Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Javno saopštenje FATF od 19.10.2017. godine

Objavljeno: 2018-11-01 19:38:00 Autor: USPNFT

Pariz, Francuska, 19. Oktobar 2018. godine - Radna grupa za finansijske mjere u borbi protiv pranja novca (Financial Action Task Force - FATF) je tijelo odgovorno za uspostavljanje globalnih standarda u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma (SPN/FT). U cilju zaštite medunarodnog finansijskog sistema od rizika koje sa sobom nose pranje novca i finansiranje terorizma, i podsticanja što veće usklađenosti sa standardima za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, FATF je identifikovao države koje imaju strateške nedostatke i sa njima radi na otklanjanju tih nedostataka koji predstavljaju rizik po međunarodni finansijski sistem.
Države koje podliježu pozivu koji je FATF-uputio svojim članicama i drugim državama da primjenjuju protivmjere u cilju zaštite međunarodnog finansijskog sistema od kontinuiranog i znatnog rizka od pranja novca i finansiranja terorizma koji proitiču iz DNRK
Demokratska Narodna Republika Koreja (DNRK)
FATF i dalje izražava zabrinutost zbog toga što DNRK nije otklonila značajne nedostatke u svom sistemu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma i zbog ozbiljne prijetnje koju ovi nedostaci predstavljaju za integritet međunarodnog finansijskog sistema. FATF poziva DNRK da odmah i u značajnoj mjeri otkloni nedostatke u svom sistemu SPN/FT. Pored toga, FATF izražava naročitu zabrinutost zbog prijetnje koju predstavljaju nezakonite aktivnosti Demokratske Narodne Republike Koreje na planu širenja oružja za masovno uništenje i njegovog finansiranja.
FATF ponavlja svoj poziv upućen državama članicama 25. februara 2011. godine i poziva sve države da upozore svoje finansijske institucije da posvete posebnu pažnju poslovnim odnosima i transakcijama sa DNRK, uključujući privredne subjekte i finansijske institucije iz DNRK, kao i lica koja nastupaju u njihovo ime. Pored pojačanog opreza, FATF još poziva države članice i apeluje na sve države na primjenu djelotvornih protivmjera i ciljanih finansijskih sankcija u skladu sa relevantnim rezolucijama Savjeta bezbijednosti Ujedinjenih nacija radi zaštite svog finansijskog sektora od rizika od PN/ FT i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje koji proističu iz DNRK. Države treba da preduzmu neophodne mjere za zatvaranje postojećih poslovnih jedinica, podružnica i predstavništava banaka iz DNRK na svojim teritorijama i da prekinu korespondentske odnose sa bankama iz DNRK, tamo gdje se to zahtijeva na osnovu relevantnih rezolucija SB UN.
Države koje podliježu pozivu koji je FATF-uputio svojim članicama i drugim državama da primjenjuju mjere provjere identiteta i praćenja poslovanja klijenta (CDD mjere) proporcionalno rizicima koji proističu iz nedostataka u vezi sa dolje navedenom državom.
Iran
U junu 2016. godine FATF je pozdravio opredjeljenost Irana na visokom političkom nivou da otkloni strateške nedostatake u svom sistemu za SPN/FT i odluku Irana da traži tehničku pomoć u sprovođenju Akcionog plana. U skladu sa iskazanom političkom opredjeljenošću i relevantnim koracima koje je Iran preduzeo u skladu sa Akcionim planom, FATF je odlučio da nastavi sa obustavom primjene protivmjera. FATF će nastaviti da prati napredak u primjeni Akcionog plana i razmotriće dalje korake
U decembru 2017. godine, Iran je uspostavio sistem prijave prenosa gotovine preko državne granice. Od juna 2018. godine, Iran je usvojio izmjene u odnosu na Zakon protiv finansiranja terorizma i Skupština je usvojila dopune u odnosu na Zakon o sprečavanju pranja novca i nacrte zakona kako bi ratifikovala Palermo konvenciju i konvencije u vezi sa finansiranjem terorizma. FATF je primijetio napredak u odnosu na zakonodavstvo. Kao i u slučaju bilo koje druge države, FATF razmatra samo zakonske propise koji su stupili na snagu. Kada preostali zakonodavni akti u potpunosti stupe na snagu, FATF će izvršiti provjeru tih akata zajedno sa postojećim propisima kako bi utvrdio da li se mjere koje su u okviru tih akata odnose na mjere iz Akcionog plana za Iran, u skladu sa standardima FATF-a.
