Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Bakteriozna plamenjača jabučastog voća Erwinia amylovora

Objavljeno: 2018-06-07 20:49:00 Autor: Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove
 
Bakteriozna plamenjača, čiji je prouzrokovač bakterija Erwinia amylovora je jedna od najznačajnijih bolesti jabučastog voća, široko rasprostranjena u gotovo svim evropskim zemljama. U Crnoj Gori je prvi put su utvrđena 1996. godine na krušci u okolini Bijelog Polja. Njeno prisustvo u zasadu jabuke u okolini Nikšića je konstatovano 2003. godine. Posebnim nadzorima koji su vršeni 2013.-2016. godine utvrđeno je da je Erwinia amylovora prisutna osim na području opština Bijelo Polje i Berane i u centralnom dijelu zemlje, u blizini Podgorice. 

Erwinia amylovora najčešce zaražava jabuku, krušku, dunju, mušmulu i glog, prouzrokujući štete i  do100%.

Simptomi bolesti se mogu uočiti na  različitim biljnim organima, prouzrokujući njihovo sušenje ili sušenje čitavih stabala. Simptomi na cvjetovima su pojava mrke, zatim crne boje (nekroza). Lišće se suši ali ostaje na granama. Nakon cvjetanja karakterističan je simptom na mladarima -“pastirski štap”(mladari se suše i uvijaju u vidu pastirskog štapa) i u tom periodu,  dvadesetak dana nakon cvetanja, preporučljivo je da se obiđu zasadi u cilju utvrđivanja prisustva bakterije. Posebnu pažnju treba obratiti u zasadima gde je ranije bilo simptoma. 

Simptomi na granama su kora mrke boje koja se suši  i puca, a pojavljuju se i rak rane iz kojih curi bakterijski eksudat. Na mladim plodovima javlja se curenje bakterijskog eksudata, plodovi se smežuravaju, crne. 
Prisutne su i latentne infekcije, bez uočljivih simptoma. 

Poseban oprez je potreban u lokalitetima gde je nakon cvjetanja bilo grada i/ili olujnog vjetra. U tim zasadima u roku od 24 sata od nastanka oštećenja primijeniti preparate na bazi bakra.
Suzbijanje ove bolesti je otežano zbog nedostatka dovoljno efikasnih baktericida. 

Najznačajnije fitosanitarne mjere su mehaničke:

Uklanjanje oboljelih djelova biljke, koje treba sprovoditi kako u vegetaciji, tako i u periodu mirovanja.  Ervinija se tokom mirovanja održava u rak-ranama, koje se uočavaju na jednogodišnjim, dvogodišnjim i višegodišnjim granama, pa se preporučuje obavezno uklanjanje grana sa simptomima tokom perioda mirovanja, u cilju smanjenja inokuluma za narednu vegetaciju. 

Rezidba oboljelih grana se obavlja od 15. decembra do 15. marta. Prilikom rezidbe je potrebno  zahvatiti zonu od 30-50 cm zdravog tkiva ispod vidljivih simptoma na tanjim granama, odnosno 50-100 cm na debljim granama. 

Prilikom rezidbe vrši se obavezna dezinfekcija alata (10% rastvorom natrijum hipohlorita ili 70% rastvorom etil alkohola). Orezane oboljele grane potrebno je iznijeti van voćnjaka i spaliti.   

Uklanjanje preostalih plodova, jer je utvrđeno da i oni mogu predstavljati izvore inokuluma u proljeće.  

Krčenje i spaljivanje zaraženih stabla van voćnjaka u slučajevima jakih infekcija, kada nastupa propadanje čitavog stabla.  

Potrebno je i obratiti pažnju na eventualno prisustvo oboljelih drugih biljaka domaćina kao što su glog, vatreni trn i dunjarice u blizini zasada i njihovo uklanjanje.  

Hemijska zaštita podrazumijeva jesenje i ranoproljećno tretiranje preparatima na bazi bakra, kao i upotrebu tih preparata u toku cvetanja i nakon njega, ali u 10 puta nižim koncentracijama nego za jesenje i ranoprolećno tretiranje. 

Kao veoma značajnu preventivnu mjeru borbe protiv ove bakterije naglašavamo sadnju zdravstveno ispravnog, sertifikovanog sadnog materijala i sadnja otpornih sorti i podloga.