Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Govor predsjednika Vlade RCG Mila Đukanovića na Konferenciji "Romi u proširenoj Evropi" u Budimpešti

Objavljeno: 2003-07-01 21:37:00 Autor: Govori i Izjave
MILO ĐUKANOVIĆ, PREMIJER CRNE GORE:












Poštovani predsjedavajući,
Dame i gospodo,


Želim da zahvalim predsjedniku Svjetske banke i predsjedavajućem Instituta za otvoreno društvo, gospodi Volfensonu i Sorosu za organizaciju i sponzorstvo ove značajne Konferencije. Isto tako, premijeru Međešiju i mađarskoj Vladi, koja je njen domaćin. Smatram veoma važnim partnerstvo Evropske Unije u organizaciji ovog skupa, i u definisanju politike i programa za povećanje mogućnosti za Rome u proširenoj Evropi. Želim takođe u ime Vlade Crne Gore da zahvalim za mogućnost učešća na Konferenciji, i u definisanju te zajedničke politike i programa.

Romi su narod koji je oduvijek bio dio Evrope, a samim tim i Crne Gore. Narod kojem naše države nijesu posvećivale onu pažnju koju zaslužuje. Činjenica da smo danas ovdje na ovako reprezentativnom skupu, posvećenom položaju i ekonomskom razvoju Roma, potvrđuje da smo odlučili da stavimo tačku na takav odnos prema jednom narodu. Svaka priča o prošlosti je deplasirana, osim svijesti o nedovoljnosti te pažnje, što je ujedno i opomena. Ovdje smo radi drugačije i bolje budućnosti Roma.

Romi žive i u Crnoj Gori. Moja zemlja je ponosna na multietnički sklad po kojem je prepoznatljiva i u regionu, i u širem evropskom okruženju. U vrijeme raspada Jugoslavije, u plamenu ratnih vihora i etničkih sukoba, mi u Crnoj Gori smo sačuvali mir, učvrstili međunacionalni sklad, i uzdigli međunacionalnu toleranciju na pijedestal najviše vrijednosti. Crna Gora je maksimalno posvećena reformama, usvajanju demokratskih standarda, i uključivanju u evroatlantske integracije. Mi njegujemo i poštujemo nacionalne i vjerske razlike, posvećeni smo poštovanju ljudskih prava svih građana, i uklanjanju svih oblika diskriminacije. Složićete se da je to dobar ambijent i za unapređenje položaja Roma.

U skladu sa takvom tradicijom i praksom, kao i Milenijumskim razvojnim ciljevima Ujedinjenih Nacija, Crna Gora će dužnu pažnju posvećivati i Romima. Utoliko prije, što se radi o jednom od najranjivijih slojeva društva. To ćemo posebno imati u vidu tokom procesa razrade strategije razvoja i borbe protiv siromaštva u Crnoj Gori, koji je u toku. Ona će u punoj mjeri korespondirati i sa ponuđenom inicijativom Dekada uključenja Roma.

Vlada Crne Gore dostavila je za ovu Konferenciju posebnu informaciju o Romima u Crnoj Gori. Značajan procenat ukupne romske populacije kod nas su izbjeglice i raseljena lica. Njihov status je umnogome određen teškim položajem svih ovih lica. Najveći broj ih je sa Kosova, odakle su došli nakon poznatih sukoba 1999. godine. Oni uglavnom žele da ostanu u Crnoj Gori. Ova kategorija lica mora biti uključena u strategiju za rješavanje socijalnih i drugih problema romske populacije. Računamo na punu materijalnu i drugu podršku međunarodne zajednice u tome.

