Sveobuhvatna analiza pokazala je da se ulaskom novih objekata za proizvodnju električne energije, vjetroelektrana i malih hidroelektrana, u elektroenergetski sistem Crne Gore postigla elektroenergetska nezavisnost što dokazuju podaci iz kojih se uočava da je proizvodnja električne energije zadovoljila potrebe za potrošnjom krajnjih kupaca, pri čemu je ostvaren čak i mali suficit.
Analiza realizacije Energetskog bilansa za 2018. godinu potvrdila je da je tokom 2018. godine ostvaren visok stepen sigurnosti rada elektroenergetskog sistema Crne Gore i pouzdanosti napajanja potrošača.
Analiza je pokazala i visok stepen realizacije u pogledu ostvarenja Bilanasa uglja i Bilansa naftnih derivata, što u konačnom potvrđuje našu ozbiljnost pri sagledavanju potreba naših krajnjih potrošača obuhvaćenih energetskim bilansom.
Energetskim bilansom se utvrđuju potrebe za energijom, odnosno energentima koje je neophodno obezbijediti radi balansa snabdijevanja i potražnje, urednog i kontinuiranog snabdijevanja kupaca, uz uvažavanje potreba racionalne potrošnje energije i energenata i održivog razvoja energetike; izvori obezbjeđivanja potrebnih količina energije, odnosno energenata; način snabdijevanja pojedinim vrstama energije i energentima; potreban nivo zaliha energenata i rezervnih kapaciteta energetskih objekata za sigurno snabdijevanje krajnjih kupaca energijom i energentima
Vlada Crne Gore je krajem 2017. godine donijela Odluku o energetskom bilansu Crne Gore za 2018. godinu, kojom je utvrđen Energetski bilans Crne Gore za 2018. godinu, koji obuhvata: Bilans električne energije, Bilans uglja i Bilans naftnih derivata.
Analizu realizacije energetskog bilansa shodno odredbama Zakona o energetici priprema Ministarstvo ekonomije i i objavljuje na svojoj internet stranici do 31. marta tekuće godine.
MINISTARSTVO EKONOMIJE
KANCELARIJA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU