Pariz, Francuska, 19. oktobar 2018. godine - Kao dio kontinuirane provjere usklađenosti sa standardima u oblasti SPN/FT, FATF je identifikovao sljedeće države sa strateškim nedostacima u oblasti SPN/FT, u cilju čijeg otklanjanja su izradile akcione planove u saradnji sa FATF. Iako je u svakoj državi situacija različita, svaka država se u pisanoj formi obavezala na visokom političkom nivou da će raditi na rješavanju prepoznatih nedostataka. FATF pozdravlja ovakav vid obavezivanja.
FATF još uvek nije izvršio procijenu stanja u velikom broju država. FATF nastavlja da kontinuirano identifikuje države koje predstavljaju rizik za međunarodni finansijski sistem.
FAFT i regionalna tijela koja funkcionišu po uzoru na FATF (FSRBs) će nastaviti da rade sa dolje navedenim državama i da izvještavaju o napretku koji je ostvaren po pitanju uočenih nedostataka. FATF poziva ove države da efikasno primjenjuju akcione planove i to u predloženim vremenskim okvirima. FATF će pažljivo nadzirati primjenu ovih akcionih planova i podsticati svoje članice da razmotre informacije navedene u daljem tekstu.
Države sa strateškim nedostacima
Bahami
Bocvana
Etiopija
Gana
Pakistan
Srbija
Šri Lanka
Sirijа
Trinidad i Tobago
Tunis
Јеmen
Bahami
U oktobru 2018. godine, Bahami su na visokom političkom nivou obavezali da će sarađivati sa FATF i CFATF na jačanju djelotvornosti svog Sistema SPN/FT i otkloniti sve tehničke nedostatke. Bahami će raditi naprimjeni svog akcionog plana kako bi ispunio ove ciljeve, uključujući: (1) razvoj i implementaciju sveobuhvatnog sistema elektronskog upravljanja predmetima u odnosu na međunarodnu saradnju; (2) prikazivanje nadzor zasnovan na riziku u odnosu na ne-bankarske finansijske institucije; (3) osiguravanje pravovremenog pristupa odgovarajućim, tačnim i ažurnim osnovnim informacijama i informacijama o stvarnom vlasništvu; (4) unapređenje kvaliteta rezultata rada FOS u cilju pružanja pomoći organima za sprovođenje zakona kod sprovođenja istraga u odnosu na PN/FT, posebno kompleksnih slučajeva PN/FT i istraga u odnosu na krivično djelo samostalno pranje novca; (5) prikazivanje da nadležni organi sprovode istrage i gonjenje za sve vrste krivičnog djela pranje novca, uključujući kompleksne slučajeve PN/FT, kao samostalno krivično djelo i slučajeve koji obuhvataju stredstva stečena od krivičnog djela počinjenog u inostranstvu; (6) prikazivanje da se postupci oduzimanja imovine pokreću i završavaju u odnosu na slučajeve gdje su obuhvaćene sve vrste krivičnog djela pranje novca ; i (7) otklanjanje nedostataka u zakonodavnom okviru koji se odnose na finansiranje terorizma, i finansiranje proliferacije, ciljane finansijske sankcije, kao i dokaz da se ovi zakoni primjenjuju.
Bocvana
U oktobru 2018. godine, Bocvana se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF i ESAAMLG na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT i otkloniti sve tehničke nedostatke. Bocvana će raditi na primjeni svog akcionog plana kako bi ispunila ove ciljeve, uključujući: (1) procjenu rizika u vezi sa pravnim licima, pravnim aranžmanima i neprofitnim organizacijama (NPO) i izrada i primjenu sveobuhvatne nacionalne strategije SPN/FT zasnovanne na procjeni; (2) izradu i primjenu priručnika za nadzorne organe za SPN/FT zasnovane na procjeni rizika; (3) unapređenje analiza i prosljeđivanje finansijsko obavještajnih podataka od strane FOS-a, i unapređenje upotrebe finansijsko obavještajnih podataka od strane odgovarajućih agencija za sprovođenje zakona; (4) izradu i primjenu strategije za borbu protiv finansiranja terorizma, i osiguravanje kapaciteta organa za sprovođenje zakona u odnosu na istrage finansiranja terorizma; (5) bez odlaganja, omogućavanje primjene mjera u odnosu na ciljane finansijske akcije u vezi sa finansiranjem terorizma i finansiranjem proliferacije; i (6) primjenu pristupa zasnovanog na procjeni rizika kod nadzora neprofitnih organizacija.
