Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Izjava predsjednika Vlade RCG Mila Đukanovića nakon razgovora sa Generalnim sekretarom Ujedinjenih Nacija Kofi Ananom

Objavljeno: 2004-04-22 03:52:00 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović susreo se danas u sjedištu Ujedninjenih nacija sa Generalnim sekretarom svjetske organizacije Kofi Ananom. Nakon razgovora premijer Đukanović, u izjavi za Radio Televiziju Crne Gore, je rekao:

Podsjećanja radi, nedavno sam imao zadovoljstvo da u Beogradu razgovaram sa Generalnim sekretarom Ananom, a danas je bila prilika za nastavak tog dijaloga i aktueliziranje nekih tema koje je u međuvremenu, u regionu život nametnuo. Dakle, bili smo zajedno posvećeni pitanjima razvoja Crne Gore i regiona Jugoistočne Evrope. U tom kontekstu dominirala su bezbjednosna pitanja, s posebnim akcentom na ulogu Ujedinjenih nacija u rješavanju tih pitanja.

Takođe, govorili smo i o pitanjima realizacije milenijumskih ciljeva Ujednjenih nacija. Generalni sekretar Anan izrazio je poštovanje za nastojanje koje Crna Gora ulaže na implementiranju tih ciljeva i posebno afirmisao naše napore na obezbjeđivanju koncepta održivog razvoja. Govorili smo o upravo završenoj konferenciji na tu temu u Njujorku, i Generalni sekretar je visoko ocijenio njene domete i najavio dalju podršku Ujedinjenih nacija na implementaciji politike održivog razvoja, uz obećanu podršku specijalizovanih agencija UN, prije svega UNDP, u realizaciji te politike u Crnoj Gori.

Naš razgovor je neminovno dodirivao bezbjednosna pitanja u regionu. To je bila prilika da saopštim Generalnom sekretaru da je u odnosima Srbije i Crne Gore ostvaren progres u smislu padanja političkih tenzija na toj relaciji po pitanjima državnih odnosa Srbije i Crne Gore, uz moju potpuno jasnu najavu da će to pitanje biti rješavano u skladu sa Beogradskim sporazumom, te da ono više ne može predstavljati nikakav bezbjednosni problem niti bezbjednosnu opasnost za region. Uz to sam definitivno uvjeren da je pitanje odnosa Srbije i Crne Gore demokratsko pitanje, da će biti rješavano kroz demokratske procedure i da će, bez obzira na finalni status Srbije i Crne Gore, to rješenje biti doprinos daljoj stabilnosti, demokratskom i evropskom razvoju regiona.

Na žalost nijesmo mogli takvim tonovima razgovarati o pitanju Kosova, imajući na umu ova posljednja zaoštravanja koja su se tokom prošlog mjeseca dogodila na Kosovu. Zajedno smo ocijenili da ima izvjesnog kašnjenja u implementaciji standarda koji treba da obezbijede pretpostavke za razgovor o finalnom statusu Kosova, te da je sada ukupna medjunarodna zajednica skoncentrisana na popravljanju te dinamike, kako bi se povratio mir na Kosovu i kako bi se stvorili uslovi za očuvanje njegove multietničnosti i stvorile sve one pretpostavke za punu evropsku i evro-atlansku integraciju i Kosova i regiona kojem pripadamo.

Gospodin Anan je izrazio očekivanja da će Crna Gora kao jedan dobar primjer multietničke stabilnosti u regionu biti partner Ujedninjenim nacijama i drugim međunarodnim činiocima u rješavanju tog pitanja, što sam ja još jedanput potvrdio i ponovio našu spremnost da budemo ne samo verbalno-politička nego i organizaciono-logistička podrška, u daljem tretmanu ovog pitanja, u najboljoj želji da to, poslednje bezbjednosno pitanje na Balkanu i Evropi, bude na kvalitetan način riješeno kako bi stvorili uslove da svi u regionu možemo biti posvećeni pitanjima ekonomske obnove, realizacije reformi i ostvarivanja članstva u evropskim i evro-atlanskim organizacijama.