Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Bukurešt: Govor predsjednika Vlade RCG Mila Đukanovića na Samitu premijera Jugoistočne Evrope o otpočinjanju pregovora o istovremenom proširenju i dopuni Sporazuma o slobodnoj trgovini u Centralnoj Evropi (CEFTA)

Objavljeno: 2006-04-06 19:11:00 Autor: Govori i Izjave
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE

SASTANAK PREMIJERA JUGOISTOČNE EVROPE O OTPOČINJANJU PREGOVORA O ISTOVREMENOM PROŠIRENJU I DOPUNI SPORAZUMA O SLOBODNOJ TRGOVINI U CENTRALNOJ EVROPI (CEFTA)



Dame i gospodo,

Posebno mi je zadovoljstvo da vas pozdravim povodom otvaranja pregovora o istovremenom proširenju i dopuni Sporazuma o slobodnoj trgovini u Centralnoj Evropi. Zahvaljujem premijeru Tariceanu i rumunskoj Vladi na izuzetnoj organizaciji ovog eminentnog skupa.

Ovaj sastanak ima posebnu važnost. Današnjim usvajanjem Zajedničke deklaracije na najbolji način afirmišemo dosadašnji progres u procesu naše evropske integracije. Istovremeno, potvrđujemo da je u regionu sazrela svijest da svestrano regionalno povezivanje i saradnja suštinski znači usvajanje filozofije EU. Takođe, da je to put za nacionalnu i regionalnu stabilnost i razvoj, i za naše približavanje EU.

Pod liderstvom Pakta stabilnosti i EU, uz značajno angažovanje i doprinos Evropske komisije, kao i austrijskog predsjedavanja EU i ostalih aktera koji su uključeni u podršku regionu, danas otpočinjemo novu, višu fazu zahtjevnog procesa dalje liberalizacije i unapređenja trgovinskog režima u Jugoistočnoj Evropi, u skladu sa pravilima i procedurama STO.

Kao predsjednik Vlade Crne Gore, osjećam posebno zadovoljstvo što smo mogli da damo svoj doprinos ovom procesu. Posebno je u interesu malih ekonomija da razvijaju regionalnu saradnju i da se integrišu u svoje neposredno i šire okruženje. U suštini, male ekonomije, kao što su zemlje Zapadnog Balkana, nemaju drugu mogućnost i izbor, ako žele da iskoriste značajan razvojni i investicioni potencijal kojim raspolažu. Tim prije, što se u uslovima izoštrene međunarodne konkurencije i globalizacije, atraktivnost za poslovanje i investiranje sve više procjenjuje kroz regionalni kontekst, a manje kroz nacionalni okvir.

Zbog toga, podsticanje regionalne saradnje i aktivno učestvovanje u njoj, kako na nivou države, tako i na nivou biznisa, sve više postaje imperativ. Jer, u uslovima kada je strateški cilj svih zemalja regiona ulazak u EU, potrebno je da osiguramo znatno viši stepen ekonomskih sloboda u nacionalnom i regionalnom okviru, kako bismo se približili nivou koji postoji unutar EU. To znači da svi moramo razvijati princip integralnog tržišta, odnosno istovremeno funkcionisanje svih tržišta roba, usluga, rada, kapitala, informacija. Na ovim osnovama baziran je strateški razvoj i politika Crne Gore. Rukovodimo se premisom da ne možemo politički težiti bržem ulasku u EU, a istovremeno zadržavati protekcionističke mjere u našoj međusobnoj saradnji.

Vlada Crne Gore sa punom voljom i spremnošću pristupa iniciranom procesu proširenja i dopune CEFTA, kako bi, kao što je predviđeno, do kraja ove godine okončali pregovore o jedinstvenom, modernom i obuhvatnom Sporazumu. Obogaćivanje i dinamiziranje procesa liberalizacije trgovinskog režima, koji uključuje i uvođenje savremenih pitanja trgovinske politike, (kao što su konkurencija, državna pomoć, javne nabavke, intelektualna svojina,) i trgovine uslugama, u skladu sa pravilima i procedurama STO, vodiće povećanju trgovinskih tokova u regionu. Takođe, i većoj transparentnosti poslovanja. To se odnosi i na usklađivanje regulative, kao i na ostale aspekte sadržane u ovoj Deklaraciji i nacrtu Sporazuma. Jasno je da ćemo unapređenjem trgovinskih tokova razviti konkurentnost i povećati atraktivnost regiona za strane direktne investicije, što će rezultirati povećanjem zaposlenosti i, generalno, ekonomskim razvojem regiona.

Važnost iniciranog procesa se ogleda i u tome što pokazujemo da je moguće stvaranje jednog stabilnog regionalnog okruženja u kome se može sarađivati, poslovati i raditi prema međunarodnim pravilima i tržišnim principima. To je jasan signal iz regiona da se želi međusobna saradnja i integracija, da je ona moguća i ostvarljiva, što nas kvalifikuje za dalje ubrzano napredovanje prema EU.

Dame i gospodo,

Kao što vam je poznato, Crna Gora se nalazi pred referendumom o državno-pravnom statusu, koji organizujemo u partnerstvu sa EU. I na ovom uvaženom skupu želim da ponovim čvrsto opredjeljenje Crne Gore da nastavi sa dinamičnom integracijom u EU i evro-atlantske strukture, nezavisno od toga kojem će rješenju građani Crne Gore dati podršku na demokratskom referendumu.

Zahvaljujem na pažnji.

Bukurešt, 6. april 2006.