Etiopija
U februaru 2017. godine, kada se Etiopija se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF i ESAAMLG na jačanju svoje djelotvornosti i otkloniti sve tehničke nedostatke, Etiopija je preduzela odrđene korake u cilju unapređenja svog sistema SPN/FT, uklučujući započinjanje nadzora zasnovanog na procjeni rizika u odnosu na ne- finansijske institucije i profesije, koje su zakonom utvrđene kao obveznici-DNFBPs (u daljem tekstu: nefinansijski sektor) i neprofitne organizacije, i izradu smjernica za identifikaciju, zamrzavanje i oduzimanje sredstava. Etiopija treba da nastavi da radi na primjeni svog akcionog plana kako bi otklonila strateške nedostatke, uključujući uspostavljanje i primjenu ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem proliferacije.
Gana
U oktobru 2018. godine, Gana se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF i GIABA na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT i otkloniti sve tehničke nedostatke. Gana će raditi na primjeni svog akcionog plana kako bi ispunila ove ciljeve, uključujući: (1) izradu i primjenu sveobuhvatne nacionalne politike SPN/FT zasnovane na rizicima utvrđenim u Nacionalnoj procjeni rizika(u daljem tekstu: NPR), uključujući mjere da umanje rizici od PN/FT ML/TF koji su povezani sa pravnim licima; (2) unapređenje nadzora zasnovanog na procjeni rizika kroz unapređenje kapaciteta regulatora i podizanje nivoa svijesti privatnog sektora; (3) omogućavanje pravovremenog pristupa odgovarajućim, tačnim i ažurnim osnovnim informacijama i informacijama o stvarnom vlasništvu; (4) omogućavanje ciljanih aktivnosti FOS-a u skladu sa rizicima utvrđenim u NPR, i odgovarajuću dodjelu sredstava FOS-u; (5) omogućavanje odgovarajuće i djelotvorne istrage i gonjenja finansiranja terorizma; i (6) primjenu pristupa zasnovanog na procjeni rizika kod nadzora neprofitnih organizacija.
Pakistan
U junu 2018. goini, Pakistan se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF i APG na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT i otkloniti svoje strateške nedostatke u borbi protiv finansiranja terorizma. Pakistan će raditi na primjeni svog akcionog plana kako bi ispunio ove ciljeve, uključujući: (1) prikaz da su rizici od finansiranja terorizma na odgovarajući način identifikovani, procijenjeni i da se nadzor sprovodi na osnovu pristupa zasnovanog na osjetljivosti na rizik ; (2) prikaz da se radnje na otklanjanju nedostataka i sankcije primjenjuju u slučajevima kršenja mjera SPN/FT i da su ove radnje uticale na usklađenost finansijskih institucija u odnosu na propise SPN/FT; (3) dokaz da nadležni državni organi sarađuju i preduzimaju aktivnosti na identifikaciji i sprovođenju aktivnosti protiv neleglnog pružanja usluga prenosa novca ili vrijednosti (MVTS); (4) dokaz da nadležni organi identifikuju keš kurire i sprovode kontrole nelegalnog kretanja novca i razumiju rizike upotrebe keš kurira u svrhe finansiranja terorizma; (5) unapređenje među-agencijske koordinacije uključujući i saradnju između organa iz pokrajina i federalnih organa u borbi protiv rizika od finansiranja terorizma; (6) prikaz da organi za sprovođenje zakona identifikuju i sprovde istragu u odnosu na najširi obim aktivnosti finansiranja terorizma i da su istrage finansiranja terorizma i gonjenja za ovo djelo usmjereni na označena fizička lica i subjekte, i fizička lica i subjekte koji postupaju u ime ili prema uputstvima označenih fizičkih lica i subjekata; (7) dokaz da gonjenja za finansiranje terorizma kao rezultat imaju djelotvorne, proporcionalne i odvraćajuće sankcije i da se unapređuju kapaciteti i podrška tužilaštvu i sudstvu; i (8) prikaz djelotvorne primjene ciljanih finansijskih sankcija (koje se oslanjaju na sveobuhvatne zakonske obaveze) protiv svih terorista, označenih u skladu sa Rezolucijama Ujedinjenih nacija broj 1267 i 1373, i onih koji u/za njihovo ime djeluju,uključujući sprečavanje podizanje i prenos sredstava, identifikovanje i zamrzavanje imovine ( pokretne ili nepokretne) i zabranu pristupa sredstvima i finansijskim uslugama; (9) dokaz da sprovođenje zakona u odnosu na kršenja ciljanih finansijskih sankcija, uključujući administativne i krivične sankcije, i da pokrajinski i federalni organi sarađuju na slučajevima sprovođenja zakona; (10) dokaz da su objekti i usluge koje posjeduje ili kontroliše označeno lice uskraćeni za svoje resurse i korišćenje istih.
