Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Za edukaciju medicinskog kadra pola miliona EUR

Objavljeno: 2019-04-21 01:43:00 Autor: Ministarstvo zdravlja

Crna Gora je za kontinuiranu medicinske edukacije ove godine obezbijedila 500 hiljada EUR, a novac će, prema broju zaposlenih, biti raspoređen u vidu budžeta svakoj zdravstvenoj ustanovi, saopštila je direktorica Direktorata za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite Vesna Miranović.
Ona je kazala da je plan da se kontinuirane medicinske edukacije “kroji“ prema potrebama zdravstvenog sistema i interesovanju zdravstvenih radnika.
„Dogovoreno je da novac koji je na raspolaganju, prema broju zaposlenih budu raspoređena u vidu budžeta svakoj zdravstvenoj ustanovi u Crnoj Gori“, rekla je Miranović agenciji MINA.
Ona je saopštila da su sve zdravstvene ustanove već dostavile liste potreba za edukativnim aktivnostima u narednoj godini.
Miranović je kazala da pojam kontinuirane medicinske edukacije podrazumjeva niz obrazovnih aktivnosti koje služe da se održi, razvije ili poveća znanje, vještine i profesionalna dostignuća i odnosi koje ljekar koristi da pruži usluge pacijentima, javnosti ili profesiji.
„Kroz sistem kontinuirane medicinske edukacije obezbjeđuje se da najnovija znanja i najsavremenije tehnike liječenja budu prenesene kroz dopunski i stalni oblik internog ili eksternog usavršavanja i cilj je da podigne nivo stručnog znanja i unaprijedi kvalitet zdravstvenog zbrinjavanja u svim oblicima zdravstvene zaštite i svakodnevnoj praksi“, istakla je Miranović.
U okviru edukacije, kako je objasnila, Klinički centar Crne Gore (KCCG) i Institut za javno zdravlje (IJZ) održaće kurseve za obuku ljekara sa primarnog i sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite.
Prema njenim riječima, planirana je obuka specijalista porodične medicine za ultrazvuk abdomena, radiologa na primarnom i sekundarnom nivou za doppler krvnih sudova, organizovanje kurseva iz kardio-pulmonalne reanimacije i drugih.
Miranović je navela da je pri odabiru oblasti za edukaciju osnovni cilj da se „razbiju“ zagušenja u sistemu kakva nastaju zbog dugotrajnog čekanja na ultrazvuk abdomena, doppler krvnih sudova.
„KCCG je definisao prioritetne oblasti edukacije sopstvenog kadra u vidu kratkoročnih, ciljanih boravaka na elitnim klinikama, referentnim za određenu oblast za koju je procijenjeno da je treba razviti, ojačati u smislu bolje obučenosti kadra, i tako smanjiti zavisnost crnogorskog zdravstvenog sistema od regionalnih centara“, rekla je Miranović.
Ona je istakla da su crnogorski ljekari aktivni i u akademskom napredovanju, te da je KCCG, IJZ i Dom zdravlja Podgorica naučno-istraživačka baza Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
Kako je dodala Miranović, ljekari tih ustanova svoja profesionalna iskustva i akademska dostignuća koriste u objavljivanju naučnih radova, učestvuju u naučno-istraživačkim projektima čineći bogatijim korpus saznanja iz oblasti medicine.

„Sve stručne i akademske aktivnosti crnogorskih ljekara čine ih temeljem razvoja aktivnog građanstva i primjerom razvoja individualnih potencijala, što ih svrstava u elitne slojeve društva“, zaključila je Miranović.