauka i umjetnosti koja će imati zadatak da aktivno učestvuje i nadgleda aktivnosti u vezi sa realizacijom Međunarodnog instituta. Takođe, razmijenjena su mišljenja o naučnim projektima koje će pokrenuti CANU kako bi potpomogla u prikupljanju relevantnih podataka za obje opcije instituta.
Ministarka Damjanović se zahvalila na podršci i istakla da je za ovaj projekat izuzetno važno da se naučna zajednica aktivno uključi i da svoj stručni doprinos u njegovoj daljoj fazi. Prema njenim riječima, otvorio bi se kanal istraživanja na svjetskom nivou u jednoj oblasti, sa mogućnošću transfera znanja ka brojnim drugim tehnološkim domenima. Uz to, ministarka je naglasila da je projekat značajan za mlade ljude, naučnike i istraživače koji su budući nosioci projekta.