Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Moskva: Govor predsjednika Vlade RCG Mila Đukanovića na Međunarodnom forumu o budućnosti demokratije

Objavljeno: 2006-10-18 17:45:00 Autor: Govori i Izjave
Predsjednik Vlade RCG Milo Đukanović:

"Poštovani predsjedavajući,
Dame i gospodo,

Veoma sam zahvalan predsjedniku Parlamentarne Skupštine Savjeta Evrope Rene Van der Lindenu i generalnom sekretaru Savjeta Evrope Teri Dejvisu, kao i predsjedniku Državne Dume Ruske Federacije Borisu Grizlovu, na pozivu da u svojstvu predsjednika Demokratske partije socijalista, vodeće Partije u Crnoj Gori, učestvujem na ovom prestižnom Forumu. Posebno se radujem što se Forum održava u Moskvi, glavnom gradu Rusije, sa kojom Crnu Goru vezuje vjekovno prijateljstvo.
Za Crnu Goru, i njenu mladu demokratiju, koja je obnovila svoju državnost na referendumu 21. maja ove godine, organizovanom po najvišim standardima evropskih demokratskih društava, i koja je ubrzo nakon toga postala članica Ujedinjenih Nacija i OEBS, pravi je izazov da bude prisutna svuda gdje se razgovara o budućnosti demokratije i izazovima savremene Evrope i demokratskog svijeta. Utoliko prije što očekujemo da će u najskorije vrijeme zauzeti svoje mjesto u Savjetu Evrope. Ponosni smo na to što smo jedina od bivših jugoslovenskih republika u kojoj potkraj prošlog vijeka, u vrijeme jugoslovenske tragedije, nije bilo etničkih sukoba i ratnih razaranja, i što smo učvrstili međunacionalni sklad, političku i makroekonomsku stabilnost, doprinoseći tako regionalnoj stabilnosti, i stvaranju sigurne demokratske osnove za brže uključivanje u evroatlantske strukture, što je zajednički cilj svih zemalja regiona. Istovremeno smo uspjeli da očuvamo najbolje odnose sa nama najbližom Srbijom, sa kojom smo do 21. maja bili u državnoj zajednici, da gradimo dobrosusjedske odnose sa svima u okruženju i da razvijamo odnose povjerenja i međusobnog razumijevanja sa evropskim partnerima, kao i sa Rusijom i Amerikom, i svim drugim ključnim subjektima međunarodne zajednice.
Iskoristio bih priliku da u ulozi političkih partija u građenju demokratije kažem nešto iz iskustva Crne Gore, jedne male balkanske države, koja je postala primjer uspješnosti evropske politike na prostoru van granica današnje Evropske Unije, na južnoevropskom tlu. U tome je uloga Demokratske partije socijalista, nezamjenjiva. To je Partija građanske provinijencije koja okuplja predstavnike svih naroda i nacionalnih manjina koji kod nas žive Crnogorce, Srbe, Muslimane, Bošnjake, Albance i Hrvate. Ona je uspjela da mobiliše većinsko stanovništvo Crne Gore, i da postane ključni faktor okupljanja progresivnih, demokratskih snaga, tumač i nosilac strateških državnih i nacionalnih interesa Crne Gore, koji korespondiraju sa opštim, proevropskim ciljevima svih demokratskih snaga u regionu. Zajedno sa Socijaldemokratskom partijom, koja je godinama koalicioni partner DPS, kao i sa partijama manjinskih naroda, koje aktivno participiraju u izgradnji crnogorskog građanskog društva, imali smo Vladu koja je uspjela proteklih teških godina da razvija liberalnu ekonomiju i otvori realne perspektive ekonomskog razvoja zemlje, da zaokruži državnu infrastrukturu i započne širok spektar ekonomskih i političkih reformi u skladu sa evropskim standardima. Ubjedljiva pobjeda na nedavnim redovnim parlamentarnim i lokalnim izborima omogućava nam formiranje nove Vlade, koje je u toku, da još odlučnije napravimo iskorake u tom pravcu. Crna Gora je stabilna i otvorena zemlja sa povoljnostima za privlačenje stranih investicija i sa istoka i sa zapada, i iz cijelog svijeta. Danas su u Crnoj Gori prisutni investitori iz više od 60 zemalja. Prošle godine Crna Gora je bila lider u regionu i na trećem mjestu u Evropi po privlačenju stranih investicija više od 620 eura po glavi stanovnika. Taj trend je još povoljniji u ovoj godini. U Crnoj Gori je od prvog dana uveden euro kao moneta. Inflaciju smo uspjeli da svedemo ispod 2%, a budžetski deficit će u ovoj godini iznositi oko 0,5%, dok se očekuje rast BDP od 7%. Za samo pet godina uspjeli smo stopu nezaposlenosti da smanjimo sa 32%, na 14,5%. Već godinama, po parametrima vodećih svjetskih turističkih institucija, Crna Gora je najbrže rastuća turistička ekonomija u svijetu.
Naveo sam ove pokazatelje u prilog mislim neoborivoj tezi da bez ekonomskog uspona i ekonomskog napretka, kao i boljeg životnog standarda za sve ljude, ne može biti ni uspješnog demokratskog razvoja, niti izgradnje demokratskih institucija. Sudeći po ovim trendovima stvaraju se realne pretpostavke za ostvarenje naša dva kratkoročna strateška cilja: članstvo u Partnerstvu za mir već na Samitu NATO u Rigi, kao i potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU do kraja ove godine. Pred novom Vladom stoji zadatak da ubrza reformske procese u oblasti pravnog i bezbjednosno-odbrambenog sistema, da obezbijedi maksimalnu vladavinu prava i ljudskih sloboda, energičnu borbu protiv korupcije, kao i regionalnu saradnju u borbi protiv organizovanog kriminala, a isto tako i primjenu svih onih standarda koji će nas približiti evropskoj integraciji. U skladu sa našim resursima, spremni smo da damo doprinos i u globalnoj borbi protiv terorizma u svijetu. To su ujedno i programski ciljevi Demokratske partije socijalista Crne Gore.
Koristim priliku da zahvalim svima u regionu, u Evropi, Rusiji i Americi koji su u Crnoj Gori prepoznali oazu mira, demokratije i multietničkog sklada, i koji su nas podržavali i pomažu u ostvarenju naših demokratskih strateških ciljeva.

Hvala vam na pažnji!"

Moskva, 18. 10. 2006. godine