Ministarstvo ekonomije kao resorno ministarstvo kontinuirano radi na unapređenju poslovnog ambijenta kako bi preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima kreiralo povoljan poslovni ambijent i dalo podršku za dalji dugoročan, stabilan rast i razvoj.
„Trend rasta broja malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori će doprinijeti stvaranju izvozno orijentisane ekonomije, pa samim tim i otvaranju novih radnih mjesta, a dobar primjer za to je uspjeh preduzeća koja su se našla u publikaciji „100 najvećih u Crnoj Gori“, kazao je danas na panelu „Programi podrške mikro, malim i srednjim preduzećima“ u Privrednoj komori Radosav Babić, direktor Direktorata za investicije, razvoj malih i srednjih preduzeća i upravljanje EU fondovima Ministarstva ekonomije.
Broj mikro, malih i srednjih preduzeća u prethodnoj godini po podacima Poreske uprave je iznosio 29 534 što čini povećanje od 9,4% u odnosu na 2017. godinu, odnosno povećanje od čak 38% u odnosu na 2011. godinu. U ukupnoj zaposlenosti mikro, mala i srednja preduzeća učestvuju sa 76%, a u 2018. godini zapošljavalo se 138 839 radnika što je 6% više u odnosu na prethodnu godinu.
Novim Programom za unapređenje konkurentnosti privrede, za 2019. godinu, koji sadrži 10 Programskih linija planirano je još snažnije i efikasnije unapređenje u poslovanju mikro malih i srednjih preduzeća.
Opredijeljeni budžet za ovu godinu iznosi 1 milion 640 hiljada eura bespovratnih sredstava koja će se privrednicima ustupati kao subvencije. Kroz ovaj program biće pojednostavljene procedure, način podnošenja prijava, mogućnost dopune dokumentacije i dužina trajanja Javnog poziva koji će biti otvoren do kraja godine.
“Ministarstvo ekonomije će i ubuduće nastaviti dobru praksu podrške preduzetnika, mikro, malih i srednjih preduzeća”, zaključio je Babić.
MINISTARSTVO EKONOMIJE
BIRO ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU