Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade RCG Milo Đukanović primio direktora Odjeljenja za Evropu u Ministarstvu inostranih poslova Francuske Žan-Fransoa Terala i ambasadora u državnoj zajednici Iga Pernea

Objavljeno: 2005-06-08 21:27:00 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Milo Đukanović primio je, danas u Podgorici, direktora Odjeljenja za Evropu Ministarstva inostranih poslova Francuske Žan-Fransoa Terala i ambasadora u državnoj zajednici Iga Pernea.

Predsjednik Đukanović je, na izraženo interesovanje, upoznao sagovornike sa aktuelnim kretanjima u Crnoj Gori i situacijom u regionu Zapadnog Balkana. Osnovni razlozi, još uvijek nedostignute pune stabilnosti u reginu su nedovršeni procesi iz poslednje decenije prošlog vijeka na prostorima bivše države, odnosno neriješeno pitanje KiM, kao i odnosa izmedju Srbije i Crne Gore. Dok je pitanje KiM jedini preostali bezbijednosni problem u regionu, koji, što prije, treba rješavati razgovorima Beograda i Prištine, uz ucešce medjunarodne zajednice, pitanje odnosa izmedju Srbije i Crne Gore je drugacije prirode, u njegovoj osnovi je realizovanje demokratskog izbora i prava na razvoj. S tim u vezi, premijer je obavijestio sagovornike o predlozima Crne Gore za restrukturiranje odnosa u državnoj zajednici na novim osnovama u procesu koji ce, u potpunosti, uvažiti dostignute medjunarodne standarde.

Premijer je, takodje, istakao da su prioritetni spoljno-politicki ciljevi Crne Gore ukljucivanje u evropske i transatlantske integracije, tj. ostvarivanje clanstva u Evropskoj Uniji i NATO-u.

Francuski sagovornici su izrazili razumijevanje za iznijeta gledišta i stavove. Odali su priznanje ocuvanju i unapredjenju multietnickih odnosa u Crnoj Gori, kao i doprinosu Crne Gore izgradnji regionalne stabilnosti. U vezi sa buducim odnosima u državnoj zajednici, pored svih prisutnih konsideracija, u krajnjoj liniji, gradjani Crne Gore su ti koji imaju pravo da, u demokratskoj proceduri i uz poštovanje medjunarodnih normi i standarda, odluce o svojoj buducnosti, što ce Francuska poštovati.

Ocijenjeno je da dobijanje pozitivne studije izvodljivosti procesa prikljucivanja Evropskoj Uniji treba, u najvecoj mogucoj mjeri, iskoristiti u pravcu usvajanja evropskih standarda i ubrzavanja pridruživanja clanica državne zajednice Uniji, posebnim putem.

Zajednicki je ocijenjeno da je neophodno jacati bilateralne odnose i saradnju u razlicitim vidovima, jer za to postoje potrebni preduslovi. U tom smislu prisutne aktivnosti na podrucju ekonomskih odnosa, naucno-tehnicke i prosvjetno-kulturne saradnje treba razvijati i obogacivati ukupnu saradnju novim sadržajima.

Razgovoru je prisustvovao i šef Francuske kancerlarije u Podgorici, Džonatan Lakot.