Rok za realizaciju Akcionog plana za Iran je istekao u januaru 2018. godine. U oktobru 2018. godine FATF je zapazio da da sljedeće aktivnosti i dalje nisu realizovane i da bi Iran trebalo da u potpunosti otkloni preostale nedostatke, uključujući: (1) kriminalizovanje finansiranja terorizma na odgovarajući način,uključujući uklanjanje izuzetaka za označene grupe “koje pokušavaju da okončaju stranu okupaciju, kolonijalizam i rasizam”; (2) identifikovanje i zamrzavanje sredstava terorista u skladu sa odgovarajućim rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija; (3) osiguravanje odgovarajućeg i zakonom propisanog sistema sprovođenja mjera provjere identiteta i praćenja poslovanja klijenta (CDD mjera); (4) osiguravanje pune nezavisnosti finansijsko obavještajne službe i propisivanje obaveze dostavljanja izvještaja o najvaljenim sumnjivim transakcijama; (5) prikazati kako nadležni organi identifikuju i sankcionišu nelicencirane pružaoce usluga transfera novca/vrijednosti; (6) potpisivanje i primjenu Palermo i konvencija koje se odnose na finansiranje terorizma i pojašnjenje mogućnosti pružanja međunarodne pravne pomoći; (7) osiguravanje da finansijske institucije provjeravaju da elektronski transferi sadrže potpune informacije o nalogodavcu i primaocu; (8) utvrđivanje šireg obima kazni za krivična djelau vezi sa PN; (9) obezbjeđivanje odgovarajućih zakona i procedura kako bi se omogućila konfiskacija imovine odgovarajuće vrijednosti.
FATF je, na održanim sastancima, odlučio da nastavi sa suspenzijom kontra –mjera. Međutim FATF izražava svoje razočaranje jer je veći dio mjera iz Akcionog plana ostao neispunjen i očekuje da će Iran hitno ubrzano nastavi svoj put reformi kako bi osigurao da su sve preostale tačke u Akcionom planu realizovane i da se primjenjuju neophodne SPN/FT reforme. FATF očekuje će do februara 2019. godine u Iranu stupiti na snagu neophodni zakonski propisi usklađeni sa FATF standardima, ili će FATF preduzeti dalje korake kako bi se zaštitili od rizika koji proizilaze usled nedostataka u iranskom sistemu za SPN/FT. Takođe FATF očekuje od Irana da će nastaviti da napreduje kroz usvajanje propisa i drugih izmjena.
Iran će se navoditi u okviru FATF javnog saopštenja dok Akcioni plan ne bude realizovan u potpunosti. Sve dok Iran ne primijeni mjere neophodne za otklanjanje nedostataka utvrđenih Akcionim planomu, FATF će i dalje biti zabrinut zbog rizika od finansiranja terorizma koji proističe iz Irana i prijetnje koju on predstavlja po međunarodni finansijski sistem. FATF obnavlja svoj poziv državama članicama i apeluje na sve države da svoje finansijske institucije i dalje savjetuje da primenjuju pojačane mjere provjere identiteta i praćenja poslovanja klijenta u vezi sa poslovnim odnosima i transakcijama sa fizičkim i pravnim licima iz Irana, u skladu sa preporukom FATF broj 19.
http://www.fatf-gafi.org/publications/high-riskandnon-cooperativejurisdictions/documents/public-statement-october-2018.html