Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade RCG Milo Đukanović primio grupu ambasadora i zamjenika šefova Stalnih misija država članica pri OEBS-u

Objavljeno: 2006-03-14 23:00:00 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Milo Đukanović, primio je danas u Podgorici grupu ambasadora i zamjenika šefova Stalnih misija država članica pri Organizaciji za evropsku bezbijednost i saradnju (OEBS) u Beču, koji borave u radnoj posjeti Srbiji i Crnoj Gori.

Izražavajući zadovoljstvo susretom, predsjednik Vlade je informisao sagovornike o političko-ekonomskoj situaciji u Republici, ocjenjujući političke prilike stabilnim a ekonomska kretanja već treću godinu za redom pozitivnim, što je rezultiralo konstantnim rastom svih makroekonomskih pokazatelja i direktnih stranih investicija, koji se i dalje nastavljaju. Premijer je naveo da su osnovni Vladini prioriteti dalje učvršćivanje političke i makroekonomske stabilnosti, te intenziviranje privrednog razvoja i nastavak aktivnosti na priključivanju evropskim i transatlantskim integracijama, uz očekivanje da do kraja ove godine budu ostvareni zacrtani ciljevi, odnosno zaključen Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom i ostvaren prijem u program NATO "Partnetrstvo za mir". On je naveo da na tom putu postoje i rizici, od kojih je najozbiljniji nedovoljna saradnja državne zajednice sa Haškim tribunalom. S tim u vezi, iznio je očekivanje da za eventualnu nesaradnju druge države članice, Crna Gora neće dalje trpjeti posledice, što je preneseno predsjedniku Evroske komisije Barosu i komesaru Renu.

Premijer je, takodje, obavijestio goste o pripremama za referendum o državnom statusu Crne Gore, koje se sprovode uz punu saglasnost svih zainteresovanih strana, što treba da ima za ishod prihvatanje referendumskih rezultata i njihovo efikasno sprovodjenje u djelo. Osnovni motiv za obnovu državnosti je želja da se preuzme puna odgovornpost za evropsku i evroatlanstku budućnost Crne Gore, jer je iskustvo pokazalo da njene autentične interese nije moguće ostvariti kroz dosadašnje državne aranžmane. Predsjednik vlade je, takodje, potvrdio da Crna Gora, nakon rješavanja pitanja državnog statusa, želi da zadrži najbolje odnose sa Republikom Srbijom, na dobrobit gradjana obije države.

U razgovoru je izraženo zadovoljstvo odnosima i saradnjom OEBS sa Vladom i nadležnim organima Crne Gore, što je rezultiralo usvajanjem savremene legislative u različitim oblastima društveno-ekonomskog života u Republici. Posebno je naglašena uloga Kancelarije u Podgorici na planu reformi i tranzicije, uz očekivanje da će buduća saradnja jačati u kontinuitetu.

U nastavku razgovora, zapažanja o aktuelnoj situaciji u Crnoj Gori iznijeli su ambasadori Finske, Grčke, Belgije, Albanije, Holandije, Kazahstana i SAD-a, a premijer je odgovorio na njihova pitanja koja su se odnosila na očekivanu brzinu prijema zemalja zapadnog Balkana u Evropsku uniju, problematičnost rješenja o referendumskoj većini, kao i na multietnički i multikonfesionalni sklad i koncept razvoja održivog turizma u Crnoj Gori i sl.

U ime ambasadora i zamjenika šefova misija, na prijemu je zahvalio ambasador Belgije Bertran Krombrug, čija zemlja predsjedava OEBS-om.