Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Izjava predsjednika Vlade Republike Crne Gore Mila Đukanovića nakon sjednice Vlade RCG

Objavljeno: 2006-04-13 20:20:00 Autor: Govori i Izjave
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE


Dame i gospodo,

Od početka mandata, ova Vlada Crne Gore odgovorno radi na jačanju političke, ekonomske i ukupne stabilnosti u Crnoj Gori, u skladu sa svojim ustavnim ovlašćenjima i programskim opredjeljenjima. Podsjetiću, prioritet smo dali reformama, ekonomskom razvoju, odnosno aktivnostima koje vode našoj dinamičnoj integraciji u evropske i evro-atlanske strukture. I to, kako u okviru postojećeg privremenog državnog aranžmana, tako i nakon moguće promjene državnog statusa, kao slobobodno izražene volje građanja Crne Gore na predstojećem demokratskom referendumu.

Referendumski proces u Crnoj Gori je u toku. Smatram da je Vlada, polazeći i od obaveza preuzetih Beogradskim sporazumom i Ustavnom povoljom, najpozvanija da stvori uslove za stabilan ambijent u kom se odvija ovaj proces, kao i stabilnost nakon referenduma 21. maja, bez obzira na njegov ishod. Vlada je opredijeljena da obezbijedi sve pretpostavke kako bi rezultat referenduma bio još jedna demokratska pobjeda evropske Crne Gore.

Rukovodeći se time, Vlada je na sjednici od 6. aprila usvojila i uputila građanima Crne Gore Deklaraciju, u želji da i na taj način afirmiše ovakvu politiku, na putu ostvarivanja evropskih ciljeva Crne Gore. U toj Deklaraciji, između ostalog, izraženo je naše čvrsto opredjeljenje da će Crna Gora, kao dio porodice evropskih država, biti prijateljski i miroljubivo otvorena prema svim drugim državama, posebno prema susjedima.

Naglasili smo, prirodno, kao prvi prioritet, da će Crna Gora nastaviti prijateljsku i blisku saradnju sa Srbijom. U tom cilju, kao što je već ranije najavljeno, Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Deklaraciju o odnosima sa Republikom Srbijom, nakon sticanja nezavisnosti, u težnji da se unaprijede naši odnosi, na principima uzajamnog poštovanja, razumijevanja, ravnopravnosti i istorijske bliskosti naših naroda, na dobro svih građana i Crne Gore i Srbije. I na ovaj način, potvrđujemo punu privrženost da u evropskom duhu, u skladu sa evropskim modelom međudržavnog uređenja odnosa, razvijamo naše dvije države. I više od toga. U ovoj fazi naše evropske integracije, učinili smo krupan korak dalje, potvrđujući spremnost da država Crna Gora garantuje građanima Srbije sva postojeća ljudska i građanska prava i slobode koje ostvaruju i građani Crne Gore, osim izbornog prava. Dakle, građanima i pravnim licima iz Srbije garantuje se pravo na svojinu na teritoriji Crne Gore, jednako kao i građanima i pravnim licima iz Crne Gore. Studentima iz Srbije, koji studiraju u Crnoj Gori, obezbijediće se nastavak školovanja pod postojećim uslovima, a osiguranicima iz Srbije sve vrste zdravstvene zaštite kao i do sada, kao i sve prinadležnosti po osnovu penzionog prava i prava boračko-invalidske zaštite za lica iz Srbije koja ta prava ostvaruju u Crnoj Gori. U skladu sa zakonom, država Crna Gora će omogućiti građanima Srbije, koji namjeravaju da žive u Crnoj Gori, pravo na izbor crnogorskog ili dvojnog državljanstva.

Ovakav pristup u susret referendumu, i spremnost da dogovaramo buduće odnose Crne Gore i Srbije, bez obzira na njegov ishod, izražavali smo i ranije, konkretnim inicijativama prema rukovodstvu Srbije. Nažalost, Vlada Srbije se, za sada, oglušila na te naše inicijative. Čudi takav odnos zvaničnog Beograda, utoliko više što se i Srbija nedvosmisleno deklariše za integraciju u EU kao svoj strateški cilj, i što je svojim potpisom na Beogradski sporazum, odnosno Ustavnu povelju i potpisom na njenje izmjene, prihvatila evropska pravila igre, i kada je u pitanju pravo na promjenu državnog statusa i jedne i druge države članice. Zbog toga, u ovoj fazi, usvajanje Deklaracije o odnosima sa Srbijom jeste jednostran, ali pozitivan potez, a ubijeđen sam, da će odmah nakon referenduma, Beograd prihvatiti našu pruženu ruku da gradimo odnose najvećeg povjerenja i međusobne saradnje, na dobrobit svih građana i Crne Gore i Srbije. Svakako, naš poziv rukovodstvu Srbije u tom cilju, ostaje stalno otvoren. Hoću da vjerujem da i u Srbiji sve više sazrijeva demokratska svijest i da će jačati njeni evropski kapaciteti, što je u interesu prije svega same Srbije, ali i cijelog regiona.

Na kraju, želim da istaknem da i ova Deklaracija potvrđuje da politika Vlade i većinska opredijeljenost naših građana za nezavisnost Crne Gore nije, niti može biti okrenuta protiv bilo koga, a posebno ne protiv Srbije. Takođe, rješenjima sadržanim u Deklaraciji ubjedljivo negiramo konstrukcije naših kritičara da obnova nezavisnosti Crne Gore znači dezintegraciju i neminovno zatvaranje Crne Gore prema Srbiji. Suprotno tome, i ovaj Vladin dokument potvrđuje našu odlučnost da buduće odnose sa Srbijom, kao i sa drugima u regionu, definišemo kao odnose pune otvorenosti, međusobne upućenosti i integracije po evropskim pravilima.

Podgorica, 13. april 2006.