Objavljeno:
2019-10-10 •
20:26:48
Autor:
MJU
Sedmi sastanak Posebne radne grupe za reformu javne uprave (PAR) formirane između Evropske komisije i Crne Gore počeo je danas u Podgorici. Sastanak su otvorili ministarka javne upave, Suzana Pribilović i šef jedinice za Crnu Goru u Generalnoj direkciji za proširenje, Tomas Haglajtner.
„Ohrabreni smo ocjenama iz posljednjeg Izvještaja o napretku EK koji pokazuje da smo na pravom putu i da smo ostvarili dobar rezultat, uprkos brojnim izazovima koji prate proces reforme javne uprave“, kazala je ministarka Pribilović na otvaranju sastanka.
Ona je istakla da vođeni principom odgovornosti prema onima čije interese zastupamo usvojili smo niz zakona u 2018. godini koji predstavljaju okosnicu zakonodavnog okvira u procesu reforme, kako u pogledu stvaranja javne uprave koja će biti u stanju da odgovori na potrebe građana i privrede, tako i na poboljšanje javnih usluga.
„U prethodnom periodu bili smo fokusirani na sve oblasti prepoznate Strategijom reforme javne uprave i Akcionim planom 2016-2020, te sa zadovoljstvom mogu da konstatujem da smo od prethodnog PAR sastanka realizovali zaključke sa posljednjeg, šestog sastanka Posebne grupe“, kazala je Pribilović.
„Napredak smo ostvarili, a taj napredak je i prepoznat u Izvještaju Evropske komisije, koji pokazuju da je zadovoljstvo građana pruženim uslugama u Crnoj Gori poraslo najviše u regionu. Podsjetiću da je 2019. godini porastao stepen zadovoljstva građana pruženim uslugama za 66% u odnosu na 2017. godinu kada je bilo 42%. Sličan podatak pokazuje regionalno istraživanje Balkan Barometra prema kojem je Crna Gora država u regionu u kojoj je najveći procenat ( čak 51%) ispitanika zadovoljno efikasnošću administrativnih procedura. Takođe, najotvorenija smo Vlada u regionu što potvrđuje regionalno istraživanje koje je sproveo civilni sektor“, zaključila je Pribilović.
Predmet sedmog sastanka je razmatranje ostvarenih rezultata u sprovođenju reformi i planiranih aktivnosti sa fokusom na proces optimizacije broja zaposlenih u javnom sektoru, unapređenje službeničkog sistema, pitanjima ostvarivanja prava na slobodan pristup informacijama, otvorenosti i transparentnosti podatka, pitanjima razvoja i koordinacije javnih politika, te upravljanje javnim finansijama i dr.
Tomas Haglajtner je istakao da je današnja diskusija zasnovana na crnogorskoj Strategiji reforme javne uprave i Programu reformi upravljanja javnim finansijama.
Značajna sredstva EU podrške biće na raspolaganju Crnoj Gori samo ukoliko nastavi da napreduje u oblasti upravljanja javnim finansijama, rekao je on.
Vezano za Nacrt zakona o slobodnom pristupu informacijama, Haglajtner je naglasio da je stav EU jasan – ako je neophodno mijenjati zakon, to treba uraditi tako da se uspostavi balans između prava na pristup informacijama i legitimnih okolnosti kada se to pravo ograničava, npr. iz bezbjedonosnih razloga.
Posebna grupa za javnu upravu je formirana u cilju unapređenja postojeće strukture za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i fokus njenog djelovanja je reforma javne uprave Crne Gore. Rad Radne grupe je usmjeren na praćenje napretka u oblastima definisanim strateškim dokumentima, kao što su Strategija reforme javne uprave 2016-2020. i Program upravljanja javnim finansijama i dr. dokumentima.
MINISTARSTVO JAVNE UPRAVE