Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade RCG Milo Đukanović primio ambasadora Republike Italije u Državnoj zajednici Alesandra Merolu

Objavljeno: 2006-02-10 22:53:00 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Milo Đukanović primio je danas u Podgorici novoimenovanog ambasadora Republike Italije u Državnoj zajednici Alesandra Merolu, koji se nalazi u službenoj posjeti Crnoj Gori.

Obostrano je izražen interes za razvoj bilateralne saradnje i konkretizaciju inicijativa u oblasti turizma i povezanim djelatnostima, te sektorima poljoprivrede i industrije. Uzlazni trend je prisutan i u oblastima zdravstva, obrazovanja i kulture, što sve zajedno treba da doprinese podizanju ukupne saradnje na nivo bogate tradicije Crne Gore i Italije.

Predsjednik Đukanović je naglasio da je Italija prirodan partner Crne Gore i njena spona na putu ka evropskim i transatlantskim integracijama, te da ambasador u aktivnostima na unapredjenju odnosa i saradnje, može računati na svu neophodnu pomoć Vlade i drugih institucija Crne Gore.

Premijer je, na interesovanje ambasadora, iznio ocjene i stavove u vezi sa aktivnostima na pripremi referendumskog izjašnjavanja gradjana o konačnom rješavanju državnog statusa Crne Gore. On je ukazao da su Vlada i druge institucije, tokom razgovora koji se odvijaju uz učešće ambasadora Lajčaka, u punoj mjeri posvećene postizanju dogovora o referendumskim uslovima koji će biti pravično definisani i uvažiti sve preporuke Venecijanske komisije, odnosno najviše medjunarodne standarde i najstrožiju aktuelnu evropsku praksu. Premijer je naglasio da obnavljanje pune državnosti treba da omogući ubrzani put Crne Gore ka evropskim i evroatlantskim integracijama, jer se pokazalo da u postojećem državnom okviru to nije bilo moguće uspješno ostvariti.

Ambasador Merola je obavijestio premijera da italijanska vlada podržava državnu zajednicu kao oblik državnog organizovanja, ali takođe priznaje i legitimno pravo gradjana Crne Gore da se, u demokratskom procesu, izjasne o državno-pravnom statusu i budućem državnom uredjenju Crne Gore. On je istakao da je Italija, kao članica Evropske unije, zainteresovana za uspješno odvijanje referendumskog procesa, za koji treba postići jasne i nedvosmislene dogovore uz učešće gospodina Lajčaka, kako bi referendumski rezultat bio vjerodostojan, ubjedljiv i neosporavan.

Obje strane su izrazile interes za nastavak komunikacije u predstojećem periodu.