Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove je pripremila Pravilnik o izmjenama Pravilnika o fitosanitarnim mjerama za sprječavanje unošenja, širenja i suzbijanje štetnih organizama i listama štetnih organizama bilja, biljnih proizvoda i objekata pod nadzorom, koji je usklađen sa Direktivom Evropske Komisije (EU) 2017/1279 i njegovo stupanje na snagu se očekuje uskoro.
Naime, Evropska komisija je usvojila izmjene i dopune Aneksa Direktive 2000/29 o zaštitnim mjerama protiv štetnih organizama biljaka, koje će se primjenjivati od 1. januara 2018. godine. Novi zahtjevi su uvedeni kako bi se spriječio rizik od unošenja i širenja novih i opasnih organizama štetnih za biljke na teritoriji Evropske unije.
S tim u vezi, veoma je važno da se uvoznici, distributeri i proizvođači pojedinih vrsta bilja i biljnih proizvoda informišu o odredbama gore navedenog pravilnika, radi što efikasnijeg sprovođenja uvoznih procedura.
Kada govorimo o unošenju bilja i biljnih proizvoda na teritoriju Crne Gore, jedna od novina je da će fitosanitranom pregledu podlijegati sljedeće biljne vrste, koje su dodate na Listu V.B.I (odnosno na listu koja se odnosi na bilje, biljne proizvode i objekte pod nadzorom koji podliježu fitosanitarnom pregledu):
U tački 3. Plodovi: dodati su sljedeći plodovi (citrusi: Microcitrus Swingle, Naringi Adans., Swinglea Merr.; paradajz- Solanum lycopersicum L. i nar Punica granatum L.). Navedeni plodovi, osim nara, podliježu fitosanitarnom pregledu ukolko su porijeklom iz neevropskih zemalja, a nar- Punica granatum L. podliježe fitosanitranom pregledu ako je porijeklom iz zemalja afričkog kontinenta, sa Kabe Verde (Cape Verde), Svete Helene, Madagaskara, Réuniona, Mauricijusa i iz Izraela.
U tački 6. koja se odnosi na drvo: dodate su nove biljne vrste u podtački a) i u skladu sa tim napravljene su izmjene u podtački b) koja se odnosi na tarifne oznake i njihove opise:
- Betula L., uključujući drvo koje nije zadržalo svoju prirodno oblu površinu, porijeklom iz Kanade i SAD-a;
- Amelanchier Medik., Aronia Medik., Cotoneaster Medik., Crataegus L., Cydonia Mill., Malus Mill., Prunus L., Pyracantha M. Roem., Pyrus L. i Sorbus L., uključujući drvo koje nije zadržalo svoju prirodno oblu površinu, osim drvne piljevine i strugotina, porijeklom iz Kanade ili SAD-a,” .
Navedeno bilje i biljne proizvode mora pratiti fitosertifikat i u zavisnosti od biljne vrste odgovarajuće dopunske izjave, tako da bi uvoznici bilja, biljnih proizvoda i objekata pod nadzorom trebali blagovremeno obavijestiti svoje poslovne partnere o navedenim obavezama.
Osim Liste V.B., izmjene se odnose i na druge liste bilja, bijnih proizvoda i objekata pod nadzorom, koje su date u prilogu.
Za sve dodatne informacije možete se obratiti Odsjeku za zdravstvenu zaštitu bilja.