Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Uvodno izlaganje predsjednika Vlade RCG Mila Đukanovića na redovnoj konferenciji za novinare

Objavljeno: 2006-03-15 20:45:00 Autor: Naslovna strana
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE:

''Dame i gospodo,

Crna Gora se nalazi neposredno pred referendumom o državno-pravnom statusu, koji je Predsjednik Republike zakazao za 21. maj ove godine. Ne treba podsjećati na trnoviti put koji smo prošli posljednjih godina do ove kapitalne odluke. Želim da istaknem odgovornu ulogu Vlade u stvaranju optimalnih uslova za sprovođenje demokratskog i transparentnog referenduma. Demokratskom ambijentu u kojem se odvija referendumski proces doprinijeli su, naravno, svi ključni politički faktori u Crnoj Gori, organi vlasti, kao i opozicione partije, uz posredovanje Evropske Unije. Vlada u tome ima posebno mjesto i ulogu, i na političkom, i na ekonomskom, i na bezbjednosnom planu. Politička stabilnost koja karakteriše Crnu Goru bila je preduslov da se Vlada maksimalno posveti reformama, rješavanju naslijeđenih ekonomskih, socijalnih i drugih problema, i da obezbijedi makro-ekonomsku stabilnost što sve zajedno otvara perspektive prosperitetnog ekonomskog i ukupnog razvoja i izgradnje modernog crnogorskog građanskog multietničkog društva na našem evropskom putu. Posvećenost evropskoj integraciji ostaje naš ključni prioritet. Uostalom, i referendum, kao i puna obnova crnogorske državnosti, suštinski je u funkciji ostvarenja tog strateškog cilja. Dosadašnji rezultati i napredak na tom planu potvrđuju da Crna Gora može realno očekivati da institucionalizaciju naših odnosa sa EU, kao i regulisanje članstva u STO, okonča u rokovima koji će nas svrstati u grupu zemalja koje su najefikasnije realizovale ove procese.

Cijenim velikim demokratskim iskorakom Crne Gore dogovor vlasti i opozicije, uz pomoć ambasadora Miroslava Lajčaka, u svojstvu izaslanika visokog predstavnika EU Havijera Solane, o uslovima referenduma. Vjerujem da smo time dostigli onaj prelomni momenat kada će sve političke elite, nezavisno od njihove ideološke i druge profilacije, ojačati svijest o važnosti dijaloga i spremnost na postizanje konsenzusa o svim pitanjima od značaja za našu evropsku budućnost. Dugi niz godina u Crnoj Gori smo imali podijeljenost u odnosu na njene evropske ciljeve. Bez obzira šta ko pod tim podrazumijeva u Crnoj Gori, suštinski, ili retorički, danas je cijela Crna Gora u tom evropskom procesu uoči referenduma. Neću govoriti o cijeni bloka za nezavisnu Crnu Goru, da bi se došlo do dogovora sa opozicijom. Kao odgovorna vlast smatrali smo da je najvažnije da se otvori proces prevazilaženja podjela, koje ne mogu nikome dobro donijeti u Crnoj Gori, i zato smo bili spremni da tu cijenu platimo. Zarad dobra svih, i onih koji su za svoju državu Crnu Goru, i onih koji će sjutra na referendumu glasati protiv nezavisne Crne Gore. Vjerujem da ovi uslovi doprinose stvaranju pozitivne klime da 22. maj u Crnoj Gori dočekamo ne kao pobjednici, ili poraženi, već da rezultat koji će biti izraz političke zrelosti građana Crne Gore, bude velika demokratska pobjeda svih nas, pobjeda koja trajno utire put stabilnom razvoju Crne Gore, i otvara perspektive srećnije budućnosti današnjih i generacija koje dolaze. Time će Crna Gora na najbolji način doprinijeti i jačanju regionalne stabilnosti, čemu smo odgovorno bili posvećeni i svih proteklih godina. Uostalom, time smo bili vođeni kada smo pristali na odlaganje referenduma prije više od četiri godine, i pokazali se kao odgovoran partner Evropske Unije.

Stabilnom ambijentu u kojem organizujemo referendumski proces značajno doprinosi i međunarodni položaj Crne Gore, čemu je Vlada, takođe, bila ozbiljno posvećena u proteklom vremenu. Odnosi Crne Gore sa svim zemljama u bližem i širem okruženju mogu služiti kao primjer dobrosusjedske saradnje. Očuvali smo i unaprijedili partnerstvo sa Evropskom Unijom, kao i bilateralne odnose sa Rusijom, Amerikom, Kinom, i drugim zemljama, naravno, vođeni realpolitikom i kapacitetima kojima Crna Gora raspolaže. Ne treba ni podsjećati da je naš prioritet nad prioritetima učvršćivanje najtješnjih mogućih veza sa Srbijom, posebno nakon što referendumom u Crnoj Gori obnovimo nezavisnost i jedne i druge države i dostignemo njihovu funkcionalnost, što će nas objektivno ubrzano motivisati da kroz punu međusobnu otvorenost, kao i otvorenost unutar regiona, građanima i privrednim subjektima omogućimo širi i slobodniji teren za puno zadovoljavanje svojih interesa.

Na kraju, želim da istaknem da Crnoj Gori pripada blisko bolja evropska budućnost. Zaslužila je to ne samo svojim istorijskim trajanjem i vjekovnim slobodarstvom, svojim antifašističkim podvigom u Drugom svjetskom ratu, već i svojom novijom odlučnošću da odbrani multietničko društvo, i, uprkos tada opasnim rizicima, krene putem demokratije i evroatlantske integracije. Pitanje je samo da li će kvalitet i tempo dostizanja te budućnosti zavisiti od nas, od naše sposobnosti, ili ćemo prepustiti da o tome u naše ime odlučuje neko drugi. Kvalitet, kao i dinamika našeg evropskog puta i buduće pozicije kao članice EU, zavisiće od toga da li ćemo se integrisati kao samostalna, moderna, funkcionalna država, sa svojim identitetom i adresom, ili kao, objektivno, marginalni dio jedne centralizovane države. Izbor će napraviti građani Crne Gore 21. maja, na referendumu.

U narednim danima, do održavanja referenduma, kao i nakon toga, Vlada će u skladu sa svojim ustavnim kompetencijama nastaviti odgovorno da vrši svoju funkciju u datim uslovima.

Hvala vam na pažnji!''

Podgorica, 15.03.2006. godine