Dragan Sjekloće godinama fotografije sa mobilnog telefona pretvara u umjetnička djela.
"Čini mi se da se u svakoj mojoj fotografiji ocrtava lijepa emocija i da se vidi moja lijepa namjera – da zabilježim neki lijepi, emotivni trenutak koji meni znači. Ako nekom drugom bude značio taj moj trenutak i ako bude prepoznao u njemu nešto što ga podsjeća na određene sekvence koje njegov život ima – ja ću biti srećan“, kaže Sjekloća.
On kaže da ne tretira sebe kao umjetnika, nego nekoga ko se dobro zabavlja i koristi tehnološke mogućnosti koje je donio ovaj svijet.
Većina njegovih fotografija vezana je za Sarajevo gdje živi već sedam godina.
„Sarajevo je samo 'okidač' jer je zaista donijelo bezbroj situacija i fotografija svih ovih godina koliko ovdje živim", kaže Sjekloća.
Posljednje dvije godine njegov ujak Ljubomir Borozan često se vraćao Sarajevu. U njemu je odrastao, učio, postao istaknuti bosanskohercegovački umjetnik crnogorskih korijena, a onda je pred rat preselio u drugu umjetničku oazu – Italiju.
"Iako njegove slike nisu tematski vezane uz moje radove, izložba jeste povezana jer su Sarajevo i njegov, i moj grad. Sarajevo je to jezgro koje je otvorilo vrata dvojici Crnogoraca koji su svoj kreativni potencijal najviše istakli u njemu“, kaže Sjekloća.
Zajednička izložba dva autora otvorena je u subotu, uz podršku Vijeća nacionalnih manjina Kantona Sarajevo, Ministarstva kulture i sporta Federacije BiH i Uprava za dijasporu koja djeluje pri Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore.
Sjekloća je predstavio 20 fotografija čija je tema život, a Borozan 15 umjetničkih slika koje tematski obrađuju istorijat Boke i crnogorskog primorja.