Milo Đukanović, predsjednik Vlade Republike Crne Gore:
Uvaženi preduzetnici, dame i gospodo,Modernizacija crnogorskog društva je strateški cilj državne politike koju vodi Vlada Crne Gore. Ona podrazumijeva usvajanje i primjenu evropskih standarda u ekonomskoj, pravnoj, političkoj i bezbjednosnoj sferi. Na putu do evropskih integracija Crna Gora će narednih nekoliko godina biti pred mnogim iskušenjima i izazovima. Sa njima se moramo sami izboriti, kao i sa teškim ekonomskim i socijalnim nasljeđem. Uspjećemo ako obezbijedimo razumijevanje i podršku ljudi u tom procesu, i ako budemo svakodnevno širili krug podržavalaca i učesnika reformskog procesa.
Ostvarivanje tako ambicioznih ciljeva nije lak zadatak. Reforme su bolan proces koji iziskuje donošenje teških odluka. Neke od njih smo već donijeli. Podsjetiću samo na uvođenje eura, na liberalizaciju spoljnotrgovinskog režima, regulaciju bankarskog sektora, ograničenja u budžetu Republike, i na usvajanje niza reformskih zakona i njihovu implementaciju. Čekaju nas takve odluke na planu privatizacije, u procesu prestrukturiranja dijela privrede koji ima perspektivu, u daljoj racionalizaciji javne potrošnje i na drugim sektorima.
U minuloj deceniji, bremenitoj ratovima u okruženju, međunarodnim sankcijama i blokadama raznih vrsta, bezbjednosnim rizicima i političkim turbulencijama, nije moglo biti ozbiljnih reformi. To je dovelo do ekonomskih poremećaja koji su praktično zaustavili razvoj naših strateških privrednih djelatnosti i potisnuli dio ekonomskih aktivnosti u zonu tzv. "sive" ekonomije. Radi presijecanja tih tokova i dinamiziranja promjena u ekonomskom sistemu i društvu u cjelini, Vlada je utvrdila strategiju cjelovitih reformi i usvojila bazične dokumente na kojima se temelje reformske aktivnosti u oblasti ekonomije, državne uprave, pravosuđa i lokalne samouprave, i u oblasti obrazovanja. Glavni srednjoročni ekonomski cilj Vlade je ekonomski rast, povećanje zaposlenosti i životnog standarda građana Crne Gore. Agenda ekonomskih reformi koju ažurno i kvalitetno realizujemo nudi rješenje esencijalnog crnogorskog problema. Ona definiše puteve ostvarivanja ekonomskog rasta, usklađivanje normativa sa standardima i praksom Evropske Unije, maksimalizaciju potencijala Crne Gore u onim oblastima gdje imamo komparativne prednosti, i potencira značaj zaštite životne sredine.
Prvi rezultati su zaista ohrabrujući. Naziru se jasniji obrisi makroekonomske stabilnosti u Crnoj Gori. Ostvaren je ekonomski rast, utemeljen na daljem razvoju privatnog sektora. Za prvih šest mjeseci mandata ove Vlade zabilježen je rast društvenog proizvoda od 2,3%, u odnosu na planiranih 1,5%. Pred nama je obaveza za daleko rigoroznijom racionalizacijom javne potrošnje u svim njenim segmentima. Jedino sinhronizovana akcija na ova dva polja može dati optimalne rezultate. Vlada je kroz svoju agendu opredijelila koji su to privredni sektori, a u okviru njih grane i djelatnosti, u kojima je moguće postići dalji ekonomski rast. Istovremeno, predano radi na stvaranju povoljnijeg ambijenta za ostvarenje tog cilja.
Ključna pretpostavka razvoja jeste stvaranje uslova za razmah preduzetništva i podsticanje privatne inicijative kroz mali i srednji biznis. S obzirom da je jedna od glavnih karakteristika preduzetništva nesputanost inicijative suvišnom regulativom, Vlada nastoji da obezbijedi okruženje pogodno za razvoj pojedinačne inicijative i poštovanje privatnog vlasništva. Prioritet je maksimalno pojednostavljivanje nepotrebno dugih normativnih procedura za započinjanje sopstvenog biznisa, stvaranje ozbiljnog modela poreskih olakšica, što će na kratak rok dovesti do povratka dijela privrednih aktivnosti iz neregularnih u regularne tokove.Čini mi posebno zadovoljstvo što ovdje danas imam priliku da upoznam veliki broj preduzetnika koji su se odlučili da kroz Vladin program podsticaja legalizacije postojećih i otvaranja novih radnih mjesta, odnosno putem kredita Zavoda za zapošljavanje ili Fonda za razvoj, pokrenu ili dalje razvijaju svoj biznis. Ovim programom se ostvaruje puna operacionalizacija Agende ekonomskih reformi. Njegovom realizacijom stvaramo dodatne impulse za novo zapošljavanje, legalizaciju radnih mjesta, otvaranje novih preduzeća i povećanje konkurentnosti domaće proizvodnje.Bili smo predvidjeli da u prvoj godini otvorimo 5.000 novih i da legalizujemo 20.000 radnih mjesta. Danas, nakon samo šest mjeseci možemo konstatovati da će plan biti znatno premašen. Kroz danas realizovane odluke o kreditnoj podršci u vrijednosti 2.500.000 €, za 500 novih projekata, usposliće se novih 820 lica. To su odlični i podsticajni rezultati. Od vas očekujemo da usmjerite svoje angažovanje na pravi način i da zajednički djelujemo u skladu sa sloganom koji prati ovaj program – "Radimo – danas mnogo sjutra još više".Upravo ovakvi projekti kojima se preduzetničke ideje transferišu u mala preduzeća, mala u srednja i srednja u potencijalno velike kompanije, vode restrukturiranju i modernizaciji crnogorske ekonomije. Vlada je odlučna da kroz partnerski odnos sa Vama - vlasnicima i menadžerima malih i srednjih preduzeća, otvara realne perspektive, i da crnogorsku ekonomiju povede putevima progresa i daljeg rasta. Želim Vam uspjeh u realizaciji Vaših budućih preduzetničkih poduhvata, na dobro Crne Gore, i svih njenih ljudi.