Srbija
U februaru 2018. godine, kada se Srbija se na visokom političkom nivou obavezala da sarađuje sa FATF i MONEYVAL kako bi ojačala djelotvornost njenog sistema SPN/FT i na otklonila sve tehničke nedostatke, Srbija je preduzela korake u cilju unapređenja svog sistema SPNFT, uklučujući: ažuriranje i prezentovanje rezultata Nacionalne procjene rizika; i prikazala istrage i gonjenja trećih strana i za pranje novca kao samostalnog krivičnog djela.
Srbija treba da nastavi da radi na primjeni akcionog plana kako bi otklonila strateške nedostatke, uključujući: (1) prikaz da su obveznicima propisane odgovarajuće obaveze u vezi sa umanjenjem rizika; (2) podvrgavanje advokata nadzoru u odnosu na SPN/FT u praksi, integrisanje rezultata institucionalne procjene rizika u matrice nadzora, prikaz pravovremenog i djelotvornog izricanja sankcija(kazni); (3) prikaz da nadležni organi imaju pravovremeni pristup podacima o stvarnom vlasništvu u odnosu na pravna lica, i da su ovakvi podaci odgovarajući, tačni i ažurni;(4) prikaz primjene mjera ciljanih finansijskih sankcija, bez odlaganja, u vezi sa finansiranjem terorizma, i preduzimanje proporcionalnih njera za ne-profitne organizacije u skladu sa pristupom zasnovaniim na riziku; i (5) prikaz primjene ciljanih finansijskih sankcija, bez odlaganja, u odnosu na finansiranje proliferacije.
Šri Lanka
Od novembra 2017. godine, kada se Šri Lanka na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF i APG kako bi ojačala djelotvornost njenog sistema SPN/FT i na otklonila sve tehničke nedostatke. Šri Lanka je preduzela korake u cilju unapređenja svog sistema SPN/FT, uključujući obezbjeđivanje studije slučajeva i statistike kako bi se prikazalo da nadležni državni organi mogu pravovremeno prikupiti podatke o stvarnim vlasnicima pravnih lica; objavljivanje propisa primjene mjera provjere i utvrđivanja identiteta i praćenja poslovanja klijenta (CDD mjere) za nefinansijski sektor ( DNFBP) i uspostavljanje sistema ciljanih finansijskih sankcija kako bi se primjenjivale odgovarajuće Rezolucije SB UN u odnosu na Iran, i donošenje odgovarajućih propisa.
Šri Lanka treba da nastavi da radi na primjeni svog akcionog plana kako bi otklonila utvrđene nedostatke, uključujući: unapređenje vršenja nadzora zasnovanog na riziku u odnosu na ne-finansijske institucije, kroz potpunu, pravovremenu i odvraćajuću primjenu zakonom propisanih aktivnosti i sankcija, na odgovarajući način; i prikaz djelotvorne primjene obaveza u odnosu na ciljane finansijske sankcije u odnosu na finansiranje proliferacije.
Sirija
Od februara 2010. godine, kada se Sirija na visokom političkom nivou obavezala da sarađuje sa FATF i MENAFATF na otklanjanju svojih strateških nedostataka u sistemu SPN/FT, ostvarem značajan napredak u unapređenju svog režima SPN/FT. U junu 2014.godine, FATF je utvrdio da je Sirija u značajnoj mjeri sprovela svoj akcioni plan na tehničkom nivou, uključujući inkriminsanje finansiranja terorizma i uspostavljanje procedura za zamrzavanje imovine terorista. Iako je FATF utvrdio da je Sirija završila svoj akcioni plan po dogovoru sa FATF, zbog bezbjedonosne situacije, FATF nije u mogućnosti da sprovede posjetu na licu mjesta kako bi provjerio da li je proces primjene potrebnih reformi i aktivnosti počeo i da se nastavlja. FATF će nastaviti da nagleda situaciju i obaviće posjetu na licu mjesta čim to bude moguće.
