Vlasnicima palmi koji nijesu izvršili prethodno preporučeni tretman palmi, preporučuje se da ga sada obavezno urade. Za tretiranje (nalivanje vrha krošnje) koristiti neonikotinoide (imidakloprid, thiametoksam) ili hlorpirifos uz obavezan urošak 20 do 30 l rastvora po palmi.
Podsjećamo da je osim metode nalivanja vrha krošnje preporučena i metoda injektiranja u stablo odnosno endoterapija koja podrazumjeva ubrizgavanje insekticida direktno u biljku u skladu sa Akcionim planom za sprječavanje širenja i suzbijanje crvenog surlaša palmi - Rynchophorus ferrugineus (Oliver).
http://www.ubh.gov.me/biblioteka/sektor_3/pravilnici/
U izvještajnom periodu uništene su tri klopke tako da još jednom apelujemo na sve građane da pomognu u očuvanju postavljenih klopki.
Drugim pregledom Picusan klopki na prisustvo crvenog surlaša palmi, koji je odrađen 16. i 17. avgusta 2018. godine, utvrđeno je sljedeće stanje:
Herceg Novi:
Kotor:
Tivat:
Budva:
Bar:
Ulcinj:
Najveća brojnost imaga je zabilježena na lokalitetu u Radanovićima, a najmanja u loklitetima u blizini hotela Iberostar.
Posmatrajući opštine kao cjelinu najveći broj surlaša se hvatao na području Herceg Novog gdje je u prosjeku po klopci uhvaćeno 173 imaga (113 ♀♀ i 60 ♂♂) i Kotora gdje se prodsječno po klopci hvatalo 139 imaga (93 ♀♀ i 46 ♂♂), a najmanje na području Ulcinja gdje se prosječno po klopci hvatalo 46 imaga (29 ♀♀ i 17 ♂♂) i Bara gdje se prosječno po klopci hvatao 51 imago (35 ♀♀ i 16 ♂♂).
Orijentaciono na jednog mužjaka hvata se nešto više od dvije ženke. U poređenju sa prethodnim pregledom na većini lokliteta zabilježen je blagi porast brojnosti imaga u klopkama, ali je ovaj interval između pregleda bio 13 (Herceg Novi, Kotor, Tivat i Budva) odnosno 16 dana (Bar i Ulcinj) u poređenju sa prethodnim intervalom od 11 dana (Herceg Novi i Kotor), 9 dana (Tivat i Budva), odnosno pet dana (Bar i Ulcinj). Razlika između ova dva pregleda je i u tome što je u prethodnom u klopkma bilo puno živih imaga, a sada su bili samo pojedinačni primjerci živi.