Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopstenje: Održana druga sjednica Savjeta za zaštitu životinja - Neophodna edukacija i razumjevanje odgovrnosti i nadležnosti

Objavljeno: 2018-08-08 20:00:00 Autor: UBHVFP

Druga sajednica Savjeta  za zaštitu životinja održana je  u utorak  07. avgusta 2018. godine u prostorijama Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Ministarstva  poljopriverde.

Savjet za zaštitu životinja, osnovala je Vlada Crne Gore, 24. maja ove godine,  sa ciljem da da pruži konkretne i efikasne odgovore na brojne probleme koje se tiču zaštite dobrobiti životinja, sa posebnim akcentom na najaktuelnije, vezane za nehuman odnos pojedinaca prema prema životinjama, neodgovoran odnos vlasnika prema kućnim ljubimcima, problem velikog broja pasa lutalica i sve češćih pojava napada pasa na ljude.

Na sjednici se raspravljalo o zaključcima sa prve sjednice Savjeta, na kojoj je posdjećamo prisustvovao i podpredsjednik Vlade Milutin Simović, i realizaciji donijetih zaključaka. Konstatovano je da su realizovani donijeti zaključci sa prve Sjednice i to:

• pripremljen je podzakoki akt koji uređuje oblast identifikacije i registracije kućnih ljubimaca u skladu sa  izmjena i dopuna Zakona o veterinarstvu i sada je u postupku objavljivanja;

• obezbjeđena su finansijska sredstva i pripremljena dokumentacija za nabavku, kako bi se  nadogradila postojeća Centarlna baza i stvorile mogućnosti za centralnu evidenciju pasa i u toku je priprema postupka javne nabavke;

• dat je predlog da se, od 2019. godine, kroz program mjera obavezne zdravstvene zaštite životinja finansira nabavka čipove, vakcine za bjesnilo i vakcinacija protiv bjesnila, dok implementacija čipa i izdavanje pasoša treba da bude finansirana od strane držalaca, u skladu sa Zakonom. Od Veterinarske komore je traženo da iznese predlog cijene za ove dvije aktivnosti, koja bi bila jedinstvena za sve ambulante, do treće sjednice Savjeta. Nakon toga će Savjet pripremiti predlog načina finansiranja;

• konstatovano je da neopsorno postoji problem u razumjevanju nadležnosti i odgovornosti i držalaca životinja i lokalnih samouprava i u skladu sa tim, između dvije sjednice, Savjet je pripremio Javni apel držaocima životinja, i nadležnim organima lokalnih samouprava  sa ciljem podrške sprovođenju mjera definisanih propisima, posebno u dijelu zaštite građana i životinja od neodgovornih vlasnika životinja.

Članovi Savjeta su razgovarali o trenutnoj situaciji u registrovanim skloništima za napuštene životinje (kućne ljubimce) na teritoriji lokalnih samouprava, o propisima kojima se reguliše držanje opasnih rasa pasa, neophodnosti edukacije na svim nivoima društva o oblasti zaštite dobrobiti životinja, kao i o drugim aktuelnim pitanjima iz ove oblasti.

Treća sjednica Savjeta za zaštitu životinja sa podpredsjednikom Vlade i predsjednicima lokalnih uprava

Dogovoreno je da treća sjednica Savjeta bude održana u okviru Veterinarskih dana, 31. avgusta 2018. godine u Beranama, koje će otvoriti podpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Milutin Simović. Podpredsjednik Simović će takođe i ovaj put dati punu podršku radu Savjeta kroz svoje učešće na sjednici. Poziv za prisustvo sjednici biće upućen svim predsjednicima lokalnih samouprava sa ciljem efikasnog i brzog odgovora na aktuelne probleme iz oblasti zaštite dobrobiti životinja.

U istom cilju, Savjet za zaštitu životinja, još jednom, upućuje: Javni apel držaocima životinja, i nadležnim organima lokalnih samouprava

• Apelujemo na držaoce životinja da postupaju odgovorno i u skladu sa zakonom i lokalnim propisima.

• Apelujemo na lokalne samouprave da postupaju u skladu sa ovlašćenjima i preduzmu mjere protiv neodgovornih držalaca kućnih ljubimaca i drugih životinja.

• Apelujemo na sve lokalne samouprave koje nijesu donijele propis o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca, da to hitno urade i da u skladu sa propisom postupaju.

• Apelujemo na sve lokalne službe nadležne za komunalne poslove, posebno komunalne inspektore i policajce da blisko sarađuju sa lokalnim veterinarskim inspektorima i Upravom.

• Apelujemo na sve predsjednike Opština (gradonačelnike) da, po hitnom postupku, ukoliko na teritoriji lokalne uprave ne postoji, izdvoje sredstva i organizuju adekvatnu službu i urede smještaj za nezbrinute životinje.

Zbog sve učestalijih napada vlasničkih pasa i pasa lutalica na građane kao i zbog pojave povećanja broja pasa lutalica, ali i zbog nerazumjevanja odgovornosti držalaca životinja, sa naglaskom na pse i odgovornosti lokalnih samouprava, podsjećamo:

1. Zakonom o zaštiti dobrobiti životinja (,,Službeni list CG”, br. 14/08 i 47/15) propisana su i pravila za zaštitu kućnih ljubimaca koje podrazumjevaju i obaveze vlasnika (držaoca) kućnih ljubimaca kao i drugih fizičkih i pravnih lica.

Primarnu odgovornost za zdravlje i dobrobit životinja, snosi vlasnik odnosno držalac životinje koji je dužan da se na pravilan način brine o životinji, da postupa sa pažnjom dobrog domaćina i da životinji obezbijedi adekvatne životne uslove, a naročito životinjama čiji opstanak zavisi od njega. Takođe, vlasnik, odnosno držalac životinje je odgovoran za život i dobrobit svoje životinje, kao i za eventualnu štetu koju ona može nanijeti drugim licima i životinjama.

Nažalost, veliki broj pasa je nekada imao vlasnika kojem više nije interesantan ili predstavlja teret, pa je jednostavno pušten na ulicu i prepušteni sami sebi. S druge strane, postoji određeni broj vlasnika koji svoje kućne ljubimce drže suprotno zakonskim normama, odnosno obavezi da spriječi životinju da ugrozi život, bezbjednost ili imovinu drugog lica, odnosno život i bezbjednost druge životinje.

Očigledno da svijest jednog dijela vlasnika životinja nije na dovoljnom civilizacijskom nivou u pogledu odgovornog vlasništva: obezbijediti primjerenu ishranu, odgovorajuće uslove za držanje i zaštitu zdravlja i dobrobiti tih životinja ali i zaštitu drugih lica i životinja od svog kućnog ljubimca.

2. U skladu sa Zakonom o zaštiti dobrobiti, uslove i način držanja kućnih ljubimaca, način postupanja sa napuštenim i izgubljenim životinjama (kućnim ljubimcima), način zbrinjavanja i kontrole njihovog razmnožavanja propisuje nadležni organ lokalne samouprave.

Pregledom baze donešenih propisa po ovom osnovu, do sada je 15 lokalnih uprava donijelo pravna akta kojima su uređeni uslovi i način držanja kućnih ljubimaca, način postupanja sa napuštenim i izgubljenim životinjama (kućnim ljubimcima), način zbrinjavanja i način kontrole njihovog razmnožavanja.

Ovim lokalnim propisima definisani su organi koji vrše nadzor, uključujući i inspekcijski nadzor nad sprovođenjem propisa, a to su organi uprave nadležni za komunalne poslove kao i komunalni inspektori i komunalni policajci.

3. Zakonom o zaštiti dobrobiti životinja uređena su pitanja zaštite napuštenih i izgubljenih životinja (kućnih ljubimaca), privremeni smještaj kućnih ljubimaca i postupci osnivanja skloništa za napuštene životinje (kućne ljubimce). Takođe je propisano da je, ako nije osnovano sklonište za napuštene životinje,  jedna ili više jedinica lokalne samouprave je dužna da osnuje i finansira rad skloništa kao i da sakuplja napuštene i izgubljene životinje.

Trenutno je u registru Uprave upisano samo 8 skloništa, koja su osnovale lokalne samouprave.

U skladu sa navedenim, apelujemo na držaoce životinja da postupaju odgovorno i u skladu sa zakonom i lokalnim propisima. Istovremeno, apelujemo na lokalne samouprave da postupaju u skladu sa ovlašćenjima i preduzmu mjere protiv neodgovornih držalaca kućnih ljubimaca. Apelujemo na sve lokalne samouprave koje nijesu donijele propis o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca, da to urade i da u skladu sa propisom postupaju, kao i obezbjede sredstva i orgnizuju službe i obezbijede prostor za nezbrinute životinje.

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, zajedno sa nadležnim inspektorima daće punu podršku preduzimanju mjera protiv neodgovornih držalaca životinja u dijelu svoje nadležnosti i u tom kontekstu apelujemo na sve lokalne službe nadležne za komunalne poslove, posebno komunalne inspektore i policajce da blisko sarađuju sa lokalnim veterinarskim inspektorima i Upravom.

Savjet za zaštitu životinja daće punu podršku sprovođenju mjera definisanih propisima, posebno u dijelu zaštite građana i životinja od neodgovornih vlasnika životinja.