U okviru projekta “Uspostavljanje i promocija mentoring sistema za mala i srednja preduzeća na Zapadnom Balkanu”, Ministarstvo ekonomije je u saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju, započelo novi ciklus edukativnih treninga za mentore, u trajanju od 12 radnih dana.
Ciklus treninga pohađa 12 učesnika, predstavnika Biroa za ekonomsku saradnju i podršku biznis zajednici Glavnog grada Podgorica, IPC Tehnopolis – Opština Nikšić, Opštine Danilovgrad, Opštine Cetinje, Opštine Kotor, Opštine Herceg Novi, Opštine Kolašin, Opštine Berane i RBC Berane, Opštine Bijelo Polje, Opštine Plav i Opštine Rožaje.
Edukativni treninzi podrazumijevaju prenos znanja i iskustava na odabrane teme: Mentoring za postojeća preduzeća; Mentoring za Start-Up preduzeća; Marketing; Finansijski menadžment i biznis plan; Proizvodni menadžment; Menadžment ljudskih resursa; i Komunikacione vještine.
„Sertifikovanjem novih mentora radimo na podizanju kapaciteta u pružanju usluge mentoringa. Dosadašnje iskustvo nam je pokazalo da su preduzeća/korisnici mentoringa zadovoljni pruženim uslugama i da su uz pomoć mentora unaprijedili svoje poslovanje“, kaže direktor Direktorata za investicije, razvoj MSP i upravljanje EU fondovima Radosav Babić.
Trening mentora sprovode treneri regionalnih agencija iz Srbije, sertifikovani mentori po Japanskoj metodologiji a mentori se praktično i teorijski obučavaju za pružanje mentorskih usluga, uz podršku alata i znanja eksperata iz Japana.
„Nakon završenog treninga, mentori će biti spremni da identifikuju probleme u preduzeću i usmjere menadžment ka njihovom rješavanju“ – ističe Babić.
Mentoring je besplatna usluga koju mogu koristiti mikro, mala i srednja preduzeća i preduzetnici (MMSPP), kojom se pruža sveobuhvatna podrška korisnicima kroz individualni pristup, po metodologiji razvijenoj u dugogodišnjoj saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA).
Ovaj vid specijalizovane nefinansijske pomoći sektoru MMSP realizuje se od 2012.godine, obezbjeđujući 50 besplatnih mentoring sati, namijenjenih potencijalnim i postojećim preduzetnicima i 25 besplatnih mentoring sati za početnike u biznisu. U okviru definisanog broja sati, preduzetnik dobija dijagnozu stanja biznisa, akcioni plan za rješavanje određenih problema i pomoć u rješavanju nekog od njih, kroz mentorski rad, stručne savjete, informacije ili obuku.
Tokom realizacije projekta obučeno je 28 mentora iz biznis centara i jedinica lokalne samouprave, koji su pružili usluge mentoringa za 58 preduzeća.
MINISTARSTVO EKONOMIJE
BIRO ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU