Na prvi javni poziv za bespovratnu podršku investicijama u poljoprivredna gazdinstva kroz IPARD program pristiglo je 389 zahtjeva za planirane investicije u iznosu od oko 27 miliona eura.
Tim povodom danas su održali konferenciju za medije potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja mr Milutin Simović i šef pretpristupne jedinice Generalnog direktorata za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropske komisije, gospodin Liam Breslin.
Obraćanje potpredsjednika Simovića prenosimo u cjelosti:
Svojevremeno, Hrvatska je za dva poziva imala 40 zahtjeva, Makedonija za tri poziva oko 140 zahtjeva, a Turska za, takođe tri poziva, imala je svega 10 zahtjeva.
Uspjeh koji smo postigli rezultat je partnerske saradnje Ministarstva poljoprivrede i Generalnog Direktorata za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropske komisije i Delegacije EU u Crnoj Gori na čemu im se zahvaljujemo, rezultat Vladinog odgovornog pristupa i odluke o prioritetnom angažovanju svih nadležnih institucija u realizaciji ovoga projekta i, konačno, rezultat preduzetničke energije i odgovornog odnosa samih poljoprivrednika koji su od početka uključeni u ovaj proces.
Podsjetiću da smo predstavljanje ovog javnog poziva organizovali kroz 22 radionice u prepunim salama širom Crne Gore, u neposrednoj i otvorenoj komunikaciji sa oko 1.000 poljoprivrednika. Stručne i savjetodavne službe Ministarstva i nadležne institucije su i u ovoj fazi posvećeno i efikasno obavile svoj posao. Energija prepunih sala prenijela se i na sami proces pripreme i podnošenja aplikacija, o čemu najbolje govori 389 pristiglih zahtjeva.
Kreirana je i zvanična Internet stranica projekta na kojoj se mogu naći sve informacije i preuzeti sva potrebna dokumenta, pripremljen je i distribuiran neophodni štampani informativni materijal.
Važno je istaći da su zahtjevi stigli iz svih opština u Crnoj Gori i da su ovom mjerom podržani svi poljoprivredni sektori.
Posebno nas raduje činjenica da je veliki broj aplikacija pristigao iz sjevernog regiona - 221 ili 57%.
Najviše zahtjeva odnosi se na nabavku poljoprivredne mehanizacije – 187, zatim na nabavku opreme i mehanizacije – 80, mješovite investicije (izgradnju, nabavku opreme i mehnizacije, podizanje zasada) – 61, a isključivo za izgradnju objekata – 41 zahtjev.
Podsjetiću da ukupan iznos raspoloživih sredstava za ovaj javni poziv iznosi 10.720.000 EUR, a finansijska podrška se sastoji se od 75% evropskih sredstava i 25% iz budžeta Crne Gore, a namijenjena su za investicije od 10.000 do 500.000 eura.
Šta su naši dalji koraci?
U toku je proces administrativne kontrole svakog pojedinačnog zahtjeva u skladu sa akreditovanim procedurama.
Bespovratna podrška će iznositi 60% vrijednosti prihvatljivog iznosa investicije, odnosno 65% za nosioce poljoprivrednog gazdinstva mlađe od 40 godina.
Za poljoprivredna gazdinstva locirana na nadmorskoj visini većoj od 600 m, podrška iznosi 70%.
Odluka o dodjeli sredstava podrške i ugovaranju biće donijeta nakon kontrole svih zahtjeva, bodovanja i rangiranja onih koji uspješno prođu administrativnu i terensku kontrolu.
Pred nama je obiman, zahtjevan i odgovoran posao koji ćemo realizovati na maksimalno efikasan način, poštujući sva akreditovana evropska pravila i procedure.
I ovdje bih se osvrnuo na uporedna iskustva.
Ponavljam, mi imamo 389 zahtjeva.
Siguran sam da ćemo odgovornim, posvećenim i dalje partnerskim odnosom Ministarstva poljoprivrede i korisnika podrške uspješno završiti sve neophodne procedure, i realizovati investicije koje će našim proizvođačima obezbijediti novi zamah u razvoju, otvoriti nova radna mjesta i doprinijeti unapređenju kvaliteta života u njihovim sredinama.
I na kraju želim da napomenem da je u toku realizacija drugog javnog poziva za podršku za preradu i da se zahtjevi mogu predavati do 16. jula.
Takođe, u toku su naše zahtjevne aktivnosti na akreditovanju nove mjere u okviru IPARD programa, koja je usmjerena na diverzifikaciju aktivnosti u ruralnim sredinama.
Breslin: Crna Gora na dobrom putu da u potpunosti iskoristi sredstva IPARD-a
Odličan odziv poljoprivrednih proizvođača na prvi javni poziv kroz IPARD program je znak da Crna Gora može u potpunosti iskoristiti raspoloživa pretpristupna sredstva EU za poljoprivredu, ocijenio je danas šef pretpristupne jedinice Generalnog direktorata za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropske komisije, gospodin Liam Breslin.
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja