Dvadeseta Konferencija strana potpisnica Konvencije o zaštiti morske sredine i priobalnog područja Sredozemlja (Barselonske konvencije) i njenih protokola (COP 20) održava se u Tirani, u periodu od 17. do 21. decembra 2017. u Tirani. Republika Albanija je domaćin Konferencije i predsjedavaće Upravnim tijelom Barselonske konvencije Mediteranskog akcionog plana Programa za životnu sredinu Ujedinjenih nacija (UN Environment/MAP) u predstojećem dvogodišnjem periodu. Delegaciju Crne Gore na ovom zasijedanju predvodi državni sekretar Saša Radulović, dok su članovi delegacije Dušan Mrdović, ambasador Crne Gore u Albaniji, Ivana Stojanović, savjetnica u Direkciji za mediteranske poslove Ministarstva održivog razvoja i turizma i Milica Mudreša, savjetnica u Direkciji za klimatske promjene. Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Branimir Gvozdenović govorio je u uvodnom dijelu Konferencije u svojstvu počasnog ambasadora obale Mediterana.
Dvadestjedna država Mediterana odobrile su odluke na kojima će se zasnivati aktivnosti UN/Environment-MAP, među kojima su najznačajnije: Program rada i budžet za period 2018-2019.; usvajanje Izvještaja o stanju morske sredine Mediterana 2017, primjeni indikatora održivog razvoja u okviru sprovođenja Mediteranske strategije održivog razvoja, uspostavljanju zaštićenih područja od mediteranskog značaja, planiranju prostora morske sredine, i druge. Posebno značajni pravci daljeg djelovanja utvrđeni su u Deklaraciji iz Tirane koja je usvojena u okviru ministarskog segmenta Konferencije održanog 19. decembra ove godine.
Državni sekretar Saša Radulović imao je izlaganje u okviru ministarskog segmenta Konferencije. Radulović je iskazao posvećenost Crne Gore pružanju doprinosa zajedničkoj održivoj budućnosti Mediterana kroz sprovođenje mjera definisanih u Nacionalnoj strategiji integralnog upravljanja obalnim područjem, Nacionalnom akcionom planu za zaštitu mora od zagađenja sa kopna koje se odnose na kontrolu zagađenja i upravljanje industrijskim i hemijskim otpadom, te prioriteta definisanih u Nacionalnoj strategiji održivog razvoja do 2030. godine koji se odnose na uspostavljanje zaštićenih područja prirode u obalnom području i morskoj sredini u okviru uspostavljanja NATURA2000 mreže zaštićenih morskih područja. Ovom prilikom informisao je i o tekućim aktivnostima usmjerenim na reformu nacionalnog programa praćenja stanja morskog ekosistema u skladu s regionalnim Integrisanim programom monitoringa i procjene stanja morske sredine uspostavljenog u okviru Barselonske konvencije. Podsjetio je i na značaj efikasnog djelovanja na suzbijanju emisije i uticaja otpada koji dospijeva u more, navodeći da se Crna Gora upravo pridružila globalnoj kampanji Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu „CleanSeas“.
Barselonska konvencija ima za cilj uspostavljanje saradnje između država u regionu radi zaštite Sredozemnog mora od zagađenja, kao i pružanje okvira za uspostavljanje i osnaživanje saradnje i usaglašavanje strategija upravljanja zajedničkim prirodnim resursima s fokusom na zaštitu životne sredine, promociju modela održivog upravljanja, kao i harmoniziranje odnosa među mediteranskim zemljama.