U cilju postizanja ravnomjernog regionalnog razvoja, u Crnoj Gori je za realizaciju 552 projekata i aktivnosti u prošloj godini uložen 751 milion eura, od čega su 39 % odnosno više od 289 miliona eura bila ulaganja iz državnog budžeta.
Vlada je na posljednjoj sjedinici usvojila godišnji Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za realizaciju Strategije regionalnog razvoja Crne Gore 2014-2020 za prošlu godinu, čiji je procenat realizacije izuzetno visok. Tačnije, ukupna planirana ulaganja za 2018. godinu iznosila su skoro 795 miliona eura, od čega je realizovan 751 milion ili 94 %. U odnosu na sredstva uložena u 2017. godini, ulaganja u 2018. godini veća su za 23%. Navedeni podaci bazirani su na inputima dobijenim od strane većeg broja jedinica lokalne samouprave i 14 institucija, što je zahtijevalo višemjesečni rad na prikupljanju, integrisanju i analizi podataka.
Od ukupno 702 planirana projekta, programa i aktivnosti, realizovano je njih 525, ali i dodatnih 27 koji su u funkciji ciljeva politike regionalnog razvoja.
Prema raspoloživim podacima Izvještaja, najviše sredstava uloženo je u sjeverni region (340,5 miliona eura ili 45%), zatim u središnji region, skoro 229 miliona eura ili 31 %, dok su ulaganja u primorski region iznosila 181 milion eura, što je 24 %.
Kada je u pitanju struktura finansiranja, osim iz državnog budžeta, projekti i aktivnosti bili su finansirani iz kreditnih sredstava (34 %), privatnog kapitala (22 %), budžeta lokalnih samouprava (3 %), donacija (2 %) i EU fondova (manje od 1 %). Posmatrajući strukturu izvora finansiranja, važno je pomenuti da se u okviru sredstava realizovanih sredstvima iz državnog budžeta najveća investicija odnosi na izgradnju dionice Smokovac-Mataševo auto-puta Bar-Boljare, koja je u 2018. godini iznosila 188.185.036 EUR. U slučaju kreditnih sredstava, kao drugog najvećeg izvor finansiranja, ista se uglavnom odnose na kreditne aktivnosti Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore. Privatni kapital značajnim dijelom je bio usmjeren na realizaciju koncesionih ugovora za izgradnju malih hidroelektrana i vjetroelektrane, kao i na projekte sa ciljem stvaranja uslova za razvoj širokopojasne mreže i olakšavanje pristupa internetu svim građanima.
Realizacija Strategije regionalnog razvoja Crne Gore za period 2014-2020, do 2018. godine djelimično je doprinijela ostvarenju njenog strateškog cilja, što pokazuje pozitivan trenad nekih od definisanih pokazatelja mjerenja učinkovitosti Strategije. To obavezuje na realizaciju daljih aktivnosti i napor Vlade Crne Gore da podstakne ulaganja i jačanje konkurentnosti, posebno Sjevernog, kao manje razvijenog regiona.
Istom Strategijom, odnosno njenim Akcionim planom za tekuću 2019. godinu, za regionlani razvoj planirana su ulaganja u iznosu od 807 miliona eura, o čemu će Ministarstvo izvještavati u II kvartalu 2020. godine.
MINISTARSTVO EKONOMIJE
BIRO ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU