Crna Gora je u prethodnom periodu, cijeneći značaj pitanja migracija i uticaja koji migratorni tokovi imaju na bezbjednost i druge društvene faktore, u kontinuitetu sprovodila aktivnosti u clju uspostavljanja normativnog okvira, kao i institucionalne strukture koja će adekvatno odgovoriti na izazove u ovoj oblasti, poručila je generalna direktorica za građanska stanja i lične isprave u MUP-u Milanka Baković otvarajući Obuku na temu: Upravljanje radnim migracijama koju je organizovao Međunarodni centar za razvoj migracionih politika koja se održava u Budvi u periodu od 24. do 26. septembra 2019. godine.
Generalna direktorica Baković je saopštila da je kroz normativne izmjene, kojim su se u najvećoj mjeri primijenili evropski standardi, poboljšan kvalitet i efikasnost ostvarivanja prava stranaca, upravljanje legalnim migracionim tokovima i suzbijanje nezakonitih migracija.
Prema njenim riječima, migracije su kompleksan fenomen, koji ujedno nosi i potencijal, kako za države destinacije tako i za zemlje iz kojih dolaze i same migrante. Kroz unaprijeđene procedure regulisanja dozvola za privremeni boravak i rad stranaca, cilj nam je da olakšamo zapošljavanje visokovalifikovanih državljana trećih zemalja i na taj način unaprijedimo konkurentnost , poručila je generalna direktorica Baković. Informisala je da je u prethodnoj godini izdato 26.327 dozvola za privremeni boravak i rad, dok je za period od početka 2019. do 06.09.2019. godine izdato 21.0777 dozvola, te da je većina izdatih dozvola upravo radi zapošljavanja.
“Međunarodne migracije mogu služiti kao mehanizam za uklanjanje određenih nedostataka na tržištu rada”, saopštila je, dodajući da je Crna Gora već preduzela konstruktivne korake na ovom planu. U cilju kvalitetnije i brže integracije migranata i tražilaca azila u društvo, pripremljen je Program učenja crnogorskog jezika i sticanja znanja iz oblasti kulture, a u saradnji sa privatnim sektorom azilantima su omogućene edukacije i obuke za sticanje zanatskih vještina.
Naš zadatak je da licima koja imaju odobrenu međunarodnu zaštitu u Crnoj Gori obezbijedimo prava pod jednakim uslovima kao i državljanima Crne Gore, i to uspješno i radimo, naročito kada su u pitanju prava iz oblasti rada, socijalne i zdravstvene zaštite i obrazovanja.
"Posebno me raduje što kvalitetan integracioni proces migranata i njihovo uključivanje u svakodnevni život smanjuje predrasude građana, jer bez mijenjanja svijesti nema ni napretka", zaključila je generalna direktorica Baković.