Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Obuka u okviru projekta RADAR

Objavljeno: 2019-06-25 18:11:31 Autor: MSP

 

Generalni direktor Direktorata za državne puteve u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva,Mirsad Ibrahimović, otvorio je obuku koja će trajati tri dana u okviru projekta RADAR – Risk Assessment on Danube Area Roads u Podgorici 25. do 27. juna na temu “Procjena sigurnosti putne infrastrukture u Crnoj Gori.”

Ibrahimović je u svom uvodnom izlaganju govorio o stanju putne infrastrukture u Crnoj Gori, značaju bezbjednosti saobraćaja na njima, kao i o finansijskom ulaganju u putnu infrastrukturu kako bi se ista učinila još bezbjednijom po učesnike u saobraćaju.

Projekat RADAR se finansira iz Programa Transnacionalne saradnje Interreg Dunav i ima za cilj da identifikuje i smanji rizike saobraćajnih nezgoda u zemljama Dunavskog regiona u kojima je stopa smrtnosti u saobraćajnim nezgodama veća od evropskog prosjeka. Projekt RADAR pomoći će odgovornim institucijama i vlastima da identifikuju prepreke, razviju strategiju i podignu svijest o važnosti adekvatne putne infrastrukture u Dunavskom region, te su s toga na obuci prisutni i predstavnici crnogorskih institucija koje se bave pitanjima putne infrastrukture i bezbjednošću na njima.

Glavna tema obuke je procjena bezbjednosti putne infrastrukture korišćenjem naprednih metoda evaluacije zvjezdicama (SRS, EuroRAP metodologija) te izrada Planova ulaganja u bezbjednije puteve (SRIP).

Projekat RADAR nadograđuje se na projekat SENSoR (Transnacionalni program Jugoistočne Evrope - SEE) koji je omogućio sprovođenje pilot projekata procjene putne bezbjednosti primjenom iRAP/EuroRAP metodologije. Programi evaluacije puteva su trenutno aktivni u više od 80 država svijeta.

Vrijednost upotrebe iRAP/EuroRAP metodologije proizlazi iz jedinstvenog i globalno primjenljivog postupka za procjenu stanja i parametara bezbjednosti putne infrastrukture, kao i iz mogućnosti provođenja analiza troškova i koristi (cost-benefit) radi definisanja odgovarajućih mjera sanacije i definisanja prioriteta njihovog sprovođenja u sklopu razvoja Planova ulaganja u bezbjedne puteve (SRIP).

Obuka će biti podijeljena u sesije: mapiranje rizika i njihova primjena u praćenju izvođenja; postupak ocjenjivanja zvjezdicama i korišćenje ViDA web alata; postupak izrade Planova ulaganja u bezbjednije puteve i prikupljanje podataka o njima radi kodiranja kao i sam postupak kodiranja.

Obuku vode: Bojan Jovanović, ispred Saobraćajnog fakulteta Hrvatske, Zavod za saobraćajno planiranje; Olivera Rozi ispred EuroRAP institut za ocjenu bezbjednosti puteva i Nikola Galović iz Rotonda Republike Srbije.