Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Govor predsjednika Vlade RCG Mila Đukanovića na Evro - Mediteranskom forumu u Monaku

Objavljeno: 2005-12-08 00:40:00 Autor: Naslovna strana
MILO ĐUKANOVIĆ

PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE

EVRO-MEDITERANSKI FORUM



"Poštovani gospodine Karteron,
Dame i gospodo,

Sa zadovoljstvom sam prihvatio poziv da se obratim učesnicima Evro-Mediteranskog foruma, koji je jedan u nizu važnih događaja u godini koja se simbolički označava Godinom Mediterana, godinom koja protiče u znaku obilježavanja desetogodišnjice Evro-Mediteranskog partnerstva.

I ovom prilikom, sa velikim zadovoljstvom ističem da je Crna Gora nedavno bila domaćin jesenjeg zasijedanja Parlamentarne Skupštine OEBS-a i 3. Foruma o Mediteranu, koji su protekli u znaku jačanja razumijevanja i dijaloga među ljudima, kulturama i civilizacijama. U afirmisanju upravo onih demokratskih vrijednosti koje dijelimo i baštinimo. Raduje nas što je ovaj značajan skup bio još jedan dokaz priznanja Crnoj Gori za njen uspješan multietnički projekat, koji je očuvala i unaprijedila tokom tragičnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije.

Mnoštvo je razloga za produbljivanje evro-mediteranskog partnerstva i oni sežu od istorijskih, kulturnih i geografskih veza, do današnje sazrele svijesti o važnosti zajedničkog djelovanja u pravcu uspostavljanja zone mira, stabilnosti i prosperiteta u Mediteranskom regionu. Takvo odlučnost su demonstrirali šefovi država i vlada na nedavno održanom Evro-Mediteranskom samitu. Ne možemo govoriti o politički stabilnoj i prosperitetnoj Evropi, bez stabilnog i razvijenog mediteranskog okruženja. Značaj jačanja mediteranske dimenzije EU posebno je apostrofiran njenim posljednjim talasom proširenja, koji je doveo do istorijskih i geopolitičkih promjena na evropskoj mapi. I upravo kao rezultat tih promjena, došlo je do evolutivnog procesa usvajanja nove politike dobrosusjedstva EU. Pristupanjem još jednog broja mediteranskih država EU, dodatno je afirmisan značaj ove politike.


Kao zemlja sa više vokacija, Crna Gora je zainteresovana za razvoj mediteranskog partnerstva i saradnju u svim oblastima od zajedničkog interesa. A to su, neosporno, politički dijalog, stabilnost i bezbjednost, ekonomska i trgovinska saradnja, investicije, kultura, životna sredina i sl. Tim prije, što se pokazuje da je u uslovima globalizacije bezbjednost sve više povezana sa novim izazovima i prijetnjama, kao što su terorizam, organizovani kriminal ili ilegalne migracije, siromaštvo, ugrožavanje životne sredine i sl. Zbog svega ovoga je potrebno, više nego ikada, promovisati regionalnu i međuregionalnu saradnju, kroz jačanje dijaloga na principima demokratije, vladavine prava, ljudskih i manjinskih prava. Na tom planu, Crna Gora nastavlja da bude jedan od najdosljednijih konstruktivnih aktera u svim tekućim regionalnim procesima u Jugoistočnoj Evropi od uspostavljanja zone slobodne trgovine, Energetske zajednice, investicija, infrastrukture, do zajedničkih akcija u borbi protiv korupcije i svih vidova organizovanog kriminala.

Današnja Crna Gora je nepovratno na putu da nastavi da se izgrađuje kao demokratska država, država punih političkih i ekonomskih sloboda, država koja stalno afirmiše svoj multietnički i multivjerski potencijal i sklad. To je bio i ostao evropski ideal i temeljna vrijednost. Takva - građanska, multietnička i evropska Crna Gora, koja njeguje i balkansku i mediteransku baštinu, sa ponosom ističem, konstantno potvrđuje superiornost modela ''jedinstva u različitostima'', što je aksiom ovog vremena i moto evropske i globalne integracije.

U mnoštvu prelomnih trenutaka i događaja tokom dugog istorijskog i civilizacijskog trajanja Crne Gore, vjerujem da se nikada nijesmo nalazila pred dva krupnija izazova i cilja. To su organizovanje demokratskog i transparentnog referenduma o državnom statusu Crne Gore i institucionalizacija našeg evropskog puta dakle, dva paralelna procesa, koja su međusobno kompatibilna.

Vrijeme što je za nama uvjerilo nas je i osnaživalo u stavu da je državnost u modernom, evropskom značenju, neophodan okvir za afirmaciju državnih interesa i nacionalnog identiteta. To potvrđuje i istorija evropske integracije koja pokazuje da je njena temeljna vrijednost načelo ravnopravnosti načelo koje sve države, velike i male, tretira kao ravnopravne. I u ovom smislu, obnova crnogorske državnosti je za nas pitanje preuzimanja odgovornosti za našu evropsku budućnost. Takođe, i definisanja funkcionalnog institucionalnog okvira za integraciju u EU. Svjedoci smo da su samo funkcionalne države i rješenja faktor unutrašnje, regionalne i evropske stabilnosti. Takođe, i razvoja.

U duhu ovako shvaćene državnosti, Crna Gora je opredijeljena da produbljuje svestrane veze i saradnju sa Srbijom. Takođe, i sa ostalima u regionu, EU i ostalim međunarodnim partnerima.

U proljeće iduće godine organizovaćemo demokratski i transparentan referendum, u skladu sa najboljom evropskom praksom i standardima. Uvjereni smo da će demokratski epilog državnog pitanja Crne Gore biti jaka potpora i za odlučniji evropski kurs Srbije, jer će sve njene političke strukture tada biti suočene sa reformama i evropskom integracijom, kao dominantnom agendom na kojoj testiraju i dokazuju stvarni kapacitet. Takođe, vjerujemo, to će biti i podstreh pozitivnoj dinamici rješavanja kosovskog problema, što je ključno za dugoročnu stabilizaciju i evropsku perspektivu regiona.

U vjeri da će dani pred nama biti u znaku jačanja stabilnosti i Evro-Mediteranskog partnerstva, zahvaljujem na pažnji ".


Monako, 7. decembar 2005.