Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Đukanović: Crna Gora spremna da se uhvati u koštac sa problemom siromaštva

Objavljeno: 2003-11-12 18:10:00 Autor: Naslovna strana
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE:



Dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je da pozdravim visoke predstavnike Svjetske banke i UNDP, strane diplomate, i sve prisutne na ovom značajnom skupu. Vlada Crne Gore, u okviru svoje reformske politike, danas promoviše još jedan dokument od strateškog značaja – Strategiju razvoja i redukcije siromaštva u Crnoj Gori.

On je na liniji opredjeljenja Vlade da svojim djelovanjem obezbijedi povoljan ekonomski i pravni ambijent za dinamičan i ubrzan privredni razvoj. To je preduslov za bržu i potpunu integraciju Crne Gore u evropski ekonomski prostor, i za ostvarenje našeg evroatlantskog cilja.

Tome su posvećeni svi naši reformski projekti. Uspješni rezultati koje smo ostvarili tokom deset mjeseci mandata nove Vlade na planu ekonomskih, socijalnih, obrazovnih i institucionalnih reformi – dostizanje tog cilja čine realnim i sve izglednijim. Prebrodili smo najveće teškoće, vrijeme neizvjesnosti je nepovratno za nama. Ali nas čeka još mnogo posla, i mnogo izazova.

Borba protiv siromaštva jedan je od tih prioritetnih zadataka, i povod za ovaj današnji skup. Problem sa kojim se Crna Gora, sa manje ili više uspjeha, nosi od svog nastanka. Kroz istoriju, Crna Gora se suočavala sa raznim neprijateljima. Danas su zaostajanje i siromaštvo njen jedini neprijatelj. To je ujedno i najkarakterističniji zajednički imenitelj svih zemalja u tranziciji. Jedan od najizraženijih problema savremenog svijeta. U Crnoj Gori smo odlučni da se sa njim hrabro i odgovorno uhvatimo u koštac.

Strategijom razvoja i redukcije siromaštva, koju je Vlada usvojila 6. novembra ove godine, i koju danas zvanično promoviše, Crna Gora objavljuje rat siromaštvu. Rat u kojem ćemo svi biti na istoj strani, bez obzira na političke i druge razlike, u kojem ćemo imati podršku svih relevantnih međunarodnih faktora. Strategija je urađena u saradnji sa međunarodnim razvojnim partnerima, prvenstveno sa Svjetskom bankom, po čijoj metodologiji se ovakvi dokumenti rade u preko 70 zemalja u svijetu.

Strategija se temelji na osnovnim ciljevima privrednog razvoja, koje je Vlada utvrdila u Agendi ekonomskih reformi. Polazi od realne pretpostavke postepenog privrednog rasta, povećanja životnog standarda, uz prilagođen obrazovni i zdravstveni sistem, dostupan svim građanima, i adekvatan sistem socijalne sigurnosti.

Strategija razvoja i redukcije siromaštva je nezamjenjiv integralni dio strategije ukupnog razvoja Crne Gore. Ona je jedna od najznačajnijih poluga državne politike koja za osnovu ima sveobuhvatne reforme, u cilju uključivanja u evropske integracione procese i moderne svjetske tokove savremenog razvoja. Ona je pretpostavka za međunarodnu podršku takvoj politici, i razvojnu saradnju Crne Gore. Istovremeno, u njoj je sadržan i konkretan plan aktivnosti, instrumenata i mjera za ostvarivanje Milenijumskih razvojnih ciljeva UN.

Ovom Strategijom, kao uostalom i svim drugim Vladinim dokumentima, definisani su dostižni ciljevi. U konkretnom slučaju to je smanjenje siromaštva, smanjenje socijalne isključenosti, i uporedo – kreiranje ambijenta za postizanje održivog i ravnomjernog razvoja društva, kao i za unapređenje osnovnih ljudskih prava i sloboda. Kroz jasno definisani plan za implementaciju Strategije, Crna Gora pokazuje odlučnost da u periodu od 2004. do 2006. godine, kroz konkretne aktivnost, i uz finansijsku podršku međunarodne zajednice, smanji siromaštvo i poboljša standard svih onih koji žive ispod i oko linije siromaštva.

Kvalitet Strategije je i u činjenici da je rađena u otvorenom, participativnom procesu, koji se odvijao posljednjih mjeseci u Crnoj Gori, o čemu je javnost stalno obavještavana. Na tom poslu su bili okupljeni predstavnici različitih struktura crnogorskog društva, koji su kroz neposredan dijalog najkonkretnije doprinijeli da različite, korisne preporuke civilnog društva nađu svoje mjesto u ovom dokumentu. Inače, međusobno uvažavanje i otvoreni dijalog, bez obzira na sve različitosti, treba da postanu conditio sine qua non izrade svih budućih razvojnih dokumenata, na dobro svih građana Crne Gore.

Kvalitet u pripremi, izradi i dosljednoj implementaciji Strategije razvoja i redukcije siromaštva otvara realnu nadu za siromašne slojeve društva, kako u pogledu učešća u prednostima rasta, tako i u smanjenju osjetljivosti na razne rizike.

Projektovani ciljevi mogu se ostvariti uz maksimalno angažovanje svih u Crnoj Gori, i uz pomoć međunarodnog faktora. Pozivam međunarodne partnere da podrže borbu protiv siromaštva u Crnoj Gori, i da pruže konkretnu pomoć pri implementaciji Strategije. Vjerujem da se Crna Gora svojom državnom politikom, svojim demokratskim, reformskim ciljevima, i konstruktivnom ulogom u jačanju stabilnosti i sigurnosti u regionu, preporučila međunarodnoj zajednici kao ozbiljan i odgovoran partner. Podrška međunarodne zajednice od ključnog je značaja za ubrzanje ekonomskog rasta i ukupnog razvoja Crne Gore, kao i za njenu potpunu integraciju u sistem savremenih tržišnih ekonomija.

Zahvaljujem uvaženim predstavnicima međunarodnih razvojnih partnera, koji su od početka podržali, pratili, i neposredno učestvovali u procesu kreiranja Strategije razvoja i redukcije siromaštva za Crnu Goru. Posebno zahvaljujem predstavnicima Svjetske banke, UNDP, i Britanske Vlade (DFID), kao i brojnim ekspertima, nevladinom sektoru – svima koji su dali doprinos utvrđivanju Strategije, kao dokumenta od opšteg nacionalnog interesa za Crnu Goru.

Na kraju, posebno zahvaljujem članovima tima, koji su za veoma kratko vrijeme kvalitetno uobličili ovaj značajni dokument.

Hvala vam na pažnji!

Podgorica, 12.11.2003. godine