Suštinske promjene položaja Roma u Crnoj Gori zavisiće u najvećoj mjeri od uspjeha reformi kojima je posvećena moja Vlada. Okosnicu cjelovite strategije reformi čine tri bazična dokumenta koja se odnose na ekonomsku, upravnu i obrazovnu sferu. Vlada Crne Gore je pokrenula niz projekata u oblasti obrazovanja za romsku djecu, koji polaze od smanjenja razlika između romske i neromske djece, i obavezno većeg učešća romske djece u cjelokupnom sistemu obrazovanja. Nedavno je potpisan Memorandum o razumijevanju o obrazovanju Roma. On uključuje tri subjekta: Vladu, UNICEF i nevladine organizacije. Cilj je da se ukloni svaka vrsta diskriminacije na polju obrazovanja. To će omogućiti jednak pristup školovanju svima bez razlike. Projekat podrazumijeva saradnju nacionalnih institucija, i podršku međunarodnih organizacija i nevladinog sektora. Postoji niz malih, ali značajnih inicijativa nevladinih organizacija, kao što je izrada prvog bukvara na romskom jeziku. Prvi koraci podrazumijevaju i registraciju romskih domaćinstava, edukativni rad sa čitavim porodicama, pomoć u školskoj opremi, prevozu, angažovanju dodatnog školskog osoblja za namjenski rad sa romskom djecom i sl. Projekti namijenjeni obrazovanju romske djece obuhvatiće nekoliko faza – od predškolskog uzrasta, do viših faza školovanja. Ovi programi obuhvataju i odraslu romsku populaciju. Podizanje obrazovnog nivoa i uključivanje u obrazovni sistem treba da doprinese opštoj emancipaciji i boljem standardu Roma i njihovoj integraciji u društvo, uz očuvanje autentičnosti romskog jezika, kulture i tradicije. Sve akcije i projekti biće u skladu sa ciljevima ponuđene inicijative Fond za edukaciju Roma.

Istovremeno, Vlada Crne Gore u okviru svoje reformske strategije daje prioritet podsticanju preduzetništva, i stvaranju stimulativnog ambijenta za razvoj srednjeg i malog biznisa. U okviru ovih planova, grane poljoprivrede, uslužnih djelatnosti i zanata, biće od posebnog značaja i za romsku populaciju. Podsticaće se stvaranje izvodljivih projekata, kojima bi se proširio prostor za otvaranje radih mjesta i unapređenje ovih grana privrede.

Ove i druge akcije u skladu su sa Milenijumskim razvojnim ciljevima UN, kao i Planom socijalne inkluzije EU. Važne tačke ovih inicijativa, poput smanjenja siromaštva, posebno u pogledu boljih uslova stanovanja i zdravstvene njege, i socijalne inkluzije, u potpunosti su podudarne sa polaznim tačkama za unapređenje statusa Roma.

Vlada Crne Gore preduzima i niz drugih konkretnih poteza za punu integraciju manjinskih naroda u društveni život, uz dalje očuvanje i razvijanje njihove nacionalne i kulturne posebnosti, i za unapređenje njihovih zakonskih prava i sloboda. O tome posebno brine Ministarstvo za zaštitu prava pripadnika nacionalnih i etničkih grupa. Ovo Ministarstvo će do kraja 2003. godine predložiti Skupštini Crne Gore usvajanje posebnog zakona, koji će bliže definisati status, prava i slobode, kao i mehanizme zaštite za nacionalne manjine. Ministarstvo će u izradi zakona uvažiti sugestije iz reda svih nacionalnih zajednica, samim tim i Roma. Ovo Ministarstvo ostvaruje neposredne kontakte sa romskim nevladinim organizacijama, i materijalno pomaže njihove aktivnosti. Između ostalog, ove godine finansira i prvu radio emisiju na romskom jeziku, kao i romski Informator. Vlada je nedavno preuzela obavezu da zbog jednog nemilog incidenta koji se dogodio prije osam godina oštećenim Romima na ime pretrpjele štete isplati milion eura. I ovim činom Vlada Crne Gore je potvrdila da poštuje međunarodne obaveze na polju ljudskih prava.

Dame i gospodo,

Ova Konferencija predstavlja jedinstvenu priliku da se dođe do zajedničkih ciljeva, koordiniranih akcija i saradnje o svim pitanjima od ključnog značaja za rješavanje romskog pitanja u regionu. Ja sam duboko ubijeđen da smo u tome uspjeli, i da je ova Konferencija opravdala svoj cilj. Dvije ponuđene inicijative – Dekada uključenja Roma i Fond za edukaciju Roma – predstavljaju osnov da se do rješenja problema dođe zajedničkim naporima, kroz saradnju i razmjenu iskustava, uz uvažavanje specifičnih uslova i problema svake zemlje pojedinačno.

Hvala vam na pažnji!

Budimpešta, 01.07.2003. godine