Trinidad u Tobago
Od novembra 2017. godine, Trinidad i Tobago se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF i CFATF kako bi ojačao djelotvornost svog sistema SPN/FT i otklonio sve tehničke nedostatke. Trinidad i Tobago je preduzeo korake u cilju unapređenja svog sistema, uključujući usvajanje izmjena Zakona o borbi protiv terorizma i zakonodavstva o reformi sistema krivičnog pravosuđa koji će ubrzati razmatrenje slučajeva pranja novca pred sudovima.Trinidad i Tobago treba da nastavi da radi na primjeni svog akcionog kako bi se otklonili utvrđeni nedostaci, uključujući: (1) usvajanje i primjenu odgovarajućih mjera za unapređenje međunarodne saradnje; (2) rješavanje pitanja u vezi sa transparentnosti i stvarnim vlasništvom; (3) dovršavanje zakonskih napora da se unaprijedi procesuiranje optužnica za pranje novca pred sudovima; (4) preduzimanje mjera za unapređenje pronalaženja i konfiskacije sredstava stečenih od kriminala; (5) osigurati da da su ciljane finansijske sankcije primjenjuju bez odlaganja i primjenu mjera nadzora ne-profitnih organizacija na osnovu rizika; i (6) izrada, usvajanje i primjena odgovarajućeg okvira za borbu protiv finansiranja proliferacije.
Tunis
Od novembra 2017. godine, Tunis se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF i MENAFATF kako bi ojačao djelotvornost svog sistema SPN/FT i otklonio sve tehničke nedostatke. Tunis je preduzeo korake u cilju unapređenja svog sistema, uključujući povezivanje sa nefinansijskim sektorom (DNFBP) kako bi se podigla nijova svijest u odnosu na obaveze SPN/FT i angažovanje i obučavanje finansijskih analitičara FOS-a. Tunis treba da nastavi da radi na primjeni svog akcionog kako bi se otklonili utvrđeni nedostaci, uključujući: (1) puno uključivanje nefinansijskog sektora (DNFBP) u svoj system SPN/FT ; (2) vođenje sveobuhvatnih i ažurnih privrednih registara i jačanje sistema sankcija za kršenje obaveze transparentnosti; (3) nastaviti sa unapređenjm djelotvornosti sistema obrade izvještaja o sumnjivim transakcijama; (4) prikaz da je sistema ciljanih finansijskih sankcija u odnosu na terorizam potpuno funkcionalan i da se na odgovarajući vrši nadzor sektora; i (5) uspostavljanje i primjena ciljanih finansijskih sankcija u odnosu na finansiranje proliferacije.
Jemen
Od februara 2010. godine, Jemen se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF i MENAFATF na otklanjanju svojih strateških nedostataka u sistemu SPN/FT. Jemen je ostvario napredak u unapređenju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. godine, FATF je utvrdio da je Jemen suštinski pristupio sprovođenju akcionog plana na tehničkom nivou, uključujući i: (1) adekvatno inkriminsanje pranja novca i finansiranja terorizma; (2)uspostavljanje procedura za otkrivanje i zamrzavanje imovine terorista; (3)unapređenje obaveza provjere i utvrđivanja identiteta i praćenja poslovanja klijenta i prijavljivanja sumnjivih transkcija; (4) donošenje smjernica; (5) razvijanje kapaciteta za praćenje i nadzor kod organa koji nadziru finansijski sektor i finansijsko-obavještajne službe; i (6)uspostavljanje potpuno operativne i djelotvorno funkcionalne finansijsko obavještajne službe. Iako je FATF utvrdio da je Jemen ispunio svoj Akcioni plan u dogovoru sa FATF-om, zbog bezbjedonosne situacije, FATF nije u mogućnosti da sprovede posjetu na licu mjesta kako bi provjerio da li je u toku proces primjene potrebnih reformi i aktivnosti. FATF će nastaviti da nagleda situaciju i obaviće posjetu na licu mjesta čim to bude moguće.
http://www.fatf-gafi.org/publications/high-riskandnon-cooperativejurisdictions/documents/fatf-compliance-october-2018.html